Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak wygląda rana zakażona? Jak ją leczyć? | leki.pl
, , , ,

Jak leczyć ranę zakażoną?

SPIS TREŚCI

    Jak wygląda rana zakażona? Jak ją leczyć?

    Jak dochodzi do zakażenia rany? Jak wygląda takie zakażenie? Jak pielęgnować ranę aby nie doszło do zakażenia? Czy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jaki antybiotyk najlepiej wybrać?

    Czym jest rana?

    Rana to najbardziej podstawowe pojęcie stosowane w chirurgii oznaczające przerwanie anatomicznej ciągłości tkanki, któremu może ulec skóra lub błona śluzowa. Uszkodzenie to może być powierzchniowe lub głębokie (rany penetrujące do jam ciała, narządów wewnętrznych). Czynnikami uszkadzającymi mogą być: uraz mechaniczny, uraz termiczny (oparzenia lub odmrożenia), uraz chemiczny, energia promienista. W wyniku działania tych czynników zewnętrznych dochodzi do powstania rany ostrej, która goi się raczej szybko, zwykle bez komplikacji i nie stanowi poważnego zagrożenia.

    Czym jest natomiast rana przewlekła? To rana, która goi się przez okres dłuższy niż kilka tygodni, pomimo zastosowania odpowiednich procedur leczniczych. Ten typ rany tworzy się stopniowo, na przykład na skutek trwałego ucisku spowodowanego unieruchomieniem pacjenta w powikłaniu niewydolności żylnej lub w przebiegu cukrzycy – stopa cukrzycowa. Częstość występowania ran przewlekłych stale wzrasta, co związane jest między innymi z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa oraz duża zachorowalność na schorzenia predysponujące do rozwoju ran przewlekłych: cukrzyca, miażdżyca naczyń obwodowych, otyłość [1].

    Czym jest zakażona rana?

    Bardzo istotnym czynnikiem w kontekście ran i ich leczenia jest obecność drobnoustrojów (bakterie to najważniejszy czynnik etiologiczny zakażenia ran), które mogą prowadzić do rozwoju zakażenia, a tym samym do zaburzenia procesu gojenia rany. Dlatego tak bardzo ważne jest kompleksowe leczenie miejscowe, które polega na stosowaniu specjalistycznych opatrunków i preparatów o działaniu antyseptycznym, a w przypadku podejrzenia zakażenia – szybka reakcja polegająca na wykonaniu wymazu z rany w celu określenia rodzaju bakterii (najczęściej) wywołującej zakażenie [2].

    Jakie są objawy zakażenia rany?

    Do objawów zakażenia miejscowego ran ostrych należą [2]:

    • pojawienie się bólu lub narastanie natężenia bólu już istniejącego;
    • zaczerwienienie;
    • miejscowy wzrost ciepłoty ciała;
    • obrzęk połączony z ropną wydzieliną, ropniem i nieprzyjemnym zapachem.

    Do objawów zakażenia miejscowego ran przewlekłych należą [2]:

    • pojawienie się bólu lub narastanie natężenia bólu już istniejącego;
    • obrzęk pojawiający się wokół rany;
    • opóźnienie lub zatrzymanie procesu gojenia się rany;
    • krwawienie lub krucha ziarnina;
    • nieprzyjemny zapach z rany;
    • zmiana zabarwienia łożyska rany;
    • stwardnienie tkanek.

    Objawy rany zakażonej.

    Jak wygląda leczenie zakażonej rany?

    Leczenie ran przewlekłych opiera się na stosowaniu strategii TIME:

    • T (tissue management), czyli opracowanie tkanek;
    • I (inflammation and infection control), czyli systematyczna kontrola i ocean rany pod kątem zapalenia i miejscowej infekcji;
    • M (moisture balance), czyli zapewnienie równowagi wilgotności poprzez dobranie odpowiednich opatrunków np. zawierających srebro (Atrauman Ag, Aquacel Extra Ag, Aquacel Extra Ag+);
    • E (edge), czyli tworzenie dobrych warunków do wytworzenia nowego naskórka.

    Jaki antybiotyk jest dobry na zakażoną ranę?

    Wdrożenie antybiotykoterapii konieczne jest po wykonaniu odpowiednich badań mikrobiologicznych (ponieważ konieczne jest stosowanie antybiotykoterapii celowanej podawanej drogą dożylną) oraz po odpowiednim opracowaniu rany przez chirurga. Antybiotykami stosowanymi w leczeniu łagodnych zakażeń skóry i tkanek miękkich są: amoksycylina z kwasem klawulanowym, klindamycyna, lewofloksacyna. W sytuacji ciężkich zakażeń, w tym zagrażających życiu, zastosowanie znajdują: piperacylina z tazobaktamem, ceftazydym oraz wankomycynai linezolid (szczególnie w przypadku zakażeń wywołanych przez bakterie, które rozwinęły oporność na inne antybiotyki). Antybiotyki do stosowania miejscowego powinny być używane w leczeniu ran tylko w szczególnych okolicznościach, na przykład gentamycyna w postaci gąbki — w zakażeniach stopy cukrzycowej w przypadku cech zapalenia kości i szpiku kostnego [4].

    Bibliografia

    1. Potempa M, Jonczyk P, Janerka M i wsp.: Rany przewlekłe – epidemiologia i czynniki wpływające na proces gojenia. Leczenie Ran. 2014: 11.
    2. Han G, Ceilley R. Chronic wound healing: a review of current management and treatments. Adv. Ther. 2017: 34: 599 – 610.
    3. Sopata M, Jawień A, Mrozikiewicz-Rakowska B i wsp.: Wytyczne postępowania miejscowego w ranach niezakażonych, zagrożonych infekcją oraz zakażonych – przegląd dostępnych substancji przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w leczeniu ran. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Leczenie Ran. 2020: 17(1): 1-21.
    4. Hryniewicz W, Kulig J, Ozorowski T, Mól A, Kulig P, Wąchol D.: Stosowanie antybiotyków w wybranych zakażeniach skóry i tkanek miękkich. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków.

    Omawiane substancje

    • Amoksycylina

      Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym tych wywołujących zapalenie gardła, oskrzeli, ucha, zatok i dróg moczowych.
      syntetyczne
    • Betaina

      Betaina to organiczny związek chemiczny, który wykazuje działanie lecznicze w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego oraz chorób wątroby.
      syntetyczne
    • Chlorowodorek poliheksanidu

      Chlorowodorek poliheksanidu to substancja lecznicza stosowana w leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych. Działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, hamując rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów.
      syntetyczne
    • Fenoksyetanol

      Fenoksyetanol to organiczny związek chemiczny stosowany jako konserwant w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry. Jest bezbarwną cieczą o słodkim zapachu.
      syntetyczne
    • Gentamycyna

      Gentamycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii.
      syntetyczne
    • Hydroksyetyloceluloza

      Hydroksyetyloceluloza to substancja lecznicza stosowana w przemyśle farmaceutycznym jako środek zagęszczający, stabilizujący i emulgujący. Jest również stosowana w kosmetyce i przemyśle spożywczym.
      syntetyczne
    • Linezolid

      Linezolid is an antibiotic used to treat bacterial infections. It works by stopping the growth of bacteria.
      syntetyczne
    • Oktenidyna

      Oktenidyna to organiczny związek chemiczny o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
      syntetyczne
    • Piperacylina

      Piperacylina jest antybiotykiem z grupy penicylin. Substancja ta działa przeciwko bakteriom gram-ujemnym i jest stosowana w leczeniu zakażeń układu moczowego i oddechowego.
      syntetyczne
    • Płyn Ringera

      Płyn Ringera to roztwór soli mineralnych stosowany w medycynie do uzupełniania płynów i elektrolitów organizmu. Jest często wykorzystywany w terapii wstrząsu oraz w trakcie operacji chirurgicznych.
      syntetyczne
    • Podchloryn sodu

      Podchloryn sodu to substancja lecznicza stosowana m.in. do dezynfekcji ran i błon śluzowych.
      syntetyczne
    • Poliheksanid

      Poliheksanid to substancja lecznicza stosowana w celu zwalczania bakterii i zapobiegania infekcjom. Jest często wykorzystywana w opatrunkach i płynach do przemywania ran.
      syntetyczne
    • Srebro

      Srebro jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie od wieków ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednakże, ze względu na potencjalne skutki uboczne, stosowanie srebra jako leku jest obecnie ograniczone.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Tazobaktam

      Tazobaktam jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta hamuje aktywność enzymów beta-laktamaz, które niszczą antybiotyki beta-laktamowe.
      syntetyczne
    • Wankomycyna

      Wankomycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, w tym na te oporne na inne antybiotyki.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Ból

      Schorzenie to stan, który charakteryzuje się odczuwaniem bólu w określonych częściach ciała. Może on mieć różne przyczyny i objawy, a jego leczenie zależy od diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
    • Odleżyny

      Odleżyny to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które powstają w wyniku długotrwałego ucisku na jednym miejscu. Mogą wystąpić u osób leżących w łóżku, na wózku inwalidzkim lub u osób z ograniczoną mobilnością.
    • Otwarta rana

      Schorzenie to stan, w którym organizm jest dotknięty chorobą lub urazem, który wpływa na jego funkcjonowanie. Schorzenia mogą mieć różne przyczyny i objawy, a ich leczenie zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
    • Stopa cukrzycowa

      Stopa cukrzycowa to poważne schorzenie, które dotyka osoby z cukrzycą i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak owrzodzenia i amputacje kończyn. Właściwa opieka medyczna i dbałość o higienę stóp są kluczowe w zapobieganiu i leczeniu tej choroby.
    • Zakażona rana

      Zakażona rana to stan, w którym bakterie lub wirusy zainfekowały otwartą ranę, co może prowadzić do poważnych powikłań. W leczeniu zakażonej rany ważne jest szybkie i skuteczne działanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .