Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak wygląda pierwsza pomoc w zawale serca? | leki.pl
, , ,

Jakie leki stosuje się w zawale serca?

SPIS TREŚCI

    Jak wygląda pierwsza pomoc w zawale serca?

    Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów u Polaków. Jest to stan zagrożenia życia, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak go rozpoznać i prawidłowo udzielić pomocy. Jak leczy się zawał serca? Jakie leki powinien stosować chory po przebytym zawale?

    Co to jest zawał serca?

    Zawał serca to obszar martwicy mięśnia sercowego, powstały w wynik jego niedokrwienia. W zawale dochodzi do zamknięcia tętnicy wieńcowej, która zaopatruje serce w tlen i niezbędne składniki odżywcze, a także usuwa produkty metabolizmu. Za znaczną część przypadków zawału serca odpowiada miażdżyca tętnic wieńcowych [5].

    Jak rozpoznać, że to zawał?

    Objawy zawału serca:

    • Silny ból za mostkiem, który może promieniować do lewej ręki, barku, a także żuchwy; najczęściej trwa co najmniej 20 minut — jest to najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca,
    • Blada skóra,
    • Zimne poty,
    • Uczucie silnego strachu,
    • Ból brzucha, mdłości wymioty, ogólne złe samopoczucie — są to mniej charakterystyczne objawy. Mogą się one pojawić, kiedy występuje tzw. niemy zawał serca; osoby, które go przeszły nie wiedzą o tym, gdyż niespecyficzne objawy nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Niemy zawał serca można wykryć m.in. w badaniu EKG [5]. Występuje szczególnie u chorych na cukrzycę.

    Zawał serca — pierwsza pomoc

    Odpowiednie postępowanie osób z otoczenia chorego podczas zawału serca zwiększa jego szansę na przeżycie i na mniejsze komplikacje zdrowotne. Postępowanie będzie uzależnione od stanu świadomości chorego (osoba przytomna lub nieprzytomna). Pierwsza pomoc powinna zostać udzielona natychmiast.

    Jak pomóc choremu podczas zawału?

    1. Ułóż chorego w komfortowej dla niego pozycji półsiedzącej, tak aby jego plecy opierały się o coś stabilnego; taka pozycja ułatwi mu oddychanie. Powiedz choremu, żeby nie wykonywał nagłych i gwałtownych ruchów. 
    2. W razie potrzeby rozluźnij krępujące części garderoby chorego np. krawat. 
    3. Wezwij pogotowie ratunkowe.
    4. Ciepło okryj chorego.
    5. Zawałowi serca zazwyczaj towarzyszy silny lęk i uczucie niepokoju, dlatego bądź przez cały czas z chorym, uspokajaj go aż do momentu przyjazdu karetki pogotowia. 
    6. Kontroluj czynności życiowe chorego, jeśli straci przytomność, postępuj zgodnie z procedurami resuscytacyjnymi [5].

    Zawał serca a aspiryna

    Czy można podać kwas acetylosalicylowy (aspirynę) choremu na zawał? Można to zrobić tylko i wyłącznie, jeśli osoba jest przytomna. Lek należy podać w dawce 300 mg, jeśli chory wcześniej go nie przyjmował [3].

    Aspiryna na zawał serca.

    Jak wygląda leczenie zabiegowe zawału serca?

    W przypadku rozpoznania zawału serca chory jak najszybciej powinien znaleźć się w szpitalu w pracowni hemodynamiki, gdzie zespół medyczny podejmie leczenie zabiegowe. W pierwszym etapie u chorego wykonuje się koronarografię. Badanie to ma na celu wykryć, która tętnica odpowiada za objawy. Następnie przeprowadzany jest zabieg, który ma spowodować jej udrożnienie.

    • Angioplastyka tętnic wieńcowych, czyli wprowadzenie specjalnego balonika do tętnicy, a następnie jego rozprężenie; w wyniku tego zabiegu poszerza się światło uszkodzonego naczynia wieńcowego. Kolejno poprawia się przepływ przez zwężone miejsce, implantując specjalny stent.
    • Pomostowanie aortalno-wieńcowe (operacja wytworzenia bajpasów)  — polega na ominięciu zablokowanej podczas zawału tętnicy wieńcowej poprzez utworzenie nowego połączenia pomiędzy aortą i naczyniem wieńcowym; do utworzenia wspomnianego połączenia stosuje się najczęściej naczynia własne chorego (zazwyczaj jest to żyła odpiszczelowa, którą pobiera się z podudzia pacjenta [6].

    Na czym polega farmakologiczne leczenie po zawale?

    Chory po przebytym zawale serca znajduje się w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, co oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości może u niego wystąpić ponowny zawał lub też udar. Dlatego też osoba po zawale powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą kardiologa i już do końca życia przyjmować leki, które pozwolą zmniejszyć to ryzyko. Jakie leki na zawał serca przyjmuje się po jego wystąpieniu?

    • Leki przeciwpłytkowe — to podstawowe leki, które powinny stosować osoby po przebytym zawale serca. U wszystkich chorych, którzy nie mają przeciwwskazań, po zawale serca powinien zostać włączony kwas acetylosalicylowy w dawce 75-100 mg (Acard, Polocard) i lek ten powinien być stosowany już do końca życia. Dodatkowo stosuje się również drugi lek o działaniu przeciwpłytkowym (tikagrelor, prasugrel, klopidogrel, przez okres 6-12 miesięcy po zawale lub dłużej, zależnie od metody leczenia).
    • Statyny, czyli leki obniżające poziom cholesterolu (np. atorwastatyna, fluwastatyna, lowastatyna)  — powinny zostać podane pacjentowi jeszcze  w ostrej fazie zawału, a następnie chory powinien je przyjmować stale, jako prewencję wtórną zawału serca, aby zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości.
    • Leki b-adrenolityczne (np. bisoprolol, atenolol)  — podawanie tych leków podobnie jak w przypadku statyn, również należy rozpocząć u każdego chorego bez przeciwwskazań już w ostrej fazie zawału i kontynuować do końca życia.
    • Inhibitory konwertazy angiotensyny (np.  enalapryl, lizynopryl) Szczególną korzyść z ich przyjmowania odnoszą pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i przewlekłą chorobą nerek [2,4].

    Jakie są niefarmakologiczne działania profilaktyczne po zawale?

    Po przebytym zawale serca nie tylko stosowanie leków, ale także inne działania niefarmakologiczne mają znaczenie w zapobieganiu kolejnym. Należą do nich:

    • Zaprzestanie palenia tytoniu,
    • Odpowiednia dieta
    • Utrzymanie prawidłowej masy ciała,
    • Aktywność fizyczna,
    • Zaprzestanie spożywania alkoholu [1].

    Bibliografia

    1. Kubicka-Mącznik A., Wtórna prewencja kardiologiczna u pacjentów po przebytym zawale serca, Choroby Serca i Naczyń 2016, tom 13, nr 5, 363–366
    2. Jakie leki powinni rutynowo otrzymywać pacjenci po zawale mięśnia sercowego?, Medycyna po dyplomie, Vol20/nr5/maj2011
    3. Filip M. Szymański, Krzysztof J. Filipiak, Zbigniew Krasiński, Jarosław Reguła, Maciej Małecki, Jarosław Sławek, Jaką dawkę kwasu acetylosalicylowego należy stosować w codziennej praktyce klinicznej? Wielodyscyplinarne stanowisko ekspertów, Choroby Serca i Naczyń 13, Nr 3 (2016)
    4. Dłużniewska M, Pakulska I, Budaj A, Zasady postępowania po zawale serca, Borgis — Postępy Nauk Medycznych 3/2000, s. 3-9
    5. https://zpe.gov.pl/b/zawal-serca/P4VfbdFuL [dostęp 25.01.2023]
    6. https://www.ikard.pl/program-zabiegowego-leczenia-ostrego-zawalu-serca.html [dostęp 25.01.2023]

    Omawiane substancje

    • Enalapril

      Enalapril jest lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu naczyniowego.
      syntetyczne
    • Fluwastatyna

      Fluwastatyna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie produkcji cholesterolu w organizmie.
      syntetyczne
    • Klopidogrel

      Klopidogrel jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w prewencji chorób serca. Substancja ta hamuje agregację płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.
      syntetyczne
    • Kwas acetylosalicylowy

      Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
      syntetyczne
    • Lizynopryl

      Lizynopryl to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Substancja ta działa poprzez blokowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.
      syntetyczne
    • Lowastatyna

      Lowastatyna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Substancja ta hamuje produkcję cholesterolu w organizmie.
      Surowce roślinne
    • Prasugrel

      Prasugrel jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w leczeniu chorób serca. Substancja ta hamuje agregację płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powikłań sercowych.
      syntetyczne
    • Tikagrelor

      Tikagrelor jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w leczeniu chorób serca. Substancja ta działa poprzez hamowanie agregacji płytek krwi.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Miażdżyca

      Miażdżyca to choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczów i innych substancji na ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia i utrudnienia przepływu krwi. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
    • Zawał serca

      Zawał serca jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych powikłań i nawet śmierci. Często jest spowodowany przez zablokowanie tętnicy wieńcowej, co prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .