,

Co to jest irygacja pochwy?

SPIS TREŚCI

    Jak zrobić irygację pochwy?

    Irygacja, czyli wypłukiwanie pochwy można przeprowadzić samodzielnie w domu. Wskazaniami do irygacji mogą być stany zapalne, które charakteryzują się upławami, świądem czy pieczeniem. Ten prosty zabieg pozwala na wypłukanie chorobotwórczych patogenów. Irygację stosuje się również przed zabiegami uroginekologicznymi, zgodnie z zalecaniem lekarza. Można ją wykonywać po współżyciu w celu przywrócenia prawidłowego pH pochwy-nasienie ma odczyn…

    Należy jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie irygatora może być niekorzystne dla zdrowia intymnego kobiety. Środki do irygacji mogą bowiem doprowadzić do zaburzenia właściwego środowiska pochwy, podwyższyć jego pH i doprowadzić do pozbycia się korzystnych bakterii probiotycznych zasiedlających śluzówkę pochwy.  Częste wykonywanie irygacji powinno być uzgodnione z lekarzem.

    Ja wykonać irygację pochwy ziołami?

    Napar z rumianku, szałwii, dębianki — są to ziołowe napary, które można przygotować samodzielnie w domu. Odpowiednią ilość ziela (zwykle to 20-30 g) zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem. Gotowy napar wymieszać z przestudzoną wodą. Wskazane, żeby woda była przegotowana. Następnie wlać do odpowiedniego naczynia do irygacji bądź do gruszki do irygacji. Za pomocą aplikatora wprowadzić płyn pod odpowiednim ciśnieniem do pochwy. Należy ściskać butelkę z płynem, regulując jego wpływanie do pochwy. Płyn będzie wypływał, dlatego dobrze wykonywać irygację pod prysznicem lub w bidecie, lub siedząc na sedesie.

    Mieszanki ziołowe mają działanie przeciwzapalne, ściągające. Niestety bywają też przyczyną uczuleń i podrażnień. Składniki czynne rumianku mogą być powodem uczuleń. Jeśli kobieta jest uczulona na rumianek, nie powinna stosować irygacji z tego ziela.

    Gotowym płynem jest Azulan. Zawiera on wyciąg z koszyczków rumianku. Zawiera także etanol, stąd nie powinien być polecany dla dzieci do 12. roku życia. Jego stosowanie dopuszcza się w obrębie jamy ustnej oraz wewnętrznie w przypadku stanów skurczowych i wzdęć brzucha. Ze względu na zawartość etanolu nie powinien być stosowany do irygacji pochwy, chyba że lekarz zaleci taką procedurę. Etanol może wywołać podrażnienie błony śluzowej pochwy i zaostrzenie zmian zapalnych.

    Jakimi ziołami wykonywać irygację pochwy?

    Jak wykonać irygację pochwy roztworami z benzydaminą?

    Benzydamina jest dostępna bez recepty, jest przeznaczona do irygacji pochwy. Należy ona do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie wpływa jednak hamująco na szlak przemian cyklooksygenazy i lipooksygenazy. Wykazuje działanie zmniejszające obrzęk, antyseptyczne i znieczulające. Produkt jest dostępny w saszetkach lub w płynie w gotowych pojemnikach do irygacji. Może być stosowana także do nasiadówek w celu działania aseptycznego na zewnętrzne narządy płciowe. Działania niepożądane, które mogą się pojawić to podrażnienie i pieczenie, u osób wrażliwych na substancję czynną. Benzydamina w bardzo niewielkim stopniu przenika do krążenia ogólnego. Może być stosowana ze wskazań lekarskich u kobiet w ciąży i matek karmiących, nie wywołuje bowiem działania teratogennego i nie przenika do mleka matki.

    Jakie są preparaty z benzydaminą?

    • Tantum Rosa saszetki (1 saszetka zawiera 500 mg benzydaminy w postaci chlorowodorku)
    • Tantum Rosa roztwór dopochwowy 5 butelek po 140 ml (1 mg benzydaminy w 1 ml roztworu)

    Podsumowanie

    Irygacja jest zabiegiem bezbolesnym, stosunkowo prostym do wykonania w warunkach domowych. Należy pamiętać o sporządzeniu odpowiedniego roztworu lub naparu i przestudzeniu do odpowiedniej temperatury. Woda przeznaczona do rozpuszczenia proszku lub dodania do naparu powinna być w miarę możliwości przegotowana, by uniknąć wprowadzania kolejnych patogenów chorobotwórczych. W przypadku pojawienia się podrażnienia, czy silnego pieczenia, należy przerwać irygację i skonsultować się z lekarzem. Należy również w przypadku silnych infekcji intymnych, przy braku poprawy skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu diagnostyki problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Po przeprowadzeniu skutecznych irygacji można zastosować probiotyki dopochwowe, w celu wyrównania właściwej mikroflory pochwy.

    Bibliografia

    1. CHPL Tantum Rosa
    2. CHPL Azulan

    Omawiane substancje

    • Kora dębu

      Kora dębu zawiera garbniki. Kora dębu stosowana jest w produkcji skór i barwników.
      Brak danych
    • Rumianek pospolity

      Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
      Surowce roślinne
    • Ziele szałwii lekarskiej

      Ziele szałwii lekarskiej jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu infekcji jamy ustnej i gardła oraz do łagodzenia objawów menopauzy. Jest bogate w antyoksydanty i związki przeciwzapalne.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Grzybica pochwy

      Grzybica pochwy to choroba wywołana przez drożdżaki Candida albicans, które rozwijają się w wilgotnym środowisku pochwy. Objawy to m.in. swędzenie, pieczenie, ból podczas stosunku oraz upławy o charakterze serowatym.
    • Infekcje intymne

      Infekcje intymne to choroby wywołane przez różnego rodzaju drobnoustroje, które atakują układ moczowo-płciowy. Mogą one objawiać się m.in. pieczeniem, swędzeniem, bólem podczas oddawania moczu oraz nieprzyjemnym zapachem z pochwy.
    • Ostre zapalenie pochwy

      Ostre zapalenie pochwy to choroba wywołana przez infekcję bakteryjną lub grzybiczą, która objawia się m.in. pieczeniem, swędzeniem i bólem podczas oddawania moczu. W leczeniu stosuje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze oraz dbałość o higienę intymną.
    • Świąd pochwy

      Świąd pochwy jest jednym z najczęstszych schorzeń u kobiet i może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, alergie, choroby skóry czy zmiany hormonalne. W przypadku wystąpienia świądu pochwy zaleca się jak najszybszą wizytę u lekarza, który przepisze odpowiednie leczenie.
    • Zakażenia mieszane pochwy

      Zakażenia mieszane pochwy to choroba, która dotyka wiele kobiet na całym świecie. Jest to stan zapalny pochwy, który może być spowodowany przez różne patogeny.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .