Czym jest nadciśnienie tętnicze i dlaczego jest groźne?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, w której wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mm Hg. Do diagnozy schorzenia potrzebne jest monitorowanie pomiarów w warunkach domowych, po jednorazowym pomiarze u lekarza nie można stwierdzić występowania nadciśnienia tętniczego. Niestety zbyt wysokie ciśnienie początkowo nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Długotrwale podniesione może powodować wystąpienie groźnych dla zdrowia i życia dolegliwości, takich jak:
- zawał serca
- udar mózgu
- niewydolność serca
- pogorszenie stanu nerek [1]
Jak zbić ciśnienie szybko?
To, że należy obniżać ciśnienie tętnicze, jest oczywiste, pozostaje jednak pytanie, co obniża ciśnienie szybko? Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w stanach, w których wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 180/120 mmHg. Najszybciej działają preparaty dostępne z przepisu lekarza. Większość leków obniżających ciśnienie tętnicze jest stosowanych stale, codziennie o określonej porze [2]. Wyjątek stanowi:
Kaptopril
Jest to lek należący do inhibitorów konwertazy angiotensyny II. Zażywa się go, rozpuszczając tabletkę pod językiem. Efekt obniżający ciśnienie jest odczuwalny już po 15 minutach od podania. Kaptopril jest najczęściej przepisywanym lekiem, który zażywa się jedynie doraźnie przy dużym skoku ciśnienia [3].
Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu?
Może zdarzyć się sytuacja, w której nie posiadamy wyżej wymienionych leków w domu. Są sposoby, które co prawda nie będą aż tak skuteczne, aczkolwiek pozwolą na obniżenie ciśnienia tętniczego. Należą do nich:
Podanie wyciągu z jemioły
Do produkcji wyciągu wykorzystujemy liście i młode pędy. Posiadają one bogactwo substancji czynnych, które powodują rozkurcz mięśniówki gładkiej naczyń krwionośnych. Dzięki temu ciśnienie tętnicze zostaje obniżone. W aptece można dostać jemiołę do picia pod nazwą Intractum Visci Phytopharm oraz jako suplement diety w tabletkach. Jemioła powinna być podawana jedynie doraźnie osobom, u których do wzrostów ciśnienia dochodzi sporadycznie [4].
Zapewnienie odpowiednich warunków
Przyczyn wzrostu ciśnienia tętniczego może być wiele. Należą do nich również sytuacje stresowe. Zwłaszcza w takich sytuacjach należy zapewnić sobie warunki, w których organizm może się uspokoić. Podczas skoku ciśnienia warto się położyć, odseparować od głośnych dźwięków, zapewnić dopływ świeżego powietrza oraz wykonać relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, w których skupiamy się na powolnym oddechu.
Jak zapobiegać wzrostowi ciśnienia tętniczego?
Istnieją sposoby, jakie osoba z powracającym problemem wzrostu ciśnienia tętniczego może zastosować, aby stale obniżyć wartość ciśnienia. Wymaga to przede wszystkim konsekwencji i zmiany trybu życia.
- Obniż ilość spożywanej soli w diecie
Sól kuchenna zawiera sód, który powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Obniżenie spożycia soli może spowodować spadek wartości ciśnienia o nawet 10 mmHg w ciągu roku. Można zaopatrzyć się w sól bez zawartości sodu, która całkowicie rozwiąże problem nadmiaru sodu w diecie.
- Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu
Oprócz soli te dwie substancje potrafią znacznie podnosić ciśnienie tętnicze.
- Dbaj o aktywność fizyczną
Umiarkowana i przede wszystkim regularna aktywność fizyczna skutecznie obniża ciśnienie. Co więcej, pozwala w walce z nadwagą i otyłością, a nadmiarowe kilogramy również powodują występowanie nadciśnienia tętniczego.