Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Inhalacje na zatoki — jak je wykonywać? | leki.pl
, ,

Jak wykonywać inhalacje na zatoki?

SPIS TREŚCI

    Inhalacje na zatoki — jak je wykonywać?

    Sezon jesienno-zimowy to dla wielu z nas czas, w którym musimy zmierzyć się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Nierzadko skarżymy się wówczas na uciążliwy ból głowy połączony z nieżytem nosa i spływaniem gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Objawy tego typu są najczęściej wynikiem zapalenia zatok, które można leczyć na wiele sposobów, np. poprzez stosowanie…

    Zapalenie zatok – przyczyny i objawy

    Z rhinosinusitis, czyli zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych zmaga się ok. 15% populacji ogólnoświatowej. Choć za większość przypadków odpowiedzialne są przede wszystkim wirusy i alergeny (rzadziej bakterie), nie brakuje również podejrzeń, jakoby wynikiem choroby była wadliwa budowa anatomiczna nosa czy nawet refluks żołądkowo-przełykowy. Gdy dolegliwości trwają krócej niż 12 tygodni mamy do czynienia z ostrym zapaleniem zatok. Jeśli jednak objawy po tym czasie nie ustępują, to zwykle znak, że choroba przybrała postać przewlekłą.

    Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok? Najczęściej wymieniane przez pacjentów to:

    • uczucie zatkanego nosa wynikające z zalegania gęstej, niekiedy ropnej wydzieliny (o żółto-zielonej barwie, która może, ale nie musi świadczyć o infekcji bakteryjnej!);
    • tkliwość w okolicy zatok;
    • osłabienie węchu;
    • ucisk i obrzęk w obrębie twarzy;
    • ból zębów i uszu;
    • gorączka (temperatura powyżej 38 st. Celsjusza);
    • ogólne zmęczenie i osłabienie [1].

    Jakie inhalacje na zatoki będą najbardziej skuteczne?

    Zanim opowiem szerzej o inhalacji, zaznaczę, że jest to pojęcie ogólne, które dotyczy sposobu przeprowadzenia terapii. Mianowicie, inhalacja to nic innego jak zabieg terapeutyczny mający dostarczyć określoną substancję leczniczą do oskrzeli. Czynność tę możemy przeprowadzić w dwojaki sposób: za pomocą tzw. inhalacji parowej (wdychanie gorącej pary olejków eterycznych lub roztworów soli) bądź nebulizacji. Co się tyczy tej ostatniej, wykonujemy ją jedynie przy użyciu sprzętu medycznego, czyli nebulizatora pneumatycznego. Zamiast tego możemy również użyć inhalatora membranowego (siateczkowego) lub ultradźwiękowego. Zanim  jednak skorzystamy z nebulizatora, upewnijmy się, jakie substancje możemy inhalować za pomocą tego urządzenia. Na przykład, w inhalatorach membranowych nie można stosować substancji oleistych (np. Nebu-Dose Hyaluronic), ponieważ mogą one „zakleić” siateczkę znajdującą się w urządzeniu [2].

    Inhalacja parowa na zapalenie zatok

    Jedną z najpopularniejszych form leczenia zapalenia zatok są inhalacje parowe. Ich zaletą jest łatwość wykonania, niski koszt i uzyskanie względnie szybkiego efektu terapii. Kuracja usprawnia usuwanie zalegającej wydzieliny, ułatwia oddychanie i nawilża drogi oddechowe, a dzięki temu może przyczynić się do skrócenia czasu trwania infekcji.

    Wśród najpopularniejszych surowców stosowanych w inhalacji parowej możemy wymienić następujące olejki:

    • eukaliptusowy,
    • goździkowy,
    • miętowy,
    • kajeputowy,
    • jałowcowy,
    • sosnowy,
    • terpentynowy,
    • tymiankowy,
    • rozmarynowy.

    Olejki eteryczne nie mogą być stosowane do nebulizatora

    Uwaga! Olejki eteryczne nie są przeznaczone do inhalacji przy użyciu nebulizatora. Urządzenie „rozbija” wówczas olejek na mniejsze cząsteczki, które mogą przedostać się w głąb dróg oddechowych i wywołać ich nagły skurcz. Takie działanie stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjenta! [2].

    Zamiast olejków możemy również przygotować ziołowy napar, np. z szałwii, mięty, tymianku czy lipy.

    Jak bezpiecznie przeprowadzić inhalację na zatoki?

    Aby poprawnie przeprowadzić zabieg, możemy użyć jednego rodzaju olejku lub mieszaniny olejków eterycznych. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca (!) – w przeciwnym razie mogłoby dojść do gwałtownego skurczu dróg oddechowych. Pamiętajmy, że napary i olejki mają działać jedynie w obrębie „wyższych pięter” drzewa oskrzelowego.

