Co to jest ornityna?
Ornityna jest aminokwasem, który jest jednym z trzech składników biorących udział w cyklu mocznikowym, razem z L-argininą i L-cytruliną. Ornityna jest głównie wykorzystywana w celu usuwania toksycznego amoniaku z organizmu, ponieważ jego wysoki poziom jest szkodliwy dla zdrowia. Ornityna działa jako katalizator, przekształcając amoniak w mocznik, który jest usuwany z organizmu z moczem.
Ornityna — działanie. Na co pomaga?
Ornityna pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Z amoniaku produkuje mocznik w wątrobie. Dalej wydalasz go z moczem. Niedobór ornityny blokuje proces. Jest to objaw w chorobach wątroby. Dlatego tak ważne, jest obecność ornityny i innych substratów.
- Ornitynę podaje się w encefalopatii wątrobowej.
Jest to choroba mózgu spowodowana niewydolnością komórek wątrobowych i wzrostem poziomu amoniaku we krwi. Ornityna pobudza proces i pomaga się go pozbyć.
- Regeneruje wątrobę.
Natomiast udział w ornityny w regeneracji wątroby nie jest jasny. Chociaż w internecie łatwo trafić na informację, że ornityna regeneruje chore hepatocyty, czyli komórki wątrobowe. Jednak nie ma na to dowodów.
- Pomaga przetrwać stres i zasnąć.
Natomiast są doniesienia o korzystnym wpływie ornityny na reakcję na stres oraz poprawę jakości snu.
- Pomaga rozbudować tkankę mięśniową.
Niektóre źródła opisują korzystny wpływ ornityny na rozbudowę tkanki mięśniowej u sportowców oraz szybszą regenerację po treningu. Związane jest to ze zwiększonym wydzielaniem hormonu wzrostu [1,2].
Jakie są naturalne źródła ornityny?
Białka zwierzęce są najlepszym źródłem L-ornityny w diecie. Mięso, nabiał, ryby oraz jaja są bogate w ten aminokwas. Produkty uboższe w białko, takie jak owsianka, pszenica, orzechy kokosowe, fasola, soja i orzeszki ziemne także zawierają pewne ilości L-ornityny.
Zastosowanie ornityny w chorobach wątroby: ornityna a odtruwanie
Ornitynę stosuje się w niewydolności i marskości wątroby. Jest niezbędnym składnikiem do produkcji mocznika w wątrobie. Dzięki niej pozbywasz się toksycznego amoniaku. Gdy wzrośnie poziom amoniaku we krwi, pojawiają się zaburzenia układu nerwowego. Objawy encefalopatii wątrobowej występuje u chorych z niewydolnością lub marskością wątroby, ale nie tylko. Charakterystyczne objawy to
- Ospałość, senność.
- Zaburzenia pamięci
- Spowolnienie psychofizyczne.
- Zaburzenia koncentracji.
- Osłabiona reakcja na bodźce.
- Zmniejszony refleks.
Lekarz potwierdzi diagnozę na podstawie wywiadu i dodatkowych badań. W zależności od stanu podejmie decyzję o leczeniu.
Nie ma dowodów na to, że ornityna regeneruje komórki wątrobowe lub je w jakiś sposób oczyszcza [3].
Ornityna i jej zastosowanie w bezsenności. Jak działa na sen?
Japończycy przeprowadzili badanie, które potwierdziło pozytywny wpływ ornityny na sen. Wnioski są obiecujące, ponieważ ochotnicy, którzy zażywali ornitynę:
- szybciej zasypiali;
- mieli głębszy sen;
- i spali dłużej od grupy kontrolnej [4].
Jakie są preparaty z ornityną?
Ornityna pomaga pozbyć się nadmiaru amoniaku z organizmu. Suplementuj ją w zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które są konsekwencją niewydolności lub marskości wątroby. Ornityna nie wykazuje działania odbudowującego wątrobę. Natomiast często łączy się ze składnikami, wspomagającymi prace wątroby. W suplementach diety spotkasz ją z dodatkiem
- choliny;
- wyciągu z karczochów;
- wyciąg z kłącza ostryżu długiego (kurkumy);
- fosfolipidów;
- witamin z grupy B.
Jakie są leki z ornityną na receptę?
Ornityna znalazła zastosowanie w chorobach wątroby. Lekarze przepisują preparaty ornityny pacjentom z niewydolnością lub marskością wątroby. Ornityna i asparginian zapobiegają nagromadzeniu amoniaku we krwi. Skutkiem nadmiaru są zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Na rynku dostępny jest jeden preparat na receptę. Ornityna w postaci iniekcji i saszetek.
- Hepa–Merz, 5 g/10 ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
- Hepa–Merz, 3000 granulat 30 saszetek [5].
Jakie są tabletki z ornityną bez recepty?
Hepatil, 40 lub 80 tabletek
Zawiera L-asparginian L-ornityny 100 mg; Składniki suplementu diety Hepatil wspomagają pracę wątroby oraz przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu tłuszczów.
Hepaslimin
1 tableteka zawiera asparaginian ornityny 100 mg. Poza tym cholinę, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego.
Hepaplus Sport Editon, 30 kapsułek
Asparaginian ornityny wzbogacono o ekstrakt z karczocha oraz witaminy z grupy B, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Raphament 150,30 tabl.
Dodatkowo zawiera cholinę, karczoch i oczywiście ornitynę.
Esseliv duo, 40 kapsułek
Skład wzbogacony o fosfolipidy, czyli substancje budulcowe błon komórkowych oraz wyciąg z ostryżu długiego, witamin z grupy B i oczywiście ornitynę [7].
Nie ma dowodów, że ornityna wspomaga zdrową wątrobę. Nie jest pewne, że w jakiś sposób regeneruje i oczyszcza chorą wątrobę. Jedyne co potwierdziły badania. Korzystny udział ornityny w pozbyciu się z organizmu toksycznego amoniaku. Wyniki badań nad wpływem ornityny na sen i stres są obiecujące.
Jakie skutki uboczne ma ornityna?
Ornityna może powodować różne skutki uboczne w zależności od dawki i sposobu podawania. Przy stosowaniu suplementów diety z ornityną, należy zachować ostrożność i kontrolować poziom kreatyniny, mocznika surowicy oraz w moczu. Przy podawaniu ornityny na drodze infuzji dożylnych, możliwe jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości, takich jak alergiczne reakcje skórne.
Jednakże, warto zauważyć, że skutki uboczne ornityny mogą być uzależnione od indywidualnych warunków zdrowotnych i interakcji z innymi lekami czy suplementami. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji ornityną lub stosowaniem jakiejkolwiek terapii, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.