,

Skuteczne maści na łokieć tenisisty. Co przyniesie ulgę?

SPIS TREŚCI

    Jak leczyć łokieć tenisisty?

    Na schorzenie potocznie znane jako łokieć tenisisty, nie cierpią tylko sportowcy. Jest to coraz częstsza przypadłość pracowników biurowych oraz innych specjalności, niemających zbyt wiele wspólnego z tenisem. Przeciążenia i mikrourazy prowadzą do zmian degeneracyjnych struktur włókien kolagenowych ścięgien. Czym dokładnie w takim razie jest łokieć tenisisty? Jakie są jego objawy? W jaki sposób go leczyć?

    Co to jest łokieć tenisisty?

    Nazwa ta określa schorzenia spowodowane zmianami degeneracyjnymi budowy włókien kolagenowych ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Na łokieć tenisisty cierpią oczywiście niektórzy sportowcy, w tym tenisiści, ale również informatycy czy pracownicy biurowi. Jest to dosyć uciążliwa dolegliwość utrudniająca normalne funkcjonowanie. Jest ono związane z intensywnym bólem nadgarstka, szczególnie dokuczliwym podczas wykonywania ruchu nadgarstkiem np. chwytaniu czy podnoszeniu przedmiotów. Łokieć tenisisty czasami jest mylony z innymi podobnymi schorzeniami np. z łokciem golfisty, dlatego zawsze warto udać się po profesjonalną poradę do lekarza ortopedy. Tym bardziej że leczenie tego schorzenia jest z reguły bardzo czasochłonne [1].

    Jakie są przyczyny powstania łokcia tenisisty?

    • prowadzą do niego zmiany degeneracyjne, którym towarzyszy wydzielanie białek i w efekcie ból;
    • powstałe przeciążenia oraz wszelkiego rodzaju urazy w okolicy łokcia zaburzają ukrwienie przyczepu i uszkadzają strukturę włókien kolagenowych;
    • w miejscu tych uszkodzeń powstaje tkanka znacznie słabsza od normalnej zdrowej tkanki;
    • taką tkankę łatwo uszkodzić np. podczas ruchów ręką, które w normalnych warunkach nie spowodowałyby urazu;
    • takie naderwanie ścięgien jest bolesne i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie;
    • łokieć tenisisty powstaje więc wskutek nadmiernego przeciążenia oraz, co ciekawe, również podczas zbyt małej aktywności łokcia;
    • o ile sytuacja z przeciążeniem jest oczywista, to w drugim przypadku ze względu na małe obciążenie ręki (brak aktywności fizycznej), obserwuje się zanik ścięgien i mięśni, które następnie w przypadku wykonywania ćwiczeń mogą prowadzić do przeciążeń [2].

    W jaki sposób zapobiec powstaniu łokcia tenisisty?

    • w przypadku pracy biurowej, gdzie większość czasu spędza się przed komputerem, warto zadbać o odpowiednią pozycję;
    • należy trzymać przedramiona podczas pracy na blacie biurka, aby łokieć znajdował się poza powierzchnią blatu (żeby nie uciskać nerwu łokciowego);
    • dodatkowo klawiatura powinna być płaska, co będzie przeciwdziałać przeciążeniu mięśni;
    • podczas uprawiania sportu należy unikać przeciążenia łokcia (można np. nosić specjalną opaskę) [2,3].

    Jak leczyć łokieć tenisisty?

    Łokieć tenisisty diagnozuje się na podstawie wywiadu lekarskiego i badania przeprowadzonego przez lekarza ortopedę. Często wykonuje się badanie USG, aby zbadać dokładną lokalizację i określić rozległość uszkodzenia ścięgna. W celach diagnostycznych wykonuje się również badania tomografii komputerowej, rezonansu magnetyczny czy zdjęcia rentgenowskie. Należy pamiętać, że to schorzenie nie jest spowodowane stanem zapalnym, dlatego popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne będą działały tylko przeciwbólowo, co na chwilę pomoże objawowo, ale nie wyeliminuje przyczyny. Podobnie będą działały sterydy, które dadzą uczucie ulgi tylko na chwilę. Najważniejsze jest oszczędzanie bolącej ręki i unikanie czynności prowadzących do odczuwania bólu. W zależności od stadium schorzenia lekarz może zalecić masaże, stosowanie maści przeciwbólowych czy zawierających sterydy albo inne terapie np. ultradźwięki, czy iniekcje dościęgnowe. Często skuteczne są masaże rozluźniające mięśnie połączone z odpoczynkiem [1,3].

    Co możemy robić, aby wyleczyć łokieć tenisisty? Oto wszystkie sposoby leczenia, które pomogą pozbyć się problemu:

    • iniekcje dościęgnowe (np. blokady z kortykosteroidów, zastrzyki z toksyny botulinowej czy osocza bogatopłytkowego) – skuteczność tych iniekcje jest różna, aczkolwiek w wielu przypadkach mało skuteczna;
    • rehabilitacja oparta głównie na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie prostowniki przedramienia;
    • masaże relaksujące,  odprężające kończynę i przyspieszające jej regenerację;
    • usztywnienie stawu w ortezie i oszczędzaniu ręki;
    • leczenie ultradźwiękami;
    • w nielicznych przypadkach konieczna może być operacja (usuwa się uszkodzony fragment mięśnia);
    • należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie przeważnie jest długotrwale, częściej są to tygodnie niż dni [2,4].

    Jaka jest najlepsza maść na łokieć tenisisty?

    Pomimo że schorzenie to nie jest spowodowane przez stan zapalny, to popularne maści przeciwbólowe zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne lub wręcz maści ze sterydami, często dają uczucie ulgi. Czy są jakieś skuteczne maści na łokieć tenisisty? Można zastosować maści czy żele zawierające niesteroidowy lek przeciwzapalny, taki jak np. diklofenak np. Naklofen Top, czy kwas salicylowy – Mobilat. Tego typu moście mogą pomóc na chwilę, w mniej zaawansowanej formie schorzenia. Należy jednak pamiętać,  że zawsze podstawą leczenia będzie odpowiednio dobrana fizjoterapia [2].

    Voltaren MAX, Traumon czy Difortan? Jaka jest najmocniejsza maść przeciwbólowa?

    Czy ból związany z łokciem tenisisty może minąć samoistnie?

    Większość przypadków łokcia tenisisty przechodzi samoistnie (pod warunkiem oszczędzania ręki) w przeciągu pół roku do roku. Niektóre oporne przypadki mogą trwać jednak zdecydowanie dłużej,  nawet do dwóch lat. Z tego względu warto zastosować odpowiednie leczenie, które znacznie przyspieszy czas rekonwalescencji i zmniejszy dokuczliwe objawy [4].

    Podsumowanie

    Schorzenie zwane potocznie łokciem tenisisty może spotkać każdego, nie tylko osoby uprawiające sport. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób pracuje przez długi czas przy komputerze. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią pozycję, która zapewni komfort pracy i nie powoduje przeciążeń ręki. Również podczas uprawiania sportów, w szczególności gry w tenisa, należy uważać na przeciążenia i nadwyrężenia. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do bolesnych i długich w leczeniu schorzeń.

     

    Bibliografia

    1. Siminska, Joanna, et al. „Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć teniststy-schorzenie i współczesne metody leczenia= Diseases within the elbow joint. Tennis elbow-condition and modern methods of treatment.” Journal of Education, Health and Sport 5.4 (2015): 205-218.
    2. Bartoszewicz, Małgorzata, Hanna Tomczak, and Wioleta Tomczak. „Mobilizacje tkanek miękkich w leczeniu „łokcia tenisisty”.” (2017).
    3. Siedlaczek, Marcin, et al. „Łokieć tenisisty-czy jest to tylko problem lokalny? Tennis elbow-is it only a local problem?.” Journal of Education, Health and Sport 5.12 (2015): 535-543.
    4. Siminska, Joanna, et al. „Łokieć tenisisty-przegląd wybranych metod fizykalnych, metod zaopatrzenia ortopedycznego i masażu= Tennis elbow ty-review of selected physical methods, methods of orthopaedic supplies and massage.” Journal of Education, health and Sport 5.2 (2015): 269-280.

    Omawiane substancje

    • Kwas salicylowy

      Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .