Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Poznaj interakcje leków przeciwtrądzikowych | leki.pl
,

Z czym nie łączyć leków na trądzik?

SPIS TREŚCI

    Poznaj interakcje leków przeciwtrądzikowych

    Zawsze, w przypadku jednoczesnego podania co najmniej dwóch substancji leczniczych, istnieje ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy nimi. W pewnych przypadkach te interakcje mogą być korzystne i pożądane, co wykorzystywane jest w preparatach preparatach złożonych, składających się z więcej niż jednej substancji czynnej. Niestety, częściej obserwowane są interakcje, które mogą prowadzić do niekorzystnych działań, np. obniżenia aktywności,…

    Jakie są najczęściej stosowane leki przeciwtrądzikowe?

    W leczeniu trądziku stosuje się wiele preparatów, różnego rodzaju kosmetyki, ale i również pewne substancje będące składnikami produktów leczniczych. Do najczęściej używanych substancji leczniczych w leczeniu trądziku należą:

    • kwas azelainowy — znajduje się w preparatach do stosowania miejscowego np. Skinoren, Acnederm, redukuje sebum, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, zmniejsza przebarwienia;
    • nadtlenek benzoilu — również stosowany w preparatach na skórę, np. Benzacne czy Akneroxid, ma działanie przeciwbakteryjnie, złuszczające, wysuszające oraz utleniające;
    • preparaty ziołowe i minerały np. w Visaxinum, Visaxinum D czy Normatabs, są to gotowe mieszanki wielu substancji, które mają za zadanie wspomóc leczenie trądziku [1,2].

    Izotek — z czym nie łączyć?

    Preparat o nazwie handlowej Izotek zawiera w swoim składzie substancję czynną izotretynoinę. Jest to substancja z grupy retinoidów podawana doustnie. Ma zastosowanie m.in. w leczeniu ciężkich postaci trądziku, hamuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych i zmniejsza ich wielkości oraz wykazuje aktywność przeciwzapalną. Inne preparaty dostępne na rynku z tą substancją to m.in. Acnenormin, Axotret, Curacna, Isoderm, Actaven, Sotret, Tretinex czy Tretoskin.

    Preparatów zawierających izotretynoinę nie powinno się łączyć z produktami zawierającymi witaminę A (np. Vitaminum A Hasco) ze względu na ryzyko wystąpienia hiperwitaminozy A. Powinno się również unikać łączenia tych preparatów z antybiotykami z grupy tetracyklin (np. Tetracyclinum WZF), ponieważ może prowadzić to do łagodnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Co więcej, nie powinno się jednocześnie stosować Izoteku i jego zamienników wraz z miejscowo działającymi środkami keratolicznymi lub złuszczającymi środkami przeciwtrądzikowymi (mogą wystąpić miejscowe podrażnienia) [3].

    Z czym nie łączyć leków na trądzik?

    Z czym nie łączyć kwasu azelainowego i Acne-derm?

    Acne-derm jest kremem przeciwtrądzikowym i wybielającym, zawierającym 20% kwasu azelainowego. W charakterystyce produktu leczniczego nie zostały opisane żadne interakcje pomiędzy kwasem azelainowymi, substancjami pomocniczymi występującymi w kremie a innymi produktami stosowanymi miejscowo na skórę. W takim razie, z czym nie łączyć kwasu azelainowego, jeżeli nie jest to wskazane w ulotce? Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się go stosować równocześnie z pochodnymi witaminy A (zarówno wewnętrznie, jak i wewnętrzne), w tym z wymienionym powyżej preparatem Izotek. Wyjątkiem są preparaty zawierające tretynoinę np. Akneomycin plus. Można je stosować, pod warunkiem zachowania odpowiednich przerw, np. preparaty z kwasem azelainowym można zastosować rano, a produkty z tretinoiną wieczorem [4].

    Z czym nie łączyć nadtlenku benzoilu?

    Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie przeciwbakteryjne i złuszczające, przez co jest wykorzystywany m.in. w leczeniu trądziku. Jednoczesne stosowanie preparatów zawierających nadtlenek benzoilu np. Benzacne, z innymi preparatami miejscowymi stosowanymi w leczeniu trądziku, może przesuszać i podrażniać skórę. Dotyczy to m.in. takich substancji jak kwas salicylowy (np. Pasta cynkowa z kwasem salicylowym), tretynoina (np. Akneomycin Plus), izotretynoina (np. Izotek), rezorcyna (np. Afronis) czy siarka (np. Maść siarkowa BIOEEL DERMOSAN S). Dodatkowo, preparaty takie jak Benzacne, mogą prowadzić do osłabienia działania preparatów zawierających retinoidy (np. Acnelec) czy miejscowych antybiotyków (np. Clindacne żel czy Davercin żel). Co więcej, nie zaleca się stosowania nadtlenku benzoilu razem z witaminą C, ponieważ może on powodować rozkład witaminy. Z tego względu warto rozdzielić te substancje czynne, stosując 1 preparat rano, a drugi wieczorem [5].

    Podsumowanie

    Najczęściej interakcje leków przeciwtrądzikowych dotyczą preparatów będących pochodnymi witaminy A. Oprócz retinoidów również nadtlenek benzoilu oraz kwas azelainowy mogą powodować interakcje. Najczęściej nie są one groźne dla zdrowia i mogą być w łatwy sposób wyeliminowane poprzez podawanie niezgodnych preparatów oddzielnie, rano i wieczorem.

    Bibliografia

    1. Placek, Waldemar, Krystyna Romańska-Gocka, and Aleksandra Grzanka. „Leczenie miejscowe trądziku.” Przegl dermatol 98 (2011): 442-448.
    2. Szepietowski, Jacek, et al. „Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.” Dermatology Review/Przeglad Dermatologiczny 99.6 (2012).
    3. Charakterystyka produktu leczniczego Izotek
    4. Charakterystyka produktu leczniczego Acne-derm
    5. Charakterystyka produktu leczniczego Benzacne

    Omawiane substancje

    • Izotretynoina

      Izotretynoina jest lekiem stosowanym w leczeniu trądziku. Substancja ta działa na gruczoły łojowe, zmniejszając produkcję łoju.
      syntetyczne
    • Kwas azelainowy

      Kwas azelainowy jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym w leczeniu trądziku i hiperpigmentacji skóry. Jest skuteczny w redukcji produkcji sebum i hamowaniu wzrostu bakterii Propionibacterium acnes.
      syntetyczne
    • Nadtlenek benzoilu

      Nadtlenek benzoilu to organiczny związek chemiczny stosowany w leczeniu trądziku. Jest skuteczny w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Trądzik grudkowo-krostkowy

      Trądzik grudkowo-krostkowy jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry, dotykającym zarówno młodzież, jak i dorosłych. Charakteryzuje się występowaniem grudek i krostek na skórze, najczęściej na twarzy, plecach i klatce piersiowej.
    • Trądzik hormonalny

      Trądzik hormonalny jest jednym z najczęstszych schorzeń skórnych, które dotyczy zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Charakteryzuje się występowaniem wyprysków na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej.
    • Trądzik pospolity

      Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek i krostek na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .