Z czego składa się maść cholesterolowa?
Maść cholesterolowa jest składnikiem receptury aptecznej, którego skład jest dokładnie określony w Farmakopei Polskiej. Wg niej maść cholesterolowa składa się z następujących składników, w następujących proporcjach:
- Cholesterol 3;
- Wazelina Biała 18;
- Parafina ciekła 64;
- Parafina stała 15.
Jako podłoże maściowe potrafi wchłonąć sporą ilość wody, tworząc emulsję typu w/o. Nie wchodzi w interakcje ze składnikami czynnymii maści, co powoduje, że jest podłożem nadającym się do wielu receptur [1,2].
Czy maść cholesterolowa to steryd?
Niektórzy pacjenci, dostając receptę na maść cholesterolową, obawiają się, że jest to steryd.
Maść cholesterolowa ma ściśle określony skład, który został wyżej wymieniony. Żaden z nich nie ma właściwości sterydu, w związku z tym nie ma nic wspólnego ze sterydami.
Gdzie wykorzystujemy maść cholesterolową?
Składniki maści cholesterolowej tworzą połączenie, które idealnie nadaje się jako nawilżenie i natłuszczenie skóry. Głównie dzieje się to, poprzez tworzenie powłoki ochronnej na powierzchni skóry, co zapobiega usuwaniu wody. Jest to szczególnie pomocne w schorzeniach z dużą suchością skóry takich jak atopia, egzema, czy łuszczyca. Maść cholesterolowa nadaje się do pielęgnacji skóry alergicznej, zwłaszcza w alergiach kontaktowych ogranicza kontakt skóry ze środowiskiem zewnętrznym poprzez tworzenie na powierzchni skóry filmu. Ponadto maść cholesterolowa stanowi uniwersalne podłoże dla tworzenia leków recepturowych. Dzieje się to za sprawą tego, że nie wchodzi w interakcje ze składnikami, ani nie powoduje uczuleń. Może być stosowana także u najmłodszych do natłuszczania i nawilżania skóry [3,4].
Czy maść cholesterolowa może powodować jakieś skutki uboczne?
Maść cholesterolowa ze względu na wysoką zawartość parafin nie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. W przypadku takich rodzajów cery maść cholesterolowa na twarz może sprzyjać powstawaniu nowych zaskórników. Takie działanie określane jest jako komedogenne. Może powodować uczucie ciężkiej, tłustej skóry. Pojawia się ono zwłaszcza u osób z nadczynnością gruczołów łojotokowych. Poza tym długotrwałe stosowanie produktów zawierających maść cholesterolową może zaburzać naturalny proces wytwarzania sebum, co w przypadku cery suchej jest już na wstępie zaburzone. Aby temu zapobiec, wystarczy używać produktów o różnych podłożach, tak aby skóra nie była cały czas pod warstwą okluzyjną z maści cholesterolowej [3,4].
Czy są dostępne gotowe preparaty z maścią cholesterolową?
Sama maść cholesterolowa jest produktem wykonywanym w recepturze aptecznej, nie ma preparatów gotowych, które w składzie posiadają “unguentum cholesteroli”. Są jednak preparaty bardzo zbliżone składem. Zawierają również mieszaninę parafin i cholesterolu, jednak producenci nie podają dokładnych proporcji, w jakich dane składniki zostały zastosowane, w związku z tym nie można powiedzieć, że zawierają maść cholesterolową.
Najbardziej popularnym preparatem dostępnym w aptece bez recepty o podobnym składzie do maści cholesterolowej jest krem cholesterolowy z wit. A i E. Znajdziemy go pod nazwą Linocholesterol A+E kosztuje koło 10-15 zł za 50 g. Można go wykorzystać do pielęgnacji skóry suchej, czy atopowej, także u najmłodszych.