Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Czy ADHD da się wyleczyć? | leki.pl
,

Jak wygląda leczenie ADHD u dzieci i dorosłych?

SPIS TREŚCI

    Czy ADHD da się wyleczyć?

    Szacuje się, że ADHD występuje u 3 do 9% populacji dzieci na świecie. Według WHO jest to najczęstsze zaburzenie neurorozwojowe okresu dziecięcego, stąd też jest bardzo dobrze opisane w tej grupie chorych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ADHD u dorosłych — tutaj zaburzenie trudniej jest zdiagnozować i może być ona maskowana przez inne zaburzenia. Jak…

    Co to jest ADHD?

    ADHD (z ang. Attention-deficit hiperactivity disorder) jest to zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi. Jego przyczyna w znacznej większości nie jest znana. Jest to zaburzenie o charakterze neurorozwojowym, charakteryzujące się występowaniem zaburzeń uwagi, hiperaktywności oraz nadpobudliwości ruchowej [1].

    Jakie są przyczyny ADHD?

    Wśród wielu teorii, które zostały zaproponowane na przestrzeni lat, aktualnie uznaje się, że ADHD aż w 70-80% jest zaburzeniem uwarunkowanym genetycznie. U osób z ADHD stwierdzono zmniejszoną objętość mózgu, a przede wszystkim kory przedczołowej, jądra ogoniastego i gałki bladej oraz robaka móżdżku. Zauważono także zmiany  w przekaźnictwie dopaminergicznym i noradrenergicznym.

    Dodatkowo aż u 80% dzieci ze zdiagnozowanym ADHD obserwuje się również inne choroby współistniejące, jak depresja zaburzenia emocjonalne czy też lękowe [1].

    Jak objawia się ADHD?

    Mimo że ADHD najczęściej utożsamiane jest z wiekiem dziecięcym, warto wiedzieć, że zaburzenie to dotyczy także osób dorosłych. Nieleczone może dawać wiele negatywnych konsekwencji, zarówno w wieku dziecięcym jak i dorosłym.

    ADHD u dzieci i dorosłych.

    ADHD u dzieci

    Pierwsze objawy ADHD pojawiają się najczęściej przed 7. rokiem życia. ADHD u dzieci diagnozuje się na podstawie występowania 3 grup objawów.

    • Nadpobudliwość ruchowa — dziecko ciągle ma potrzebę poruszania nogami i rękami, nie potrafi usiedzieć w spokoju, nwet kiedy wymaga tego sytuacja, jego zabawy są głośne, nie potrafi odpocząć w ciszy.
    • Zwiększona impulsywność — dziecko jest nadzwyczaj gadatliwe, często wtrąca się w rozmowę innych, nie potrafi w spokoju czekać na swoją kolej.
    • Brak umiejętności skupienia uwagi na wykonywanych zadaniach — dziecko bardzo łatwo rozprasza się w wyniku działania czynników zewnętrznych, gubi przedmioty, zabawki, zapomina o codziennych obowiązkach, nie potrafi postępować według przygotowanych instrukcji, jest chaotyczne.

    Osoby z ADHD nie potrafią skoncentrować się na wykonaniu do końca jednej pracy, najczęściej porzucają swoje zadanie, zaczynając inne i w konsekwencji nie kończą żadnego z nich [2,3].

    ADHD u dorosłych

    Szacuje się, że ADHD może utrzymywać się nawet u 35-70% osób. Rozpoznanie ADHD u dorosłych może być utrudnione, ze względu na fakt, że metody diagnostyczne tego schorzenia zostały lepiej dopasowane do dzieci. Dodatkowo objawy ADHD mają nieswoisty charakter, a u dorosłych często mogą być maskowane przez inne zaburzenia, które mogą odwracać uwagę od rozpoznania ADHD.

    Udowodniono, że nieleczone ADHD ma negatywny wpływ na życie w wieku dorosłym. Manifestuje się to przede wszystkim w trudnościach w edukacji, problemach w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, a także w problemach z emocjami. Dorośli z ADHD mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy, a także częściej ją zmieniają lub są zwalniani. Wykazano, że dorośli z nieleczonym ADHD są również bardziej skłonni do podejmowania zachowań ryzykownych, a także to przyjmowania używek, jak alkohol, narkotyki czy papierosy [1].

    Jak leczyć ADHD? Czy da się je wyleczyć?

    Terapia ADHD jest wielokierunkowa i trwa wiele lat. W leczenie powinien być zaangażowany nie tylko sam pacjent, ale także jego najbliższa rodzina oraz osoby z otoczenia gdzie często przebywa (np. nauczyciele w szkole dziecka).

    Leczenie niefarmakologiczne

    Terapia ADHD powinna rozpocząć się od psychoedukacji. Ten etap ma na celu przekazanie choremu, a także jego rodzinie rzetelnych informacji na temat tego zaburzenia (objawów, przyczyny, a także możliwości terapii i jej skuteczności). Na tym etapie obalane są mity dotyczące zaburzenia np. że dostępne są leki na ADHD bez recepty. Ważne jest także wyjaśnienie i obalenie teorii, że to rodzice, są winni ADHD dziecka.

    Terapia behawioralno-poznawcza to kolejny etap leczenia niefarmakologicznego. Jej celem ma być zmodyfikowanie zachowania chorego na ADHD, czyli wyciszenie złych, a wzmocnienie dobrych nawyków. Na tym etapie ważna jest także współpraca z nauczycielami w szkole dziecka, a także z rodziną, aby nauczyć ich i zrozumieć postępowanie z chorym na zespół nadpobudliwości.

    Dodatkowo mówi się także o wpływie diety na postępy w leczeniu objawów ADHD, jednak nie zostało to potwierdzone przez znaczące badania [2,3].

    Leczenie farmakologiczne

    Leki na ADHD dla dzieci, dostępne na rynku, jak również leczenie ADHD u dorosłych, to aktualnie terapia objawowa. Lekami pierwszego wyboru są środki psychostymulujące, a w Polsce jest to głównie metylfenidat (Concerta, Medikinet). Preparaty handlowe, zawierające ten lek, dostępne są głównie jako tabletki lub kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, ponieważ pozwala to uniknąć wahań stężenia leku w surowicy.

    Źródła podają, że lek jest skuteczny w łagodzeniu objawów podstawowych  aż u 80-90% chorych. Lek ten dzięki hamowaniu wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny, zwiększa stężenie tych neuroprzekaźników, a w związku z tym uzyskuje się silniejsze ich działanie na odpowiednie dla nich receptory.

    Oprócz metylfenidatu skuteczność w leczeniu objawów ADHD wykazują także niektóre leki przeciwdepresyjne z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (najczęściej są to:  imipramina, klomipramina, dezipramina). Leki te jednak w badaniach wykazywały skuteczność jedynie u 50 % pacjentów cierpiących na ADHD [1].

    Bibliografia

    1. Richard H. Weisler, MD, David W. Goodman, MD, Ocena i rozpoznawanie ADHD u dorosłych: wyzwania kliniczne i możliwości poprawy opieki nad chorymi, Psychiatria po dyplomie, Tom 6, nr 2, 2009
    2. Gawęda A. , Nowak M. , Janas-Kozik M., Diagnoza ADHD – pomoc czy przeszkoda?, PSYCHIATR. PSYCHOL. KLIN. 2010, 10 (2), p. 115-119
    3. Barbara Kiryluk , Aleksander Waś , Dorota Otapowicz, Krzysztof Sendrowski, Czy możemy pomóc dziecku nadpobudliwemu? Sposoby leczenia ADHD, Neurologia dziecięća Vol. 20/2011, nr 41

    Omawiane substancje

    • Klomipramina

      Klomipramina to lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu zaburzeń nastroju. Substancja ta działa poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźników w mózgu.
      syntetyczne
    • Metylfenidat

      Metylfenidat jest substancją psychoaktywną stosowaną w leczeniu ADHD. Metylfenidat działa poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźników w mózgu, co poprawia koncentrację i uwagę.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • ADHD

      ADHD to zaburzenie neurologiczne, które objawia się trudnościami w koncentracji, nadmierną impulsywnością oraz hiperaktywnością. Schorzenie to występuje u dzieci oraz dorosłych i może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .