, ,

Jak leczyć zapalenie ślinianek?

SPIS TREŚCI

    Zapalenie ślinianek – jak je leczyć? Czy jest zaraźliwe?

    Zapalenie ślinianek dotyka najczęściej dzieci i jest stosunkowo rzadką dolegliwością, która może sprawiać problemy diagnostyczne. Dolegliwość charakteryzuje się obrzękiem ślinianek, co powoduje spory dyskomfort.

    Czym jest i jak się objawia zapalenie ślinianek?

    Ślinianki są gruczołami położonymi przy uszach, pod żuchwą i pod językiem. Są odpowiedzialne za produkcję śliny. Może dochodzić do ich zapalenia w wyniku:

    • zakażeń bakteryjnych najczęściej spowodowanych przez gronkowce;
    • zakażeń wirusowych (świnka, wirus Epsteina-Barr, grypa, adenowirusy).

    Czasami zapalenie ślinianek może nawracać, wtedy mówimy o przewlekłym zapaleniu, może mieć przyczyny w naczyniakach występujących w okolicy ślinianek, chorobach całego organizmu, takich jak sarkoidoza, czy też w wyniku częstego wykonywania takich czynności jak dmuchanie balonów, żucie gumy do żucia. Przewlekła opuchlizna ślinianek jest charakterystyczna dla osób grających na instrumentach dętych.

    Do objawów zapalenia ślinianek zaliczamy znaczny obrzęk twarzy w okolicach chorych ślinianek. Towarzyszy temu ból oraz podwyższenie temperatury ciała. W większości przypadków zapalenie ślinianek przemija samoistnie [1,2].

    Zapalenie ślinianek — czy jest zaraźliwe ?

    Zapalenie ślinianek spowodowane chorobami bakteryjnymi czy wirusowymi może być zaraźliwe. W związku z tym warto się odizolować na czas trwania choroby. Jeśli jednak wiadomo, że przyczyną dolegliwości jest na przykład choroba tarczycy, to nie ma takiej konieczności [1].

    Jak leczyć zapalenie ślinianek?

    Leczenie zapalenia ślinianek zależy od przyczyny, która wywołała schorzenie. Najczęściej, chociaż nie jest to reguła, bakteryjne zapalenie ślinianek obejmuje jeden gruczoł, a wirusowe wszystkie. W związku z tym opuchlizna gruczołów ślinowych tylko po jednej stronie twarzy może wskazywać na bakteryjne zapalenie. Nie jest to jednak wystarczające do postawienia diagnozy [1].

    Zapalenie ślinianek - czy jest zaraźliwe?

    Jaki antybiotyk na zapalenie ślinianek?

    Antybiotyki są włączane po potwierdzeniu bakteryjnego zapalenia. Najczęściej stosujemy amoksycylinę z kwasem klawulanowym (Amoksiklav, Augmentin, Penlac, Taromentin). Warto pamiętać, że antybiotyki należy stosować w równych odstępach oraz tylko przez okres zalecany przez lekarza. Nie zawsze oznacza to zużycie całego opakowania leku.

    Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu infekcji wirusowych. W związku z tym nie stosujemy ich w przypadku zapalenia ślinianek, którego przyczyną są wirusy [3].

    Jak wygląda leczenie objawowe zapalenia ślinianek?

    Pozostałe leki na ostre zapalenie ślinianek obejmują objawowe leczenie. Nie istnieje dobra maść na zapalenie ślinianek, zazwyczaj stosujemy płyny do płukania jamy ustnej o charakterze odkażającym i przeciwzapalnym. Mogą być to preparaty zawierające chlorheksydynę takie jak Eludril, które odkażają jamę ustną, tym samym zapobiegają rozprzestrzenianiu się infekcji.

    Można zastosować zioła na zapalenie ślinianek w postaci mieszanek ekstraktów płynnych do płukania. Przykładem takiego preparatu jest Dentosept. Można stosować preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, które złagodzą ból ślinianek i obniżą gorączkę [2].

    Bibliografia

    1. Zapalenia ślinianek przyusznych u dzieci w materiale Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej WUM w latach 2010-2017. Monika Jabłońska-Jesionowska, Małgorzata Dębska-Rutkowska, Piotr Kwast, Lidia Zawadzka-Głos. New Medicine 4/2017, s. 99-107 | DOI: 10.25121/NewMed.2017.21.4.99
    2. Choroby gruczołów ślinowych. E. Hassman-Poznańska. Pediatria. Choroby laryngologiczne u dzieci.
    3. Olczak-Kowalczyk D, Karolak-Żak D, Tymińska D, Krasuska-Sławińska E. Antybiotyki w stomatologii dziecięcej. Nowa Stomatol 2014;3:131-7.

    Omawiane substancje

    • Amoksycylina

      Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym tych wywołujących zapalenie gardła, oskrzeli, ucha, zatok i dróg moczowych.
      syntetyczne
    • Chlorheksydyna

      Chlorheksydyna to antyseptyczna substancja stosowana do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów, dlatego często używana jest w medycynie i kosmetologii.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Zapalenie ślinianek

      Zapalenie ślinianek to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym gruczołów ślinowych. Objawy mogą obejmować ból, obrzęk, trudności w połykaniu i suchość w ustach.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .