Czym są otarcia skóry?
Każdy miał kiedyś do czynienia z otarciem skóry. Dzieje się to częściej, niż może się wydawać. Wiele z takich otarć jest nawet niezauważanych bądź ignorowanych. Jak można więc je określić? Jest to powierzchowne uszkodzenie skóry, które powstaje w wyniku kontaktu z szorstką powierzchnią. Może dochodzić do niego na skutek uprawiania sportu, upadku czy prostych czynności codziennych. Skóra człowieka składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Otarcie skóry oznacza uszkodzenie naskórka, co powoduje odsłonięcie skóry właściwej. W miejscu uszkodzenia pojawia się wysięk surowiczy z niewielką domieszką krwi. Otarcia pomimo tego, że są płytkimi urazami, są z reguły bolesne, a czasami trudno się goją. Najczęściej jest to wynikiem zanieczyszczeń pozostających w ranie po urazie. Należy odróżnić otarcie od skaleczenia, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki skórnej ostrym narzędziem lub przedmiotem, występuje ból oraz niewielkie krwawienie [1].
Jak goją się rany i otarcia?
Nawet najdrobniejsza rana przechodzi przez naturalny samoistny proces gojenia. Procesu tego nie powinno się zaburzać, tylko wspomagać. Mechanizm gojenia się rany polega na wypełnianiu się występującego ubytku przez tkankę łączną. W zależności od rozległości rany i stopnia jej zanieczyszczenia ten proces będzie różny. Wyróżnia się dwa sposoby gojenia się ran: przez rychłozrost lub przez ziarninowanie. Rychłozrost jest charakterystyczny dla niewielkich ran, w których nie doszło do utraty tkanki. Rozcięte brzegi skóry zbliżają i zrastają się ze sobą, co rzadko powoduje długo występujące blizny. Ziarninowanie z kolei występuje, gdy rana jest zbyt duża lub ma zbyt wielki ubytek, aby zrosnąć się za pomocą rychłozrostu. Do zasklepienia się rany potrzebna jest ziarnina, czyli nowa tkanka.
Jak postępować w przypadku otarcia?
Otarty naskórek, szczególnie taki, który jest silnie zabrudzony, należy najpierw przemyć wodą z mydłem lub roztworem soli fizjologicznej. Po umyciu miejsca otarcia, następnie należy je zdezynfekować. Jeżeli z otarcia sączy się krew, po jej umyciu i zdezynfekowaniu najlepiej zastosować opatrunek, co chroni ranę przed potencjalnym zanieczyszczeniem. Dodatkowo zastosowanie np. opatrunków hydrożelowych spowoduje, że rana szybko i prawidłowo się zagoi. Przyspieszyć regenerację można również po zastosowaniu odpowiednich kremów i maści, które są opisane w tym artykule [1].
Jaka maść na otarcia jest najlepsza? Co kupisz w aptece?
Alantan Plus, krem 35 g, lek bez recepty
Alantan Plus, maść 30 g, lek bez recepty
Bepanthen Plus, krem 30 g, lek bez recepty
Sudocrem, krem do pielęgnacji skóry 400 g, kosmetyk
https://leki.pl/otc/sudocrem-krem/
La Roche-Posay Cicaplast B5, kojący balsam regenerujący 15 ml, kosmetyk
- produkt zawiera masło Karite, glicerynę, panthenol, madekasozyd i kompleks mineralny o właściwościach regenerujących;
- kosmetyk stosuje się w ramach codziennej pielęgnacji oraz w przypadku, gdy pojawia się dyskomfort spowodowany suchą, szorstką czy podrażnioną skórą;
- może być stosowany u dorosłych, dzieci i niemowląt do skóry popękanej, szorstkiej i suchej z otarciami [11].
Octenisept Protect & Repair, krem ochronno-pielęgnacyjny 20 ml, kosmetyk
- krem zawiera pantenol, bisabolol, emolienty, olej parafinowy i oktenidyny;
- produkt stosuje się od 1 do 3 razy dziennie;
- kosmetyk stosuje się w przypadku oparzeń, otarć, zadrapań, odparzeń skóry, do pielęgnacji ran pooperacyjnych po zdjęciu szwów, po naświetlaniu, odleżyn, pielęgnacji skóry wrażliwej, łuszczącej się czy popękanej [12].
Podsumowanie
Otarcia na skórze są częstym problemem. Chwila nieuwagi i może dojść do otarcia. Jest to niebezpieczne w przypadku gdy otarcie spowodowane jest przez brudne narzędzia, mające kontakt z ziemią lub innymi potencjalnie zakaźnym miejscami. Dlatego najważniejsze, żeby w pierwszym etapie dobrze oczyścić ranę i ja zdezynfekować. W następnym etapie warto zastosować maści lub kremy, które przyspieszą regenerację naskórka i zmniejszą dolegliwości.