,

Jak działa asparaginian ornityny? Kiedy warto ją brać?

SPIS TREŚCI

    Ornityna – działanie, zastosowanie i preparaty

    Ornityna pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Jest rodzajem aminokwasu. Powstaje w Twoim organizmie, dzięki niej usuwasz amoniak, produkt uboczny metabolizmu białek. Ornityna współpracuje z innymi związkami. Niedobór ornityny prowadzi do zaburzeń koncentracji i reakcji na bodźce. Objawy zagrażają zdrowiu i życiu. Kiedy uzupełniać ornitynę? Czy ornityna zregeneruje Twoją chorą wątrobę?

    Ornityna — działanie

    Ornityna pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Z amoniaku produkuje mocznik w wątrobie. Dalej wydalasz go z moczem. Niedobór ornityny blokuje proces. Jest to objaw w chorobach wątroby. Dlatego tak ważne, jest obecność ornityny i innych substratów.

    • Ornitynę podaje się w encefalopatii wątrobowej.

    Jest to choroba mózgu spowodowana niewydolnością komórek wątrobowych i wzrostem poziomu amoniaku we krwi. Ornityna pobudza proces i pomaga się go pozbyć.

    • Regeneruje wątrobę

    Natomiast udział w ornityny w regeneracji wątroby nie jest jasny. Chociaż w internecie łatwo trafić na informację, że ornityna regeneruje chore hepatocyty, czyli komórki wątrobowe. Jednak nie ma na to dowodów.

    • Pomaga przetrwać stres i zasnąć

    Natomiast są doniesienia o korzystnym wpływie ornityny na reakcję na stres oraz poprawę jakości snu.

    • Pomaga rozbudować tkankę mięśniową.

    Niektóre źródła opisują korzystny wpływ ornityny na rozbudowę tkanki mięśniowej u sportowców oraz szybszą regenerację po treningu. Związane jest to ze zwiększonym wydzielaniem hormonu wzrostu [1,2].

    Jakie są naturalne źródła ornityny?

    Ornityna działa wszechstronnie. Po pierwsze eliminuje produkty przemiany węglowodanów, białek i tłuszczy. Poza tym badania potwierdzają, że dzięki niej łatwiej radzisz ze stresem i szybciej zasypiasz.

    Z kolei sportowcy suplementujący ornitynę będą zadowoleni ze swojej masy mięśniowej.

    Dlatego troszcz się o prawidłowy poziom ornityny. Jednak nie najdziesz jej w pożywieniu tak jak inne aminokwasy.

    Jedyną drogą jest suplementacja, czyli dostarczanie w postaci tabletek lub uzupełnianie argininy. Ponieważ ornityna powstaje z argininy. Gdy jesz mięso i jajka uzupełniasz niezbędne składniki do produkcji ornityny [2].

    Zastosowanie ornityny w chorobach wątroby: ornityna a odtruwanie

    Ornitynę stosuje się w niewydolności i marskości wątroby. Jest niezbędnym składnikiem do produkcji mocznika w wątrobie. Dzięki niej pozbywasz się toksycznego amoniaku. Gdy wzrośnie poziom amoniaku we krwi, pojawiają się zaburzenia układu nerwowego. Objawy encefalopatii wątrobowej występuje u chorych z niewydolnością lub marskością wątroby, ale nie tylko. Charakterystyczne objawy to

    • Ospałość, senność.
    • Zaburzenia pamięci
    • Spowolnienie psychofizyczne.
    • Zaburzenia koncentracji.
    • Osłabiona reakcja na bodźce.
    • Zmniejszony refleks.

    Lekarz potwierdzi diagnozę na podstawie wywiadu i dodatkowych badań. W zależności od stanu podejmie decyzję o leczeniu.

    Nie ma dowodów na to, że ornityna regeneruje komórki wątrobowe lub je w jakiś sposób oczyszcza [3].

    Ornityna i jej zastosowanie w bezsenności

    Japończycy przeprowadzili badanie, które potwierdziło pozytywny wpływ ornityny na sen. Wnioski są obiecujące, ponieważ ochotnicy, którzy zażywali ornitynę

    • szybciej zasypiali
    • mieli głębszy sen
    • i spali dłużej od grupy kontrolnej [4]

    Co to jest asparginian ornityny?

    To połączenie dwóch związków potrzebnych do pozbycia się amoniaku z organizmu Dzięki nim z amoniaku powstaje mocznik, który wydalasz przez układ moczowy. Jeśli brakuje jednego, mocznik nie powstanie, a poziom amoniaku wzrośnie. Wtedy pojawią się niepokojące objawy np. senność, brak koncentracji itd. Dlatego łączy się ornitynę i asparginianem [1].

    Jakie są preparaty z ornityną?

    Ornityna pomaga pozbyć się nadmiaru amoniaku z organizmu. Suplementuj ją w zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które są konsekwencją niewydolności lub marskości wątroby. Ornityna nie wykazuje działania odbudowującego wątrobę. Natomiast często łączy się ze składnikami, wspomagającymi prace wątroby. W suplementach diety spotkasz ją z dodatkiem

    • choliny
    • wyciągu z karczochów
    • wyciąg z kłącza ostryżu długiego (kurkumy)
    • fosfolipidów
    • witamin z grupy B.

    Preparaty L-ornityny na receptę

    Ornityna znalazła zastosowanie w chorobach wątroby. Lekarze przepisują preparaty ornityny pacjentom z niewydolnością lub marskością wątroby. Ornityna i asparginian zapobiegają nagromadzeniu amoniaku we krwi. Skutkiem nadmiaru są zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Na rynku dostępny jest jeden preparat na receptę. Ornityna w postaci iniekcji i saszetek.

    • Hepa–Merz, 5g/10 ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
    • Hepa–Merz, 3000 granulat 30 saszetek [5].

    Suplementy z ornityną

    Hepatil, 40 lub 80 tabletek

    zawiera L-asparginian L-ornityny 100 mg; Składniki suplementu diety Hepatil wspomagają pracę wątroby oraz przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu tłuszczów.

    Hepaslimin

    1 tableteka zawiera asparaginian ornityny 100 mg. Poza tym cholinę, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego.

    Hepaplus Sport Editon, 30 kapsułek

    Asparaginian ornityny wzbogacono o ekstrakt z karczocha oraz witaminy z grupy B, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

    Raphament 150,30 tabl.

    Dodatkowo zawiera cholinę, karczoch i oczywiście ornitynę.

    Esseliv duo, 40 kapsułek

    Skład wzbogacony o fosfolipidy, czyli substancje budulcowe błon komórkowych oraz wyciąg z ostryżu długiego, witamin z grupy B i oczywiście ornitynę [7].

    Nie ma dowodów, że ornityna wspomaga zdrową wątrobę. Nie jest pewne, że w jakiś sposób regeneruje i oczyszcza chorą wątrobę. Jedyne co potwierdziły badania. Korzystny udział ornityny w pozbyciu się z organizmu toksycznego amoniaku. Wyniki badań nad wpływem ornityny na sen i stres są obiecujące.

    Bibliografia

    1. Murray, R. K., Kokot, F., & Aleksandrowicz, Z. (1995). Biochemia Harpera. Wydaw. Lekarskie PZWL.
    2. Panasiuk, A. (2014). Encefalopatia wątrobowa. Forum Medycyny Rodzinnej, 8(2), 64–75.
    3. Hartleb, M. (2013). Encefalopatia wątrobowa u chorych z marskością wątroby. Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy, 5(2–3), 106–122.
    4. Randomised controlled trial of the effects of L-ornithine on stress markers and sleep quality in healthy workers | Nutrition Journal | Full Text. (b.d.). Pobrano 12 czerwiec 2022, z https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-13-53
    5. Karta charakterystyki produktu leczniczego Hepa-Merz
    6. Opisy suplementów diety

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Niewydolność wątroby

      Niewydolność wątroby to poważne schorzenie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta. Objawy niewydolności wątroby mogą obejmować żółtaczkę, obrzęki, bóle brzucha i problemy z trawieniem.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .