Do tej pory myślałeś, że ziołowe tabletki nasenne są nie dla Ciebie. Przecież jesteś młody, zdrowy i jeszcze niedawno zasypiałeś, gdy położyłeś głowę na poduszkę. Teraz, nawet gdy ledwo stoisz na nogach, sen nie nadchodzi. Wciąż myślisz o pracy, cieknącym kranie i chorobie Franka. Czas sobie pomóc. Co prawda rozmawiałeś z lekarzem, ale boisz się uzależnienia i mocnych leków. Najlepszym rozwiązaniem będą dla Ciebie ziołowe tabletki nasenne. Są bezpieczne, uspokoją Cię i uśniesz jak dziecko. Jak sobie pomóc i co w aptece kupić?
Ziołowe tabletki nasenne – czy warto je stosować?
Po pierwsze ziołowe tabletki nasenne nie uzależniają. To znaczy, połkniesz tabletkę tylko wtedy gdy czujesz niepokój i sen długo nie nadchodzi. Nie musisz codziennie.
Te syntetyczne działają inaczej. I z czasem nie możesz zasnąć bez syntetycznej tabletki nasennej. Mało tego, po jakimś czasie, aby zasnąć, będziesz zmuszony sięgnąć po drugą, a tego chcesz uniknąć. Dlatego ziołowe tabletki nasenne są dla Ciebie.
I ważne, ziołowe tabletki nasenne nie mają działań niepożądanych, nie wywołują senności polekowej. Inaczej niż te syntetyczne.
Gdy zaśniesz z pomocą ziołowych tabletek nasennych, wstaniesz rześki, naprawisz kran, oddasz samochód do naprawy i przy okazji trafi Ci się nowe zlecenie. Po pracy poszalejesz z dziećmi, przekopiesz ogródek albo wyskoczysz na miasto. I najważniejsze nic Cię nie ograniczy, bo możesz kierować samochodem.
Jak stosować ziołowe tabletki nasenne?
Ziołowe tabletki nasenne połknij krótko przed snem. Najlepiej 20-30 minut przed położeniem się do łóżka lub jeśli jesteś poddenerwowany i czujesz, że sen nie nadchodzi.
Pamiętaj też, że na jakoś snu wpływa kilka czynników, weź to pod uwagę. Specjaliści sonologii zajmujący się zaburzeniami snu oraz ich następstwami, zalecają, abyś przed snem:
- Wyłączył źródła niebieskiego światła, czyli telewizor, smartfon.
- Zaciemnił sypialnie, wkręcił czerwone żarówki i wieczorem zrezygnował z oświetlania LED.
- Zrelaksował się przy książce, muzyce.
- Zastosował metody relaksacyjne na przykład oddechowe lub specjalne treningi relaksacyjne.
- Wywietrzył pokój, obniżył temperaturę, zadbał o wygodne posłanie.
Jeśli to nie pomogło, sięgnij po ziołowe tabletki nasenne. W większości zawierają podobne składniki. W takim razie, które zioła pomogą Ci zasnąć? [1]
Jakie zioła działają nasennie?
W skład ziołowych tabletek nasennych wchodzą zioła o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Przede wszystkim
- Liść melisy-działa uspokajająco Stosowany jest w zaburzeniach trawienia-działa przeciwskurczowo i zwiększą wydzielanie soków trawiennych.
- Korzeń waleriany-działa uspokajająco, tłumi silne stany emocjonalne. Ma działanie przeciwskurczowe, dlatego stosowany jest nerwicach.
- Szyszki chmielu -działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy i spazmolityczne na mięśniówkę przewodu pokarmowego.
- Passiflora jest to bylina rosnąca w Ameryce Południowej, uprawiana na południu Europy. Od lat stosowa w stanach stresu psychicznego i problemach ze snem [2].
Niektórzy producenci wzbogacają ziołowe tabletki nasenne melatoniną. A dlaczego?
Ziołowe tabletki nasenne z melatoniną
W ziołowych tabletkach nasennych znajdziesz także dodatek melatoniny.
Melatonina jest składnikiem mocnych tabletek nasennych. Kupisz je w każdej aptece bez recepty. Sama melatonina jest syntetyczną pochodną wewnętrznej substancji, którą często określamy hormonem snu. I słusznie, bo melatonina wydziela się w nocy, w ciemności, wtedy, gdy czas na sen. Wysoki poziom melatoniny to dla Ciebie sygnał, że przyszła pora odpoczynku.
Melatonina nie jest środkiem nasennym, ale odgrywa dużą rolę w przygotowaniu do snu. Pomoże uregulować cykl okołodobowy, jeśli pracujesz na zmiany lub podróżujesz do innych stref czasowych [3].
Tabletki wspomagające zasypianie bez recepty – które wybrać?
Na pewno zainteresuje cię, że preparaty melatoniny są lekami, a nie suplementami diety.
Tabletki nasenne z melatoniną
- Melatonina LEK-AM 3 mg, 5 mg
Melatoninę LEK-AM stosuj, gdy nie możesz zasnąć, bo praca zmianowa zaburzyła Twój rytm dobowy lub gdy latasz do innych stref czasowych i masz problem z przestawieniem swojego zegara biologicznego. Lek reguluje także zaburzenia rytmu dobowego u osób niewidomych [4].
- Melatonina Pharma Nord 3 mg
- Melatonina Polfarmex 3 mg
Ziołowe tabletki nasenne z dodatkiem melatoniny
Wymienione preparaty są suplementami diety.
- Povsitivum Sen tabl.
Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, szyszek chmielu i 1 mg melatoniny.
- NovaNoc tabl.
Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, passiflory, pozłotki kalifornijskiej, witaminę B6 i 1 mg melatoniny.
- ZZzquil Natura żelki do ssania
Jedna żelka zawiera wyciąg z waleriany, lawendy i rumianku, witaminę B6 i 1,4 mg melatoniny. Nie musisz ich popijać, same się rozpuszczą. Żelki mają smak owoców leśnych.
- Destresan Noc z melatoniną tabl.
Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, z szyszek chmielu i 1 mg melatoniny.
- Dobry sen forte tabl.
Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, szyszek chmielu, passiflorę, magnez, witaminę B6 i 1 mg melatoniny [5].
Ziołowe tabletki nasenne
Valused Noc Plus
W składzie Valused Noc Plus znajdziesz tylko zioła. Wyciąg z ziela melisy, szyszek chmielu, passiflorę.
Sięgnij po ziołowe tabletki nasenne Valused Noc Plus, gdy masz trudności z zasypianiem [6].
Mocne tabletki nasenne bez recepty – czy takie istnieją?
Dorminox to mocne tabletki nasenne bez recepty. Stosuj je w ostateczności, tylko wtedy gdy ziołowe tabletki nasenne lub z dodatkiem melatoniny Ci nie pomogą. W opakowaniu Dorminox jest 7 tabletek, a to dlatego, że służą do leczenia sporadycznej bezsenności. Zastosuj je czasami, gdy nie możesz zasnąć, nie używaj na stałe. Oprócz tego sięgnij po Dorminox, gdy
- Przebudzasz się w nocy i nie możesz już zasnąć
- Budzisz się wcześniej i stres nie pozwala Ci zasnąć
- Zmieniasz strefę czasową.
Mocne tabletki nasenne bez recepty stosuj awaryjnie. Wcześniej przeczytaj ulotkę oraz informacje dla pacjenta. W ulotce preparatu Dorminox znajdziesz ankietę, która pozwoli ocenić, czy mocne tabletki nasenne bez recepty są dla Ciebie [6].
Jeśli nadal dokucza Ci bezsenność, zgłoś się do lekarza. Ustali przyczynę i zaproponuje leczenie. Porozmawiaj o swoim problemie z psychoterapeutą.