Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak zrobić zastrzyk w brzuch z heparyną? | leki.pl
,

Jak zrobić zastrzyk z Clexane, Neoparin lub Fraxiparine?

SPIS TREŚCI

    Jak zrobić zastrzyk w brzuch z heparyną?

    Heparyny drobnocząsteczkowe to powszechnie stosowane leki przeciwzakrzepowe. Najczęściej podawane są w iniekcjach podskórnych. Zakres wskazań do ich stosowania jest szeroki, używane są m.in. w leczeniu choroby zakrzepowo-zatorowej, a także w profilaktyce przeciwzakrzepowej np. po operacjach czy złamaniach. Jak prawidłowo wykonać zastrzyk w brzuch z heparyną? Na co zwrócić szczególną uwagę?

    Co to jest heparyna? W jakim celu się ją stosuje?

    Heparyna jest związkiem, który zapobiega procesowi krzepnięcia krwi (hamuje wszystkie etapy krzepnięcia krwi, działa głównie na trombinę i czynnik Xa). Jest to związek należący do grupy wielocukrów. Naturalnie występuje w komórkach tucznych człowieka. Wyróżniamy heparyny niefrakcjonowanej — stosowane dożylnie (lub rzadziej podskórnie), które przeznaczone są do lecznictwa zamkniętego w szpitalach oraz heparyny drobnocząsteczkowe — stosowane podskórnie w warunkach zarówno szpitalnych jak i domowych.

    Heparyny drobnocząsteczkowe są powszechnie stosowane w terapii przeciwzakrzepowej. Wskazaniem do ich stosowania jest m.in.:

    • profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (przede wszystkim u osób po zabiegach chirurgicznych/ortopedycznych, a także u osób unieruchomionych z różnych względów),
    • leczenie zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej,
    • leczenie ostrych zespołów wieńcowych,
    • hemodializa, w celu zapobiegania tworzenia się skrzepów [2].

    Czytaj także: Leki przeciwzakrzepowe – co to za grupa leków?

    Jak wykonać zastrzyk z heparyny?

    Heparyny drobnocząsteczkowe to leki powszechnie stosowane w lecznictwie przez pacjentów w warunkach domowych. Najczęściej stosowana jest enoksaparyna (np. Clexane, Neoparin), a także nadroparyna (Fraxiparine). Jak zrobić zastrzyk podskórny w brzuch?

    Heparyny drobnocząsteczkowe dostępne są w postaci ampułkostrzykawek. Aby prawidłowo wykonać zastrzyk podskórny w brzuch z heparyny, wykonujemy po kolei poniższe kroki.

    1. Dokładnie umyj ręce wodą z mydłem, a następnie starannie je osusz.
    2. Przyjmij pozycję siedzącą lub półleżącą, tak, aby z łatwością uchwycić fałd skóry na brzuchu.
    3. Zdezynfekuj miejsce na skórze, w którym zamierzasz wykonać zastrzyk. W tym celu zastosuj np. gotowe gaziki nasączone etanolem.
    4. Chwyć fałd skórny na brzuchu pomiędzy kciuk a palec wskazujący. Charakterystyka produktu leczniczego dla heparyn drobnocząsteczkowych określa miejsce podania leku, jest to lewa lub prawa przednio-boczna lub tylno-boczna część powłok brzusznych. W praktyce należy chwycić fałd brzuszny w odległości ok. 5 cm od pępka w prawą lub lewą stronę (najlepiej podawać lek naprzemiennie raz po stronie prawej, a raz po lewej). Innym miejscem, w które można podać zastrzyk z heparyną, jest ramię, jednak ciężko jest samodzielnie wykonać go w tym miejscu.
    5. Zdejmij nakładkę zabezpieczającą igłę ampułkostrzykawki. Igłę wbij w całości, prostopadle do fałdu skórnego i powoli wprowadzić całą zawartość strzykawki podskórnie. 
    6. Wyjmij igłę z fałdu skórnego i dopiero po wykonaniu tej czynności rozluźnij fałd skórny.
    7. W miejscu ukłucia przytrzymaj przez kilka sekund jałowy gazik.

    Po podaniu heparyny może powstać siniak. Jest to całkiem normalne zjawisko i nie powinno być powodem do niepokoju. Niekiedy mogą pojawić się również niegroźne grudki, które z czasem samoistnie znikną. 

    W przypadku pojawienia się siniaków należy unikać podawania heparyny ponownie w to samo miejsce, aby ich nie powiększać [1]. 

    Na co zwrócić uwagę podając zastrzyk heparyny w brzuch?

    • Dezynfekując miejsce, gdzie ma zostać wykonanie ukłucie, wystarczy jednokrotne przetarcie go gazikiem, nie należy pocierać wielokrotnie.
    • Z ampułkostrzykawki z heparyną nie usuwaj pęcherzyków powietrza, podaj podskórnie całą zawartość strzykawki razem z pęcherzykami.
    • Pamiętaj o zmianie miejsc wkłucia.
    • Jeśli po ukłuciu pojawi się wyciek krwi, zatamuj go jałowym gazikiem, wystarczy go delikatnie przyłożyć, natomiast nie powinno się pocierać ani uciskać miejsca wkłucia, aby zminimalizować ryzyko powstania siniaka.
    • Zużytych igieł po wykonanym zastrzyku nigdy nie wrzucaj do zwykłego pojemnika na śmieci; najlepiej wyrzucić je do zamkniętego pojemnika igłą skierowaną w dół i oddaj do specjalnego punktu, który zajmuje się utylizacją tego typu odpadów medycznych [1]. 

    Bibliografia

    1. Charakterystyka produktu leczniczego Clexane.
    2. Dobrowolski P., Kosiński P., Filipiak K. J., Leki przeciwkrzepliwe w chorobach serca i naczyń — stan obecny i perspektywy, Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 3, 130–136

    Omawiane substancje

    • Heparyna

      Heparyna jest substancją stosowaną w medycynie do zapobiegania zakrzepicy. Heparyna działa poprzez hamowanie krzepnięcia krwi.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Zakrzepica tętnicy wieńcowej

      Zakrzepica tętnicy wieńcowej jest chorobą serca, która polega na zablokowaniu tętnicy wieńcowej przez skrzep krwi. Jest to poważne schorzenie, które może prowadzić do zawału serca i innych powikłań.
    • Zakrzepica żyły wrotnej

      Zakrzepica żyły wrotnej jest chorobą, która polega na tworzeniu się skrzepów krwi w żyłach wątroby. Jest to poważne schorzenie, które może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby czy niewydolność narządowa.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .