, , ,

Jakie leki stosuje się w zawale serca?

SPIS TREŚCI

    Jak wygląda pierwsza pomoc w zawale serca?

    Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów u Polaków. Jest to stan zagrożenia życia, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak go rozpoznać i prawidłowo udzielić pomocy. Jak leczy się zawał serca? Jakie leki powinien stosować chory po przebytym zawale?

    Co to jest zawał serca?

    Zawał serca to obszar martwicy mięśnia sercowego, powstały w wynik jego niedokrwienia. W zawale dochodzi do zamknięcia tętnicy wieńcowej, która zaopatruje serce w tlen i niezbędne składniki odżywcze, a także usuwa produkty metabolizmu. Za znaczną część przypadków zawału serca odpowiada miażdżyca tętnic wieńcowych [5].

    Jak rozpoznać, że to zawał?

    Objawy zawału serca:

    • Silny ból za mostkiem, który może promieniować do lewej ręki, barku, a także żuchwy; najczęściej trwa co najmniej 20 minut — jest to najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca,
    • Blada skóra,
    • Zimne poty,
    • Uczucie silnego strachu,
    • Ból brzucha, mdłości wymioty, ogólne złe samopoczucie — są to mniej charakterystyczne objawy. Mogą się one pojawić, kiedy występuje tzw. niemy zawał serca; osoby, które go przeszły nie wiedzą o tym, gdyż niespecyficzne objawy nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Niemy zawał serca można wykryć m.in. w badaniu EKG [5]. Występuje szczególnie u chorych na cukrzycę.

    Zawał serca — pierwsza pomoc

    Odpowiednie postępowanie osób z otoczenia chorego podczas zawału serca zwiększa jego szansę na przeżycie i na mniejsze komplikacje zdrowotne. Postępowanie będzie uzależnione od stanu świadomości chorego (osoba przytomna lub nieprzytomna). Pierwsza pomoc powinna zostać udzielona natychmiast.

    Jak pomóc choremu podczas zawału?

    1. Ułóż chorego w komfortowej dla niego pozycji półsiedzącej, tak aby jego plecy opierały się o coś stabilnego; taka pozycja ułatwi mu oddychanie. Powiedz choremu, żeby nie wykonywał nagłych i gwałtownych ruchów. 
    2. W razie potrzeby rozluźnij krępujące części garderoby chorego np. krawat. 
    3. Wezwij pogotowie ratunkowe.
    4. Ciepło okryj chorego.
    5. Zawałowi serca zazwyczaj towarzyszy silny lęk i uczucie niepokoju, dlatego bądź przez cały czas z chorym, uspokajaj go aż do momentu przyjazdu karetki pogotowia. 
    6. Kontroluj czynności życiowe chorego, jeśli straci przytomność, postępuj zgodnie z procedurami resuscytacyjnymi [5].

    Zawał serca a aspiryna

    Czy można podać kwas acetylosalicylowy (aspirynę) choremu na zawał? Można to zrobić tylko i wyłącznie, jeśli osoba jest przytomna. Lek należy podać w dawce 300 mg, jeśli chory wcześniej go nie przyjmował [3].

    Aspiryna na zawał serca.

    Jak wygląda leczenie zabiegowe zawału serca?

    W przypadku rozpoznania zawału serca chory jak najszybciej powinien znaleźć się w szpitalu w pracowni hemodynamiki, gdzie zespół medyczny podejmie leczenie zabiegowe. W pierwszym etapie u chorego wykonuje się koronarografię. Badanie to ma na celu wykryć, która tętnica odpowiada za objawy. Następnie przeprowadzany jest zabieg, który ma spowodować jej udrożnienie.

    • Angioplastyka tętnic wieńcowych, czyli wprowadzenie specjalnego balonika do tętnicy, a następnie jego rozprężenie; w wyniku tego zabiegu poszerza się światło uszkodzonego naczynia wieńcowego. Kolejno poprawia się przepływ przez zwężone miejsce, implantując specjalny stent.
    • Pomostowanie aortalno-wieńcowe (operacja wytworzenia bajpasów)  — polega na ominięciu zablokowanej podczas zawału tętnicy wieńcowej poprzez utworzenie nowego połączenia pomiędzy aortą i naczyniem wieńcowym; do utworzenia wspomnianego połączenia stosuje się najczęściej naczynia własne chorego (zazwyczaj jest to żyła odpiszczelowa, którą pobiera się z podudzia pacjenta [6].

    Na czym polega farmakologiczne leczenie po zawale?

    Chory po przebytym zawale serca znajduje się w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, co oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości może u niego wystąpić ponowny zawał lub też udar. Dlatego też osoba po zawale powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą kardiologa i już do końca życia przyjmować leki, które pozwolą zmniejszyć to ryzyko. Jakie leki na zawał serca przyjmuje się po jego wystąpieniu?

    • Leki przeciwpłytkowe — to podstawowe leki, które powinny stosować osoby po przebytym zawale serca. U wszystkich chorych, którzy nie mają przeciwwskazań, po zawale serca powinien zostać włączony kwas acetylosalicylowy w dawce 75-100 mg (Acard, Polocard) i lek ten powinien być stosowany już do końca życia. Dodatkowo stosuje się również drugi lek o działaniu przeciwpłytkowym (tikagrelor, prasugrel, klopidogrel, przez okres 6-12 miesięcy po zawale lub dłużej, zależnie od metody leczenia).
    • Statyny, czyli leki obniżające poziom cholesterolu (np. atorwastatyna, fluwastatyna, lowastatyna)  — powinny zostać podane pacjentowi jeszcze  w ostrej fazie zawału, a następnie chory powinien je przyjmować stale, jako prewencję wtórną zawału serca, aby zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości.
    • Leki b-adrenolityczne (np. bisoprolol, atenolol)  — podawanie tych leków podobnie jak w przypadku statyn, również należy rozpocząć u każdego chorego bez przeciwwskazań już w ostrej fazie zawału i kontynuować do końca życia.
    • Inhibitory konwertazy angiotensyny (np.  enalapryl, lizynopryl) Szczególną korzyść z ich przyjmowania odnoszą pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i przewlekłą chorobą nerek [2,4].

    Jakie są niefarmakologiczne działania profilaktyczne po zawale?

    Po przebytym zawale serca nie tylko stosowanie leków, ale także inne działania niefarmakologiczne mają znaczenie w zapobieganiu kolejnym. Należą do nich:

    • Zaprzestanie palenia tytoniu,
    • Odpowiednia dieta
    • Utrzymanie prawidłowej masy ciała,
    • Aktywność fizyczna,
    • Zaprzestanie spożywania alkoholu [1].

    Bibliografia

    1. Kubicka-Mącznik A., Wtórna prewencja kardiologiczna u pacjentów po przebytym zawale serca, Choroby Serca i Naczyń 2016, tom 13, nr 5, 363–366
    2. Jakie leki powinni rutynowo otrzymywać pacjenci po zawale mięśnia sercowego?, Medycyna po dyplomie, Vol20/nr5/maj2011
    3. Filip M. Szymański, Krzysztof J. Filipiak, Zbigniew Krasiński, Jarosław Reguła, Maciej Małecki, Jarosław Sławek, Jaką dawkę kwasu acetylosalicylowego należy stosować w codziennej praktyce klinicznej? Wielodyscyplinarne stanowisko ekspertów, Choroby Serca i Naczyń 13, Nr 3 (2016)
    4. Dłużniewska M, Pakulska I, Budaj A, Zasady postępowania po zawale serca, Borgis — Postępy Nauk Medycznych 3/2000, s. 3-9
    5. https://zpe.gov.pl/b/zawal-serca/P4VfbdFuL [dostęp 25.01.2023]
    6. https://www.ikard.pl/program-zabiegowego-leczenia-ostrego-zawalu-serca.html [dostęp 25.01.2023]

    Omawiane substancje

    • Enalapril

      Enalapril jest lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu naczyniowego.
      syntetyczne
    • Fluwastatyna

      Fluwastatyna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie produkcji cholesterolu w organizmie.
      syntetyczne
    • Klopidogrel

      Klopidogrel jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w prewencji chorób serca. Substancja ta hamuje agregację płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.
      syntetyczne
    • Kwas acetylosalicylowy

      Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
      syntetyczne
    • Lizynopryl

      Lizynopryl to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Substancja ta działa poprzez blokowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.
      syntetyczne
    • Lowastatyna

      Lowastatyna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Substancja ta hamuje produkcję cholesterolu w organizmie.
      Surowce roślinne
    • Prasugrel

      Prasugrel jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w leczeniu chorób serca. Substancja ta hamuje agregację płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powikłań sercowych.
      syntetyczne
    • Tikagrelor

      Tikagrelor jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w leczeniu chorób serca. Substancja ta działa poprzez hamowanie agregacji płytek krwi.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Miażdżyca

      Miażdżyca to choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczów i innych substancji na ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia i utrudnienia przepływu krwi. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
    • Zawał serca

      Zawał serca jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych powikłań i nawet śmierci. Często jest spowodowany przez zablokowanie tętnicy wieńcowej, co prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .