Jakie leki są stosowane podczas transportu zwierząt?

SPIS TREŚCI

    Jak bezpiecznie transportować swoje zwierzę (psy i koty)?

    W wakacje coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd ze swoim czworonożnym pupilem. Dla niektórych zwierząt jazda samochodem to frajda, dla innych ogromny stres, kojarzący się np. z wizytami u weterynarza. Jak odpowiednio przygotować się do transportu zwierząt, aby zapewnić im jak najlepsze warunki i bezpieczeństwo?

    Informacje podstawowe na temat transportu psów i kotów

    • dłuższy spacer przed podróżą, aby zwierzak spokojnie załatwił swoje potrzeby fizjologiczne;
    • lekki posiłek 3-4 h przed podróżą (nie zaleca się przewożenia zwierząt na czczo i najedzonych);
    • przygotowana miska i woda, żeby móc łatwo napoić zwierzę;
    • częste postoje, maksymalnie co 2-3 h;
    • specjalne transporterki albo inne urządzenia dostępne w sklepach zoologicznych — zwierzę nie może mieć swobodnej możliwości chodzenia po aucie, gdyż stwarza to zagrożenie [1].

    Udar cieplny

    Podróż ze zwierzęciem, szczególnie latem, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia u niego udaru. Dlatego nigdy nie należy zostawiać psa czy kota samego w aucie. Temperatura w zaparkowanym na słońcu samochodzie osiąga wartości nawet 70°C. Udar cieplny, bez szybkiej i fachowej pomocy, może skończyć się nawet śmiercią. U zwierząt objawia się on przyspieszonym tętnem, przyspieszonym oddychaniem (ziajanie), niepokojem, ślinieniem, wzrostem temperatury ciała oraz niekiedy wymiotami [2].

    Jak postępować w przypadku wystąpienia udaru u psa lub kota

    • niezwłocznie należy obniżyć temperaturę ciała zwierzęcia — nie wolno jednak robić tego gwałtownie, aby nie doprowadzić do szoku termicznego;
    • przenieść zwierzę w chłodne miejsce w cieniu;
    • zastosować zimne okłady z mokrego ręcznika (głową, kark, pachy, pachwiny, łapy);
    • jeżeli zwierzę jest przytomne i może pić, to należy go napoić wodą;
    • nie należy podawać leków na własną rękę — jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii [1,2].

    Choroba lokomocyjna psów i kotów

    • psy i koty podobnie do ludzi mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną;
    • najczęstsze objawy to wymioty, ślinienie się, nasilone przełykanie, ziewanie, niepokój;
    • problem dotyczy głównie młodych zwierząt — z czasem zaczynają lepiej tolerować podróże;
    • zadbaj o odpowiednią temperaturę w aucie (klimatyzacja, uchylone okno);
    • zwierzę nie powinno wystawiać głowy przez okno, zwiększa to ryzyko infekcji oczu, uszu i nosa);
    • najlepiej zasłonić okno obok psa czy kota, żeby nie migały mu widoki [2,3].

    Jakie leki można zastosować?

    Chorobę lokomocyjną u zwierzęcia należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Najczęściej zaleci on lek Cerenia, który jest stosowany w chorobie lokomocyjnej zwierząt. Jest on dostępny w formie zastrzyków lub tabletek. Lekarz na podstawie dokładnej wagi pupila określi sposób dawkowania. Czas działania leku jest długi i wynosi od 12 do 24 h. Leki stosowane u ludzi w chorobie lokomocyjnej są zdecydowanie mniej skuteczne. Dlatego nie należy na własną rękę podawać im Aviomarinu czy Lokomotivu. Jego dawkowanie również najlepiej ustalić z lekarzem weterynarii [1].

    Lęk lokomocyjny

    Oprócz choroby lokomocyjnej zwierzę może cierpieć również na zaburzenie behawioralne zwane lękiem lokomocyjnym. Polega ono na odczuwaniu przez psa czy kota bardzo silnego stresu na sam widok samochodu lub przedmiotów związanych z podróżą (np. transporterek czy walizki w mieszkaniu). Zwierzę jest wtedy silnie pobudzone, wydaje dziwne dźwięki i dyszy. Może też się to objawiać przeciwstawnie — zwierzak w panice próbuje wydostać się z auta, kuli się, szuka schronienia w mieszkaniu, żeby tylko nie wejść do samochodu.

    Trudno przezwyciężyć ten lęk i wymaga to dużo cierpliwości i pracy. Należy stworzyć zwierzęciu jak najlepsze warunki w aucie. Może to być związane z zabraniem jego ulubionej zabawki czy legowiska. Należy go również nagradzać smakołykami za spokojne zachowanie. Nie powinno się jeździć również tylko w źle kojarzące się miejsca np. do weterynarza. Jeżeli zwierzę jest niespokojne, nie należy okazywać zdenerwowania, tylko starać się mówić spokojnie do zwierzęcia, szczególnie gdy udzielił mu się zły nastrój. W przypadku bardzo silnego lęku najlepiej skonsultować się oprócz lekarza weterynarii również z behawiorystą [1,2].

    Jakie leki można zastosować?

    Można kupić wiele tabletek czy syropów zawierających w swoim składzie kozłek lekarski, tryptofan czy dziurawiec, np. Stresnal, czy Stress out. Nie należy jednak samemu podawać ich bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Na bardzo silny lęk może on zapisać silne leki psychotropowe np. Oxazepam Espefa czy Xanax. Czasami skuteczne mogą okazać się kocie lub psie feromony np. Adaptil spray. Feromony rozpyla się w aucie na 15 minut przed podróżą. Są one neutralne dla człowieka, a dla zwierzęcia mają działanie uspokajające [1].

    Bibliografia

    1. https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-przewozic-zwierzeta-w-samochodzie (25.07.2021 17:23)
    2. https://fajnyzwierzak.pl/porady/transport-zwierzat-_t/ (25.07.2021 18:21)
    3. https://www.google.com/search?q=jak+bezpiecznie+transportowac+zwiezera+&client=firefox-b-d&ei=-Vz9YOmfI_KRrgT-9KTwAw&oq=jak+bezpiecznie+transportowac+zwiezera+&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBwghEAoQoAEyBAghEAo6BwgAEEcQsANKBAhBGABQ3gtYqhZgoRloAXABeACAAaMCiAG3E5IBBDItMTCYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6yAEIwAEB&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKEwipgL2foP7xAhXyiIsKHX46CT4Q4dUDCA4&uact=5 (25.07.2021 20:56)

    Omawiane substancje

    • Oksazepam

      Oksazepam to lek przeciwlękowy z grupy benzodiazepin. Jest stosowany w terapii zaburzeń lękowych i bezsenności.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .