Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Mycie zębów — sprawdź, jakie błędy popełniasz | leki.pl
,

Jak poprawnie myć zęby?

SPIS TREŚCI

    Mycie zębów — sprawdź, jakie błędy popełniasz

    Mycie zębów — czy w tym może być coś trudnego? Choć na pozór to niezwykle prosta czynność, to jednak większość z nas powiela wciąż te same błędy. Najpoważniejszym z nich jest całkowite zaniechanie ich pielęgnacji, niemniej to nie jedyny grzech, jaki mamy za uszami. Jakie błędy popełniamy, myjąc zęby?

    Fundamentalnym problemem dotyczącym higieny jamy ustnej w Polsce jest całkowita rezygnacja z mycia zębów. Dane są przerażające — co 10 Polak zupełnie nie dba o swoje zęby. To niespełna 3,8 mln osób! Jest to o tyle szokujące, o ile dostęp do podstawowych artykułów higienicznych jest niemal nieograniczony. Według aktualnych wytycznych, dorosła osoba powinna szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, jednorazowo przez około 2 minuty. W tym celu należy używać pasty o zawartości fluoru 1450 ppm [1]. 

    Małe grzeszki w trakcie mycia zębów

    Całkowite zaniechanie higieny jamy ustnej to najpoważniejszy problemem, ale nie jedyny. Większość z nas w trakcie mycia zębów nie zastanawia się nad prawidłową techniką czy rodzajem szczoteczki, którą właśnie trzyma w ręku. Żyjemy często w pośpiechu, a sam proces mycia zębów stał się niejako nawykiem, nad którym nie specjalnie się rozwodzimy. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że nasza higiena jamy ustnej nie jest doskonała i istnieją takie aspekty, które warto poprawić.

    Stara i zużyta szczoteczka

    Kto z nas nigdy nie mył zębów szczoteczką z włóknami wygiętymi na boki, niech pierwszy rzuci kamień. Taki nieestetyczny wygląd jest wyraźnym znakiem, że nastał najwyższy czas, aby ją w końcu wymienić. Szczotka do zębów, pomijając jej walory estetyczne, powinna być wymieniana regularnie co 3 miesiące. Co istotne, po przebyciu infekcji gardła, dróg oddechowych czy okolic jamy ustnej, również wskazana jest wymiana szczoteczki [1].

    Przechowywanie szczoteczek — wszystkie do jednego kubka?

    Kilka szczoteczek w jednym kubku, a między nimi tubka z pastą do zębów — to częsty obrazek w niejednej łazience. Skoro jest przytaczany w tym artykule, nie trudno się domyślić, że taki sposób przechowywania jest również błędny. Każda szczoteczka ze względów higienicznych powinna znajdować się w osobnym kubku [1].

    Pasta — kto da więcej?

    Nakładanie nadmiernej ilości pasty w trakcie mycia zębów to nasz kolejny grzech. Choć piękne rysunki na opakowaniach pasty sugerują, że włosie szczotki powinno się od niej aż uginać, to jest to dalekie od prawdy. Małe dzieci do 2. roku życia powinny stosować śladową ilość pasty, większe — objętość ziarenka grochu, dorośli zaś — pastę wyciśniętą na około 1 cm [1].

    Płukanie zębów po ich umyciu — nie rób tego!

    Choć dla wielu z nas może wydać się to nieprawdopodobne, to zębów po myciu nie powinno się płukać. Nadmiar piany i pasty należy po prostu wypluć. Takie postępowanie sprawia, że składniki aktywne zawarte w paście mają realną szansę na działanie. Gdy je wypłuczemy wodą, pozbawiamy się szansy na czerpanie korzyści z tych cennych substancji. Jest to szczególnie istotne w trakcie stosowana np. past z fluorem. Aby mógł on się wbudować w strukturę szkliwa, musi pozostać z nim w kontakcie [1].

    Mycie zębów — szczotka i pasta to nie wszystko

    Szczoteczka i pasta do zębów to niezwykle zgrany duet, ale ma on pewne ograniczenia. Włókna szczotki nie są bowiem w stanie dotrzeć do każdego miejsca w naszej jamie ustnej. Czyszczenie przestrzeni między zębami wymaga regularnego stosowania nitki dentystycznej lub specjalnych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych [1].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow (dostęp z dnia 04.08.2021)

    Omawiane substancje

    • Aminofluorki

      Aminofluorki to związki chemiczne zawierające fluor i grupę aminową. Aminofluorki są stosowane m.in. w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Próchnica zębów

      Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną, która powoduje niszczenie szkliwa i zębiny. Może prowadzić do bólu, wrażliwości zębów oraz utraty zębów.
    • Zapalenie dziąseł i choroby przyzębia

      Schorzenia jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł i choroby przyzębia, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak utrata zębów i choroby serca. Wczesne wykrycie i leczenie tych schorzeń jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .