Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak zmierzyć temperaturę ciała? Jaki termometr wybrać? | leki.pl
,

Jaki termometr wybrać?

SPIS TREŚCI

    Jak zmierzyć temperaturę ciała? Jaki termometr wybrać?

    Pomiar temperatury ciała to jedna z najprostszych, a także najstarszych metod diagnostycznych stosowanych przez człowieka. Termometry, które pozwalają ją mierzyć, wykorzystywane są na szeroką skalę w warunkach domowych, ale także podczas sprawowania profesjonalnej opieki medycznej w przychodniach czy też szpitalach. Jak więc prawidłowo wykonać pomiar temperatury ciała i jaki termometr wybrać?

    Jaka jest prawidłowa temperatura ciała?

    Wartość temperatury ciała zależy od różnych czynników. Należą do nich m.in. miejsce pomiaru, pora dnia, a także stopień aktywności fizycznej danej osoby.

    Normalna temperatura ciała u dorosłych w zależności od miejsca pomiaru, zawiera się w następujących przedziałach:

    • w odbycie 34,4–37,8°C,
    • pod pachą 35,5–37,0°C,
    • w jamie ustnej 33,2–38,2°C,
    • w uchu 35,4–37,8°C,
    • na czole 35,6–37,9°C [1].

    Rodzaje termometrów medycznych 

    Najdokładniejszy i najbardziej pożądany jest pomiar temperatury wewnętrznej ciała za pomocą sondy termicznej umieszczanej w przełyku, pęcherzu, tętnicy płucnej lub nosogardzieli. Ze względu jednak na inwazyjność takich pomiarów, wykonuje się je rzadko, głównie w szpitalach na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W warunkach domowych natomiast stosuje się termometry cieczowe, elektryczne dotykowe oraz bezdotykowe.

    Termometry cieczowe

    To najstarsze wykorzystywane w medycynie rodzaje termometrów. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wymagają źródła zasilania, co sprawia, że są tanie w eksploatacji i zawsze gotowe do pomiaru. Do niedawna popularne na rynku były termometry rtęciowe (wycofane w 2009 roku). Aktualnie rtęć zastąpiły przez mniej toksyczne ciecze, jak np. galinstan (stop galu, indu i cyny, płynny w temperaturze pokojowej). Wadą termometrów cieczowych jest stosunkowo długi czas pomiaru, który w zależności od miejsca, gdzie mierzona jest temperatura, wynosi ok. 5-10 minut.

    Aby prawidłowo wykonać pomiar temperatury ciała termometrem cieczowym, przed użyciem należy strzepać słupek cieczy tak, aby znajdował się poniżej 36°C. Pomiaru można dokonać w jamie ustnej, pod pachą lub w odbycie. Po użyciu termometru należy go zdezynfekować (np. gazikiem nasączonym spirytusem).

    Elektroniczne dotykowe 

    Zbudowane są z termistora — jest to rezystor półprzewodnikowy, którego opór elektryczny jest uzależniony od temperatury. Pomiar w tego rodzaju termometrach opiera się o zmiany rezystancji termistora. Wyniki są odpowiednio przetwarzane i wyświetlane do odczytu. Czas pomiaru jest krótki i wynosi ok. 10-15 sekund.

    Termometry elektroniczne dotykowe przeznaczone są do pomiaru temperatury ciała w jamie ustnej, pod pachą i w odbycie. W ostatnim przypadku warto wybrać model z miękką, elastyczną końcówką. Przy tego rodzaju termometrach pomiar może zostać zakłócony przez urządzenia elektroniczne jak np. telefony komórkowe, dlatego należy przechowywać je w odległości min. 3 m od termometru podczas wykonywania pomiaru.

    Bezdotykowe (na podczerwień)

    Dzięki czujnikom optycznym wykrywają promieniowanie podczerwone emitowane przez rozgrzane obiekty. Wśród termometrów bezdotykowych wyróżniamy:

    • termometry douszne dokonują pomiaru promieniowania cieplnego emitowanego przez błonę bębenkową,
    • termometry czołowe mierzą temperaturę tętnicy skroniowej.

    Mierząc temperaturę przy użyciu termometrów bezkontaktowych, skóra w miejscu pomiaru powinna być czysta, bez warstwy kremu czy też makijażu. Bardzo ważna jest odpowiednia odległość od miejsca pomiaru. Przed użyciem termometru należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i zastosować się do wskazówek związanych z odległością, z jakiej należy mierzyć temperaturę. Dodatkowo termometrów bezkontaktowych powinno używać się w pomieszczeniach bez przeciągów, gdyż mogą one zaburzać pomiary [2-4].

    Na co jeszcze zwrócić uwagę wykonując pomiar temperatury?

    • Jednym z częstych problemów, jakie pojawiają się podczas pomiaru temperatury, jest błędna interpretacja otrzymanych wyników. Dlatego należy znać przedziały prawidłowej temperatury w miejscu, gdzie dokonujemy pomiaru.
    • Temperatury nie powinno mierzyć się tuż po intensywnym wysiłku fizycznym (np. po treningu biegowym lub rowerowym). Może to powodować jej wzrost i tym samym niewiarygodny wynik pomiaru.
    • Nie należy mierzyć temperatury w różnych miejscach i porównywać otrzymanych wyników ze sobą decydując się na pomiar np. w jamie ustnej, kolejny należy wykonać w tym samym miejscu. Błędem jest porównywanie wyników uzyskanych z różnych miejsc (np. z  jamy ustnej i odbytu).

    Jaki termometr wybrać?

    Wybór idealnego termometru nie jest łatwy i oczywisty. Różne czynniki mogą wpływać na tę decyzję. Jednym z nich jest cena. Termometry cieczowe są tanie, a dodatkowo nie wymagają źródła zasilania, więc jednorazowa, niewielka inwestycja pozwala korzystać z nich bez dodatkowych nakładów finansowych. Nieco droższą opcją są termometry elektroniczne dotykowe, gdzie do kosztów trzeba doliczyć okresową wymianę baterii. Najdrożej w zestawieniu cenowym wypadają termometry bezkontaktowe.

    W przypadku dzieci, do ukończenia 2. roku życia zaleca się pomiar temperatury ciała w odbycie, ze względu na jego dużą dokładność. Dlatego też w tej grupie wiekowej, zasadny wydaje się zakup termometru, który umożliwia taki pomiar (np. elektroniczny dotykowy z miękką końcówką). Inną kwestią jest wygoda i bezinwazyjność pomiaru, co w przypadku małych dzieci ma ogromne znaczenie. Tutaj zdecydowanie bezkonkurencyjne są termometry bezkontaktowe (czytaj także: Co to jest pulsoksymetr? Kto powinien z niego skorzystać?) [2].

    Do czego służy pulsoksymetr?

    Bibliografia

    1. Märtha Sund‐Levander, Christina Forsberg,  Lis Karin Wahren, Normal oral, rectal, tympanic and axillary body temperature in adult men and women: a systematic literature review, Scandinavian Journal of Caring Sciences, 2002
    2. https://infekcje.mp.pl/publikacje/122369,rodzaje-termometrow-lekarskich-i-ich-cechy
    3. Termometr Microlife MT 600 — instrukcja obsługi 
    4. Termometr Microlife NC 200 — instrukcja obsługi

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Gorączka

      Gorączka jest objawem wielu różnych schorzeń, charakteryzującym się podwyższoną temperaturą ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. W przypadku gorączki ważne jest ustalenie przyczyny, ponieważ może ona być spowodowana zarówno infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, jak i innymi chorobami.
    • Przeziębienie

      Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .