Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak leczyć anemię u dzieci? | leki.pl
, ,

Sprawdź, jakie są objawy anemii u dzieci

SPIS TREŚCI

    Jak leczyć anemię u dzieci?

    Anemia może dotyczyć osób w różnym wieku, w tym także dzieci. Choroba ta charakteryzuje się zmniejszeniem ilości czerwonych krwinek w krwiobiegu, bądź zmniejszoną zawartością hemoglobiny. Niedokrwistość może negatywnie wpływać na rozwój dziecka i jego samopoczucie, dlatego niezwykle ważna jest jej szybka diagnostyka i skuteczne leczenie. Jak rozpoznać anemię i jakie zagrożenie dla dzieci niesie ze…

    Czym jest anemia?

    Anemia, czyli inaczej niedokrwistość to  zmniejszenie zawartości hemoglobiny, hematokrytu lub liczby krwinek czerwonych w krwiobiegu.

    W zależności od wartości uzyskanych wyników badań (stężenie hemoglobiny) można wyróżnić kilka stopni anemii:

    • łagodna,
    • umiarkowana – Hb 8–9,9 g/dl,
    • ciężka – Hb 6,5–7,9 g/dl,
    • zagrażająca życiu – Hb <6,5 g/dl.

    Jakie są przyczyny anemii u dzieci?

    Anemia u dzieci może pojawić się z różnych powodów. Przyczyną anemii mogą być zaburzenia wytwarzania krwinek czerwonych w organizmie (np. w wyniku niedoboru żelaza), a także problem z nadmiernym ich niszczeniem. Niedokrwistość może być też konsekwencją krwotoku lub przewlekłego krwawienia.

    Zdecydowanie najczęstszą przyczyną anemii u dzieci jest niedobór żelaza, co wpływa negatywnie na proces wytwarzania erytrocytów. Szacuje się, że najwięcej przypadków niedokrwistości z niedoboru żelaza rozpoznaje się u noworodków między 6. a 20. miesiącem życia, a także podczas okresu dojrzewania [1,2].

    Anemia u dzieci — jakie ma objawy?

    Konsekwencją anemii jest zmniejszenie zdolności krwi do transportu tlenu do wszystkich tkanek organizmu. Dlatego też u dziecka dotkniętego anemią można zaobserwować objawy, które wynikają z niedostatecznego dotlenienia tkanek, takie jak:

    • uczucie ciągłego zmęczenia,
    • łatwe męczenie się,
    • zaburzenia koncentracji,
    • blada skóra,
    • bóle i zawroty głowy,
    • duszności (w ciężkiej postaci anemii)
    • zaburzenia łaknienia
    • przyspieszone bicie serca [4].

    Jakie są objawy anemii u dzieci?

    Jakie są konsekwencje anemii u dzieci?

    Anemia niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka oraz jego samopoczucie. To z kolei może skutkować m.in. gorszymi wynikami w nauce.

    Niedokrwistość może powodować również znacznie poważniejsze konsekwencje, jak  opóźnienie  w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, dlatego też jest szczególnie groźna dla najmłodszych — noworodków i niemowląt [2].

    Jakie wyniki badań powinny Cię zaniepokoić?

    Na podstawie wywiadu, a także badania fizykalnego, lekarz może wysunąć wstępną diagnozę świadczącą o anemii, jednak jej potwierdzenie wymaga zlecania badań laboratoryjnych. Należy wykonać morfologię krwi obwodowej. Badaniu poddaje się stężenie hemoglobiny we krwi, hematokryt, a także liczbę czerwonych krwinek i retikulocytów.

    Lekarz może zalecić również bardziej szczegółowe badania, m.in. badanie poziomu ferrytyny, czyli białka odpowiedzialnego za gromadzenie zapasów żelaza, jeśli istnieje podejrzenie anemii związanej z niedoborem tego pierwiastka.

    Zakres, w jakim powinny mieścić się badane parametry, jest zależny od wieku, dlatego też wyniki powinien przeanalizować i omówić z rodzicem lekarz [1,2]

    Jak leczyć anemię u dzieci?

    Jak zostało wspomniane, anemia u dzieci najczęściej wynika z niedoboru żelaza, więc w postępowaniu leczniczym dąży się do uzupełnienia jego braków.

    W aptekach dostępne są preparaty żelaza w różnej postaci: tabletek (np. Ascofer), kapsułek (np. Szelazo SR), zawiesin doustnych (np. Innofer), a także saszetek do rozpuszczania (np. Actiferol Fe saszetki) Dostępne są zarówno leki zawierające żelazo, jak i suplementy diety oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego z żelazem [1].

    O czym pamiętać podając dziecku preparat z żelazem?

    Przyjmując preparaty z żelazem, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach, o których nie zawsze wiedzą osoby pierwszy raz przyjmujące ten pierwiastek:

    • preparaty żelaza najlepiej przyjmować na czczo (czyli min, 30 minut przed posiłkiem), ponieważ wtedy żelazo najlepiej się wchłania; jeśli wymagane jest przyjmowanie żelaza częściej niż raz dziennie, należy robić to między posiłkami,
    • podczas kuracji preparatami żelaza bardzo często pojawiają się zaparci, a także nudności oraz wymioty; jeśli wystąpią znaczące problemy z wypróżnieniem, warto sięgnąć po preparaty na zaparcia dla dzieci (np. czopki glicerolowe dla dzieci),
    • stolec podczas przyjmowania preparatów żelaza przyjmuje czarną, smolistą barwę, jest to normalne i nie powinno budzić niepokoju,
    • nie zaleca się przyjmować preparatów wielowitaminowych i minerałów (np. wapń) podczas kuracji żelazem, gdyż mogą one osłabiać jego przyswajanie; jeśli jest konieczność ich suplementacji, należy rozdzielić to w czasie [1,4].

    Anemia u dzieci — co jeść?

    Przy stwierdzeniu anemii wynikającej z niedoboru żelaza, warto pod lupę wziąć dietę dziecka i wprowadzić do niej produkty bogate w dobrze przyswajalne żelazo, czyli żelazo tzw. hemowe.  Aby wzbogacić dietę w ten rodzaj żelaza, należy sięgać po:

    • podroby (np. wątroba wieprzowa lub drobiowa),
    • wołowinę,
    • wieprzowinę,
    • drób,
    • ryby i owoce morza
    • jaja.

    Jak łatwo zauważyć, dobrze przyswajalne żelazo znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego też nie powinno ich zabraknąć w diecie dziecka. Decydując się na dietę wegetariańską/wegańską u najmłodszych, warto być szczególnie wyczulonym na możliwość wystąpienia anemii spowodowanej niedoborem żelaza [1,4]

    Bibliografia

    1. Pleskaczyńska A., Dobrzańska A., Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci – standard postępowania, Standardy medyczne/pediatria n 2011 n T. 8 n 100–106
    2. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/235586,niedokrwistosc-u-dzieci-wprowadzenie-do-rozpoznania-i-schemat-diagnostyki [dostęp: 15.03.2023]
    3. Perła J., Twardowski T., Postępy Biologii komórki: Zmienność ferrytyny w stanach patologicznych, s.63-64
    4. Janczak M., Janczak A., Anemia z niedoboru żelaza u dzieci – o czym warto pamiętać, „Nowa Pediatria” 2019, nr 4, s. 123-128

    Omawiane substancje

    • Difosforan żelaza

      Difosforan żelaza to związek chemiczny składający się z dwóch atomów fosforu i jednego atomu żelaza. Jest stosowany jako dodatek do żywności oraz w produkcji nawozów.
      Brak danych
    • Diglicynian żelazawy

      Diglicynian żelazawy jest lekiem stosowanym w leczeniu niedoboru żelaza oraz anemii. Przed zastosowaniem diglicynianu żelazawego należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki i czasu trwania terapii.
      Brak danych
    • Glukonian żelaza

      Glukonian żelaza to organiczny związek chemiczny, który zawiera żelazo w swojej strukturze. Glukonian żelaza jest stosowany jako suplement diety w celu uzupełnienia niedoborów żelaza w organizmie.
      Brak danych
    • Żelazo

      Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Niedokrwistość

      Niedokrwistość to choroba, która charakteryzuje się niedoborem czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi. Objawy niedokrwistości mogą obejmować zmęczenie, osłabienie, bladość skóry oraz duszność.
    • Niedokrwistość z niedoboru żelaza

      Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest jednym z najczęstszych schorzeń krwi, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry oraz łamliwością paznokci.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .