Dlaczego mam zapchane ucho?
- nadmiar woskowiny, tworzą się czopy, które prowadzą do zatoru, czego efektem są problemy ze słuchem, najczęściej wystarczy zastosowanie odpowiedniego płynu zmiękczającego zalegającą woskowinę;
- silny katar, powstaje obrzęk na śluzówce nosa, który przenosi się na przewody słuchowe, co powoduje zatkanie uszu;
- zmiana ciśnienia, gdy do ucha dostaje się zbyt dużo powietrza, następuje ucisk trąbki Eustachiusza, dochodzi do jej zwężenia i powstania zatoru np. podczas jazdy windą, wspinaczki górskiej czy lotu samolotem, pomóc w zapobieganiu temu może częste przełykanie śliny i. żucie gumy;
- ciało obce w uchu, np. waciki lub inne przedmioty, niewskazane jest samodzielne wyjmowanie, bo może to doprowadzić do przesunięcia ich bliżej błony bębenkowej [1].
Jak odetkać ucho zatkane katarem?
W przypadku zatkania ucha podczas infekcji i kataru konieczne jest wyeliminowanie przyczyny, czyli kataru. Powstały w nosie obrzęk w obszarze śluzówek powiększa się wraz z rozwojem infekcji i w pewnym momencie zaczyna oddziaływać na przewód słuchowy i powodować uczucie zatkanego ucha. Stosuje się wtedy leki zgodnie zaleceniem lekarza np. leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a niekiedy antybiotyki. Antybiotyki szczególnie często są konieczne u dzieci, gdzie znacznie częściej niż u dorosłych dochodzi do zapalenia uszu. Pomocne są również wszystkie preparaty, które spowodują odetkanie i udrożnienie nosa, jak preparaty z ksylometazoliną czy wodą morską. Często pomocne są również stosowanie inhalacji z olejkami eterycznymi np. lawendowym. Taka inhalacja obkurcza śluzówkę nosa, co w konsekwencji powinno spowodować odetkanie uszu. Niewskazane jest za to wkraplania do ucha olejków i spirytusów takich jak kamforowy lub salicylowy. Mają one działanie rozgrzewające, co może pogłębić stan zapalny lub nawet spowodować trwałe pogorszenie lub utratę słuchu [1,2].
Czy stosować krople na ból ucha przy zatkanych uszach?
Często wraz z zatkanym uchem pojawia się ból, w szczególności jeżeli zatkani ucha jest spowodowane infekcją czy stanem zapalnym. Aby zmniejszyć ból i przyspieszyć regenerację mogą być stosowane m.in.:
- krople przeciwzapalne zawierające nanokoloidy srebra i miedzi takie jak Otoargent czy Ottilan Med;
- preparaty z salicylanem choliny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, takie jak Otinum czy Ototalgin;
- krople zawierające olejki eteryczne (wspomagają leczenie zapalenia ucha) np. CuE czy Ucholek;
- krople z gliceryną i pantenolem np. Dolgit med lub parafiną np. Otoxaral czy Otovax;
- spraye zawierające dekspantenol do pielęgnacji i ochrony zewnętrznych przewodów słuchowych np. Su-ho plus [1,3].
Co zrobić gdy mam wodę w uchu?
Zdarza się, że po wizycie na basenie, kąpieli w morzu czy nawet zwykłej kąpieli w wannie do uszu dostaje się woda, która powoduje zatkanie ucha. Jest to jeden z mniej groźnych i łatwiejszych do poradzenia siebie typów zatkanego ucha. W większości przypadków wystarczy przechylić głowę w kierunku ramion i lekko pociągnąć za małżowinę uszną. Należy zadbać o to, by woda nie zalegała w uchu, ponieważ może doprowadzić do powstania infekcji i stanów zapalnych. Wtedy mogą być już potrzebne bardziej zaawansowane metody odtykania ucha [1].
Jak sobie radzić z zatkanym uchem podczas lotu samolotem?
W samolocie często dochodzi do zatkania uszu. Do ucha dostanie się zbyt duża ilość powietrza, które następnie naciska na trąbkę Eustachiusza, przez co następuje jej zwężenie powodujące dyskomfort oraz uczucie zatkanych uszu. Rozwiązaniem jest żucie gumy lub intensywne ssanie cukierków. Dzięki temu ślinianki stymulują wzmożoną produkcję śliny, która udrażnia przewód słuchowy i zmniejsza odczucie zatkanych uszu [1].
Co zrobić gdy mam ciało obce w uchu?
Zdarza się, że przyczyną zatkanego ucha jest obecność w nim ciała obcego. Może to być pozostałość wacika po higienie uszu lub inne drobne przedmioty, w szczególności często dotyczy to małych dzieci. Również w pracy można być narażonym na zatkanie uszu w ten sposób, np. przez opiłki metali, wiórki czy inne drobne elementy. Aby usunąć takie elementy należy bezwzględnie udać się do lekarza. Samoistnie usuwanie może doprowadzić do przesunięciem tych przedmiotów w kierunku błony bębenkowej, co może mieć groźne powikłania [2].
Jak usunąć zalegającą woskowinę w uchu?
Woskowina w uchu jest potrzebna, aby blokować wirusy i nie pozwalać im przedostać się w głąb ucha. Nadmiar woskowiny blokuje światło w przewodzie słuchowym i prowadzi do zaczopowania ucha. Najczęściej przyczyną zalegania woskowiny jest działanie wysokiego ciśnienia atmosferycznego, długotrwałe używanie słuchawek oraz przebywanie w pomieszczeniach zanieczyszczonych pyłami. Gdy w uchu pojawi się czop woskowy najlepiej udać się do laryngologa, który może za pomocą specjalnych przyrządów z łatwością usunąć całą zalegającą woskowinę. Nie należy samodzielnie próbować usunąć czopa za pomocą patyczków do uszu. Może się to skończyć przepchnięciem czopa w stronę błony bębenkowej i doprowadzić do groźnych powikłań. Lepiej zastosować specjalne preparaty do higieny uszu dostępne bez recepty w aptece, takie jak np. A-cerumen preparat do higieny uszu czy Akustone spray do uszu, czy zawierające wyciąg z nagietka krople Antotalgin natural. Dostępnych jest bardzo dużo preparatów, wszystkie działają podobnie do siebie – zmiękczają zalegającą woskowinę i ułatwiają jej wypłynięcie z ucha [1,2].Podsumowanie
Zatkanie uszu może być spowodowane przez wiele czynników. Od chwilowych i niegroźnych, jak zatkane uszy w samolocie, czy zachlapanie wodą, po groźne zapalenia ucha. W zależności od przypadku wystarczyć mogą preparaty dostępne powszechne bez recepty, ale w niektórych sytuacjach konieczne mogą być konsultacja z lekarzem i antybiotyk. W żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć zatkanego ucha. W przypadku bólu i braku poprawy po zastosowaniu samoleczenia, należy bezwzględnie udać się do lekarza.