Kiedy stosujemy antybiotyki dla dziecka?
Antybiotyki to leki, które często stosowanie są wśród małych pacjentów – w przypadku chorób o podłożu bakteryjnym. (Istnieje również antybiotyk o działaniu przeciwgrzybiczym – nystatyna – stosowana w przypadku grzybiczego zapalenia jamy ustnej u dzieci). Warto zatem pamiętać, że antybiotyki nie wykazują działania przeciwwirusowego, więc nie mogą być używane do leczenia chorób o podłożu wirusowym. Antybiotyki mogą likwidować/zabijać bakterie – mówimy wtedy o ich działaniu bakteriobójczym lub mogą hamować rozmnażanie bakterii – mówimy wtedy o działaniu bakteriostatycznym antybiotyku. Ważne jest, aby antybiotyk był stosowany tylko wtedy kiedy pewne jest, że dane schorzenie wywołane zostało przez bakterię. Nierozważne stosowanie antybiotyków prowadzi do rozwoju opornych szczepów bakterii – bakterie stają się oporne na dostępne antybiotyki [1].
W jakiej formie występują antybiotyki dla dziecka?
Antybiotyk, jaki lekarz zaleci do stosowania dla dziecka, może mieć postać:
- zawiesiny doustnej;
- granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej;
- tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej;
- tabletek rozpuszczalnych;
- kapsułek;
- tabletek;
- czopków;
- roztworu do wstrzykiwań;
- roztworu do nebulizacji.
Jak podać dziecku antybiotyk?
Przed podaniem leku konieczne jest zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i zwrócić uwagę przede wszystkim na to jak przygotować antybiotyk, który po zakupie w aptece ma postać granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Najczęściej do przygotowania takiej zawiesiny wystarczy chłodna przegotowana woda (nie wolno wlewać gorącej wody do butelki zawierającej granulat).
Jak obliczyć dawkę antybiotyku u dziecka?
Dawka należna do podania powinna zostać obliczona przez lekarza pediatrę (obliczając taką dawkę, trzeba wziąć pod uwagę masę ciała dziecka). Na przykład:
- waga dziecka = 25 kg
- jednorazowa dawka antybiotyku = 7 mg/kg masy ciała (mg/kg/m.c.)
- w 5 ml zawiesiny z antybiotykiem znajduje się 250 mg leku.
Obliczenie dawki antybiotyku dla dziecka:
- 25 kg x 7 mg/kg m.c. = 175 mg – to jednorazowa dawka antybiotyku dla dziecka o masie ciała równej 25 kg.
Skoro w 5 ml zawiesiny znajduje się 250 mg leku, to 175 mg leku znajduje się w:
- (175 mg x 5 ml) / 250 mg = 3,5 ml przygotowanej zawiesiny [2].
Częstotliwość (ile razy dziennie) podawania antybiotyku jest zależna od tego, z jakim antybiotykiem mamy do czynienia. Niektóre z nich podawane są 1 raz dziennie, inne 2 razy dziennie (co 12 godzin), a jeszcze inne 3 razy dziennie (co 8 godzin). Nie należy pomijać dawek antybiotyku ani opóźniać ich podania, ponieważ takie postępowanie nie zapewnia utrzymania odpowiedniego stężenia antybiotyku – tak zwanego stężenia terapeutycznego. W przypadku kiedy zdarzy się pominąć dawkę antybiotyku, trzeba podać ją jak najszybciej dalej postępować według określonego schematu dawkowania.
Kiedy zaczyna działać antybiotyk u dziecka?
Pierwsze efekty właściwej antybiotykoterapii widoczne są po 2-3 dobach regularnego stosowania leku. Do popicia antybiotyku należy używać tylko wody.
Jak przechowywać przygotowany antybiotyk?
Przechowywanie przygotowanej zawiesiny zależy od rodzaju antybiotyku. Niektóre zawiesiny można przechowywać w temperaturze pokojowej, niektóre zaś wymagają pozostawienia ich po przygotowaniu w temperaturze 2-8 ℃ – czyli w lodówce. Co do dokładnie znaczy stwierdzenie „przechowywać w lodówce”? Znaczy to, że lek powinien zostać umieszczony na środkowej półce w lodówce, w taki sposób, aby znajdował się daleko od ścianek lodówki. Nie powinien być umieszczany w drzwiach lodówki, które często są otwierane. Nie jest dopuszczalne, aby lek był zamrażany.