Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak przygotować antybiotyk w zawiesinie? | leki.pl
,

Jak podać dziecku antybiotyk w zawiesinie?

SPIS TREŚCI

    Jak przygotować antybiotyk w zawiesinie?

    Antybiotyki w zawiesinie to leki, które są przepisywane najczęściej dzieciom, ale również osobom dorosłym. Preparaty tego typu są dostępne w postaci proszku lub granulatu i można je zażywać dopiero wtedy, gdy wymieszamy je z wodą.

    Kiedy stosuje się antybiotyki w zawiesinie?

    Antybiotyki w zawiesinie to (niestety) bardzo popularna postać leku wśród najmłodszych pacjentów, którzy nie potrafią jeszcze połykać kapsułek czy tabletek. Zdarza się oczywiście, że leki tego typu są ordynowane dorosłym. Jednak o tym, czy dany preparat będzie odpowiedni dla pacjenta, decyduje rzecz jasna lekarz prowadzący.

    Omawiane preparaty są dostępne w postaci proszku lub granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej i mogą być stosowane po wymieszaniu ich z wodą. Gotowa zawiesina ma określoną trwałość po przygotowaniu (antybiotyki charakteryzują się niską trwałością w środowisku wodnym), dlatego też należy sprawdzić, jak długo możemy stosować dany lek, np. Zinnat 250 mg/5ml – 10 dni, Duracef 500mg/5ml – 14 dni (o ile leki są przechowywane w lodówce) [1,2].

    Czy antybiotyk w zawiesinie trzeba trzymać w lodówce?

    Bardzo ważny jest sam sposób przechowywania preparatu. Z reguły po sporządzeniu zawiesiny należy wstawić ją do lodówki (temperatura 2-8℃), jednak istnieją wyjątki od tej reguły (np. Klacid, Klabax, Sumamed Forte). Informacja o tym, w jakiej temperaturze należy przechowywać antybiotyk w zawiesinie, widnieje na opakowaniu leku, a także w ulotce dołączonej do tegoż opakowania.

    Pamiętajmy więc, że temperatura przechowywania leku ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii. Jeśli lek był przetrzymywany w nieodpowiednich warunkach, może okazać się nieskuteczny! [3-5].

    Jak przygotować antybiotyk w zawiesinie?

    Mimo że dla wielu osób (szczególnie rodziców) ogólna zasada przygotowania antybiotyku w zawiesinie może wydawać się znana, przed jego sporządzeniem należy bardzo dokładnie przeczytać ulotkę leku. Sposób wykonania zawiesiny może bowiem różnić się w zależności od danego preparatu – nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z odpowiednikami (np. Augmentin ES i Amoksiklav ES) [6,7].

    1. Zanim połączymy lek z wodą, powinniśmy nieco “rozpulchnić” proszek, wstrząsając kilkakrotnie buteleczką. Kolejno dodajemy odpowiednią ilość wody (w mililitrach), która jest zwykle określona przez producenta leku w ulotce (do precyzyjnego odmierzenia ilości wody możemy użyć strzykawki). Co ciekawe, niektórzy producenci zalecają jedynie uzupełnienie buteleczki wodą do wyznaczonej kreski (jest tak np. w ulotce dołączonej do leku Duracef proszek do sporz. zawiesiny).
    2. Do sporządzenia zawiesiny używamy wody przegotowanej i wystudzonej (nie wrzącej!). Nie korzystamy z wody mineralnej i innych rozpuszczalników, ponieważ substancje w nich zawarte mogą w mniejszym lub większym stopniu wchodzić w reakcje z antybiotykami, ograniczając tym samym ich działanie i wchłanianie.
    3. Po dodaniu określonej ilości wody buteleczkę zakręcamy, odwracamy do góry dnem i energicznie wstrząsamy. Czekamy chwilę aż opadnie “pianka” i sprawdzamy, czy objętość wody jest wystarczająca i pokrywa się z kreską zaznaczoną na buteleczce.

    Możemy również skorzystać z tzw. alternatywnej metody sporządzenia zawiesiny. Polega ona na rozpulchnieniu proszku, dodaniu niepełnej ilości wody (poniżej kreski oznaczonej na buteleczce), dokładnym wstrząśnięciu całości, a następnie dolaniu wody do wyznaczonej kreski i ponownym wymieszaniu preparatu [6,7].

    Z reguły sporządzona zawiesina jest jednorodna. Zdarzają się jednak wyjątki, np. po wymieszaniu granulatu z wodą tworzą się drobne grudki (Klacid granulat do sporz. zawiesiny). Wynika to z właściwości fizykochemicznych leku i nie jest zjawiskiem świadczącym o jego nieprzydatności do użycia [3].

    Jak podać dziecku antybiotyk w zawiesinie?

    Przed każdorazowym zastosowaniem antybiotyku w zawiesinie dokładnie wstrząsamy buteleczką, aby rozproszyć lek w całej objętości wody. Następnie możemy podać dziecku odpowiednią ilość preparatu zaleconą przez lekarza. W tym celu możemy użyć strzykawki, która jest zwykle dołączona do opakowania antybiotyku (strzykawkę możemy również kupić w aptece) [6].

    Jak podać antybiotyk w zawiesinie?

    Pamiętajmy, że niemowlętom podajemy leki układając je w pozycji siedzącej lub półsiedzącej, ponieważ zmniejszamy w ten sposób ryzyko zachłyśnięcia. Aby zapobiec wypluciu preparatu przez dziecko, w miarę możliwości podajemy zawiesinę za pomocą strzykawki (oczywiście bez igły), ukierunkowując ją na ścianę policzka. Niejednokrotnie w takich sytuacjach dziecko jest niespokojne, dlatego niezbędna może okazać się pomoc drugiej osoby. Możemy też spróbować skierować uwagę malucha na coś innego – kreatywność rodziców jest w tym przypadku bardzo pożądaną cechą…

    Na rynku istnieją również specjalne smoczki oraz butelki do podawania lekarstw. Przed każdym podaniem leku należy pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu (można np. wyparzyć je w wodzie).  Problemem może być również gorzki smak leku. Zdarza się to np. przy podawaniu klarytromycyny (Klabax granulat do sporz. zawiesiny). Aby temu zapobiec, możemy podać maluchowi wodę tuż po przyjęciu leku [4]. Jeśli dziecko, pomimo naszych ogromnych starań, wciąż wypluwa lek, warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszej kuracji (np. przepisze preparat o innym smaku lub zaleci zastrzyki).

    Bibliografia

    1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Zinnat gran. do sporz. zaw. doustnej
    2. ChPL Duracef proszek do sporz. zaw. doustnej
    3. ChPL Klacid gran. do sporz. zaw. doustnej
    4. ChPL Klabax gran. do sporz. zaw. doustnej
    5. ChPL Sumamed forte proszek do sporz. zaw. doustnej
    6. ChPL Augmentin ES
    7. ChPL Amoksiklav ES

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .