Koty kojarzą się nam z czystymi i niegroźnymi zwierzętami. W przeciwieństwie do pogryzień przez psy nieczęsto słyszy się o skutkach ataków kotów. O ile na pierwszy rzut oka ciężko porównać skutki ugryzienia przez psa i z pozoru niegroźnego zadrapania przez kota, to skutki tego drugiego mogą również być bardzo nieprzyjemne, jak chociażby choroba kociego pazura.
Kot domowy
Kot domowy (Felius catus) został udomowiony przez człowieka ok. 9500 lat temu. Dziko żyjące koty średnio przeżywają ok. 8 lat, a trzymane w domu mogą osiągać nawet 20 lat. Najdłużej żyjący kot wabiący się Creme Puff przeżył 38 lat. Koty są czystymi zwierzętami — czyszczą swoje futro kilka razy w ciągu dnia językiem lub zwilżoną łapką. Koty źle znoszą złe traktowanie i są pod tym kątem bardzo pamiętliwe. Z reguły dobrze traktowane są przyjazne i nie stanowią zagrożenia. Czasami jednak niewinna zabawa, w szczególności z młodym kotem, może zakończyć się podrapaniem [1].
Dlaczego koty drapią?
Drapanie dla kota jest naturalnym zachowaniem. Usuwa on w ten sposób martwe części pazurów oraz robi swoją codzienną gimnastykę. Należy pamiętać, że pazury są dla kota głównym mechanizmem obronnym. Jednakże koty używają ich nie tylko wtedy kiedy czują się zagrożone, ale również często podczas zabawy. Dlatego należy zachować ostrożność, aby przez przypadek nie zostać podrapanym. Koty rzadko są agresywne. Dlatego jeżeli kot jest agresywny, może to świadczyć o postępującej chorobie np. guz mózgu czy w skrajnych przypadkach o wściekliźnie [1,2].
Podrapanie przez kota – co robić?
Bezwzględnie każde zadrapanie należy zdezynfekować za pomocą np. Octeniseptu czy innego środka dezynfekującego.. Jeżeli nie mamy dostępu do żadnego środka dezynfekującego, to ranę należy przemywać wodą z mydłem. Do oczyszczenia rany można użyć również soku z cebuli lub miodu, które jednocześnie stanowią naturalny opatrunek. Nawet malutkie zadrapanie może prowadzić do zakażenia drobnoustrojem znajdującym się w kocich pazurach lub na ludzkiej skórze. Aby uniknąć zakażenia można również użyć maści antybakteryjnej np. Tribiotoc.
W przypadku sączenia się krwi z rany, po dezynfekcji należy nakleić plaster lub zrobić opatrunek. Jeżeli w miejscu zadrapania pojawi się zaczerwienienie i opuchlizna, może to świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego. Na trudno gojące się rany warto użyć specjalny opatrunek np. Karnosil czy Akutol. Z naturalnych środków dobrze sprawdza się okład z liści babki lancetowatej. Łagodzi on ból i znacząco przyspiesza gojenie się ran. Odkażają one i przyśpieszają gojenie się uszkodzonej skóry. Stan zapalny może być oznaką, że rana została zainfekowana drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jeżeli opuchlizna będzie się niepokojąco powiększać lub zauważymy ropę, należy udać się do lekarza. W takim przypadku może on zalecić zastosowanie antybiotyku [1,3].
Jakie mogą być powikłania po podrapaniu przez kota?
- zainfekowanie rany przez groźne drobnoustroje;
- najczęściej jest to bartoneloza, czyli tzw. choroba kociego pazura;
- nawet 50% kociej populacji jest nosicielem bakterii z rodziny Bartonelli wywołującej bartonellozę;
- do zakażenia może dojść poprzez pogryzienie, zadrapanie lub polizania uszkodzonej skóry;
- koty mogą przenosić również bakterie Clostridium tetani wywołujące tężca;
- dużo rzadziej koty mogą przenosić leptospirozę wywołującą żółtaczkę i uszkodzenie nerek [4].
Jak uniknąć podrapania przez kota?
- Zakupić drapak dla kota, gdzie będzie mógł stępić ostre końcówki pazurów;
- przyciąć regularnie kocie pazurki;
- odpowiednia edukacja — przerywać kontakt z kotem od razu gdy zaczyna drapać, ignorować go po tym zdarzeniu;
- zapewnić kotu zabawki, dzięki którym zaspokoi on swój instynkt łowiecki;
- nie przytulaj, nie głaszcz i nie baw się z kotem w momencie, gdy on ewidentnie tego nie chce;
- nie bierz na ręce oraz nie podchodź do kota, który stroszy sierść i syczy – przygotowuje się do ataku;
- powoli przyzwyczaj kota do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie pazurów, czesanie. Wykonuj te zabiegi delikatnie, aby były dla kota przyjemne [1].