    Inhalację parową można stosować już od 3. roku życia (stosujemy wówczas jeden rodzaj olejku). Poniżej tego wieku istnieje ryzyko przedostania się drobin olejków do pęcherzyków płucnych. Zabieg jest przeciwwskazany u astmatyków (ryzyko podrażnienia płuc), a także u kobiet w ciąży i osób z tendencją do pękania naczyń krwionośnych w obrębie twarzy (np. z trądzikiem różowatym) [3] (Czytaj także: Aromaterapia – co to jest?).

    W aptekach dostępne są gotowe mieszaniny olejków, takie jak np. Olbas Oil oraz Inhalol. Zabieg przeprowadzamy następująco: do miski z gorącą (ale nie wrzącą) wodą wlewamy ok. 5-10 kropli olejku i wdychamy opary. Producenci obu preparatów zalecają, aby nie stosować tych produktów u dzieci poniżej 7. roku życia. Alternatywą jest naniesienie kilku kropli mieszaniny olejków na tkaninę i umieszczenie jej w niewielkiej odległości od malucha [4].

    Inhalacje na zatoki przy użyciu nebulizatora

    Bezpiecznym i sprawdzonym sposobem wspomagającym leczenie stanów zapalnych zatok jest przeprowadzanie nebulizacji. Niezbędny jest nam wówczas specjalny sprzęt, zwany nebulizatorem (typ kompresorowo-tłokowy), inhalatorem membranowym lub ultradźwiękowym, o czym pisałam wcześniej. Kuracja polega na inhalowaniu jałowego chlorku sodu izotonicznego (0,9% Nebu-Dose, Gilbert NaCl) lub hipertonicznego (Nebu-Dose Baby 1,5%, Marimer Inhalation 2,2%, Nebu-Dose Hipertonic 3%).

    Na aptecznych półkach znajdziemy również preparaty soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym (dodatkowy efekt nawilżający, np. Nebu-Dose Hyaluronic, Nebu-Dose Plus), a także ektoiny (łagodzenie objawów alergicznych, np. Ectodose). Zanim zastosujemy którykolwiek z wymienionych wyżej produktów (szczególnie hipertoniczny), skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą! Jest to podyktowane tym, że im bardziej stężony preparat, tym silniej wzrasta ryzyko skurczu oskrzeli i wywołanie kaszlu (im młodsze dziecko, tym większe ryzyko).

    Przeprowadzając nebulizację, pamiętajmy o tym, że nie musimy zakrywać otworów w maseczce (o ile takowe istnieją). Sól fizjologiczna ma wywierać określony efekt w obrębie górnych dróg oddechowych i nie musi docierać do drzewa oskrzelowego. Warto zaznaczyć, że nie zaleca się stosowania tzw. smoczków do inhalatora. Dlaczego? Ponieważ preparat leczniczy, zamiast zadziałać w obrębie dróg oddechowych, przedostanie się wraz ze śliną dziecka do przewodu pokarmowego [2]

    Bibliografia

    1. Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung; Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń gornych drog oddechowych; Pediatria i Medycyna Rodzinna (2014); Vol. 10, Issue 1, p. 25-31.
    2. Bożena Karolewicz, Janusz Pluta, Dorota Haznar, Nebulizacja jako metoda podawania leków (2009); Farmacja Polska, 65(4); 291-304.
    3. Justyna Marwicka, Kornelia Niemyska, Sara Podraza Terapeutyczne właściwości aromaterapii; 6 / 2015 / vol. 4 Kosmetologia Estetyczna, s.525-530.
    4. Opisy producentów Olbas Oil oraz Inhalol.

    Omawiane substancje

    • Olejek eukaliptusowy

      Olejek eukaliptusowy to naturalna substancja o silnym zapachu. Jest często stosowany w aromaterapii i ma właściwości antybakteryjne.
      Brak danych
    • Olejek rozmarynowy

      Olejek rozmarynowy to substancja lecznicza pozyskiwana z rośliny rozmaryn, która ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i pobudzające krążenie krwi.
      Surowce roślinne
    • Olejek sosnowy

      Olejek sosnowy to substancja lecznicza pozyskiwana z igieł sosny, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego oraz skóry.
      Surowce roślinne
    • Olejek tymiankowy

      Olejek tymiankowy to substancja lecznicza pozyskiwana z rośliny tymianku, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany w leczeniu infekcji dróg oddechowych, chorób skóry oraz do łagodzenia bólu mięśni i stawów.
      Brak danych

    Omawiane schorzenia

    • Nieżyt nosa (katar)

      Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.
    • Ostre zapalenie zatok

      Ostre zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Charakteryzuje się ona stanem zapalnym błony śluzowej zatok, co powoduje ból głowy, katar oraz problemy z oddychaniem.
    • Przewlekłe zapalenie zatok

      Przewlekłe zapalenie zatok to choroba, która charakteryzuje się długotrwałym stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Objawy schorzenia mogą obejmować bóle głowy, katar, duszność oraz problemy z oddychaniem.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .