Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Inhalatory ciśnieniowe (pMDI) — najważniejsze informacje | leki.pl
,

Co warto wiedzieć o inhalatorach ciśnieniowych (pMDI)?

SPIS TREŚCI

    Inhalatory ciśnieniowe (pMDI) — najważniejsze informacje

    Zastosowanie inhalatorów w terapii chorób płucnych wprowadziło możliwość podawania leku bezpośrednio do organu docelowego. Dzięki temu mamy możliwość stosowania niskich dawek z tą samą skutecznością, w porównaniu do wysokich dawek podawanych doustnie. Toksyczność takiej terapii jest dużo niższa przy zachowaniu efektu terapeutycznego. Jednym z typów inhalatorów stosowanych w medycynie są inhalatory ciśnieniowe pMDI [1].

    Budowa inhalatora ciśnieniowego pMDI

    Inhalator typu pMDI zawiera zbiornik, w którym lek rozproszony jest w gazie nośnikowym. Zbiornik jest pod ciśnieniem [2].

    fot. Shutterstock

    Jak poprawnie wykonać wziew?

    W celu aplikacji leku należy wykonać następujące kroki:

    1. Zdjąć nasadkę znajdującą się na ustniku.
    2. Wstrząsnąć inhalatorem.
    3. Następnie wziąć głęboki wydech.
    4. Umieścić ustnik w ustach.
    5. Rozpocząć powolny wdech i nacisnąć mocno pojemnik z aerozolem w miejscu wskazanym na rysunku w celu uwolnienia dawki leku.
    6. Kontynuować powolny wdech.

    Wstrzymać powietrze na kilka sekund i wykonać wydech. Najważniejsze w prawidłowej aplikacji leku jest zsynchronizowanie wdechu z uwolnieniem dawki leku. Musi to być przeprowadzone dokładnie w tym samym momencie.

    instrukcja wykonania wdechu
    fot. Shutterstock

    Aby zwiększyć skuteczność podania leków, można zastosować spejser. Jest to tuba, którą dołącza się do ustnika. Dzięki niej podanie leku jest łatwiejsze. Koszt spejsera waha się między 40-70 zł.

    Ważne! Przy zastosowaniu wziewu zawierającego steryd należy przepłukać jamę ustną, żeby nie rozwinęła się grzybica jamy ustnej [1,2].

    Przegląd preparatów 

    W przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się inhalatory ciśnieniowe pMDI w leczeniu objawów POChP oraz astmy.

    Zawierają one następujące substancje:

    • ipratropium — pochodna atropiny, lek silnie rozszerzający oskrzela. Działa krótkotrwale (do 6 godzin). Blokuje receptory muskarynowe M3, które znajdują się w układzie oddechowym. Powoduje rozkurcz mięśni gładkich i poprawę wentylacji płuc. Znajduje zastosowanie w duszności związanej z astmą, POChP oraz dusznościach u alergików.

    Leki zawierające ipratropium dozowane za pomocą inhalatora ciśnieniowego pMDI: Atrodil, Atrovent N [2];

    • ipratropium + fenoterol — aby zwiększyć skuteczność działania ipratropium, stosujemy go w połączeniu z β-mimetykiem, którym jest fenoterol. Mechanizm działania opiera się o aktywację receptorów β w drogach oddechowych, co powoduje rozkurcz oskrzeli. Efekt terapeutyczny następuje już kilka minut po aplikacji. Połączenie tych dwóch substancji zapewnia szybszy i mocniejszy efekt rozkurczu oskrzeli.

    Przykłady leków: Berodual N [3];

    • salbutamol i salmeterol — mechanizm działania jest taki sam jak w przypadku fenoterolu. Stosujemy w napadach duszności.

    Przykłady leków: salbutamol: Ventolin, Aspulmo; salmeterol: Serevent [4,5];

    • cyklezonid — kortykosteroid, który w płucach przekształca się do czynnego metabolitu i działa przeciwzapalnie. Znalazł zastosowanie w leczeniu przewlekłej astmy oskrzelowej.

    Przykłady leków: Alvesco [6];

    • flutykazon — kortykosteroid działający przeciwzapalnie. Powoduje zmniejszenie obrzęku w drogach oddechowych. Łagodzi przebieg astmy i POChP.

    Przykłady leków: Flixotide [7].

    Zalety inhalatorów ciśnieniowych pMDI:

    • są małe, dzięki czemu zawsze można mieć je przy sobie;
    • łatwe w użyciu, jeśli się prawidłowo stosuje;
    • efekt terapeutyczny już po 1 dawce;
    • tanie.

    Wady inhalatorów ciśnieniowych pMDI:

      • spora część pacjentów zwłaszcza w podeszłym wieku nie potrafi poprawnie wykonać wziewu, przez co efektywność terapii spada;
      • konieczność synchronizacji oddechu i podania wziewu;
      • są nieprzeźroczyste, nie widać kiedy się kończą;
      • po wykorzystaniu wszystkich dawek leku nadal może uwalniać się aerozol nośnikowy bez substancji czynnej.

    Bibliografia

    1. P. Śliwiński, R. Chazan, P. Dąbrowiecki, K. Jahnz-Różyk, R. Mróz, M. Pirożyński. Wpływ doboru inhalatora i cząstki na skuteczność terapii wziewnej w POChP. Pneumonol. Alergol. Pol. 2014; 82: 300–310
    2. Charakterystyka produktu leczniczego Atrodil.
    3. Charakterystyka produktu leczniczego Berodual N.
    4. Charakterystyka produktu leczniczego Ventolin
    5. Charakterystyka produktu leczniczego Serevent
    6. Charakterystyka produktu leczniczego Alvesco
    7. Charakterystyka produktu leczniczego Flixotide

    Omawiane substancje

    • Fenoterol

      Fenoterol to lek stosowany w leczeniu astmy i innych chorób układu oddechowego. Substancja ta działa rozkurczająco na mięśnie oskrzelowe, ułatwiając oddychanie.
      syntetyczne
    • Flutykazon

      Flutykazon jest lekiem stosowanym w leczeniu astmy i alergii. Substancja ta działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych.
      syntetyczne
    • Salbutamol

      Salbutamol jest lekiem stosowanym w leczeniu astmy i innych chorób układu oddechowego. Substancja ta działa rozkurczająco na mięśnie oskrzelowe, ułatwiając oddychanie.
      syntetyczne
    • Salmeterol

      Salmeterol jest lekiem stosowanym w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Działa poprzez rozszerzenie oskrzeli i ułatwienie oddychania.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Astma

      Astma to choroba układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami duszności i kaszlu. Jest to choroba przewlekła, która może wpływać na jakość życia pacjenta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .