Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Hydrokortyzon-zastosowanie, środki ostrożności i preparaty | leki.pl
, , , ,

Maść z hydrokortyzonem – na co i jak stosować?

SPIS TREŚCI

    Hydrokortyzon-zastosowanie, środki ostrożności i preparaty

    Na pewno znasz maść z hydrokortyzonem. Lekarz zalecił, gdy dostałeś wysypki i bardzo swędziła. A pamiętasz, jak po maści z hydrokortyzonem szybko zniknęły Twojemu dziecku bąble po komarach? Teraz czas, abyś się upewnił czy prawidłowo używasz hydrokortyzonu w maści i czy można go stosować u dzieci? A czy wiesz, że hydrokortyzon jest sterydową maścią i…

    Czy hydrokortyzon jest sterydem?

    Hydrokortyzon jest syntetycznym odpowiednikiem wewnętrznego hormonu — kortyzolu.

    Hydrokortyzon i kortyzolu mają podobną budowę. Zbudowane są z pierścienia sterydowego i dlatego nazywa się je maściami sterydowymi. Lekarze leczą różnymi sterydami, ale hydrokortyzon jest najpopularniejszy. Hamuje stany zapalne nie tylko na skórze, ale także wewnątrz organizmu. Dlatego hydrokortyzon jest składnikiem tabletek, zastrzyków, ale najczęściej spotkasz do smarowania na skórę. W takim razie jak działają maści z hydrokortyzonem i jak je stosować? [1].

    Czy można kupić hydrokortyzon bez recepty?

    Leki z dodatkiem hydrokortyzonu przepisuje lekarz. Wyjątkiem są te stosowane na skórę. Maści i kremy kupisz w każdej aptece bez recepty, nawet internetowej. Nie musisz iść do lekarza. I na dodatek wybierzesz różne stężenia hydrokortyzonu, wyższe 1% lub słabsze 0,5% oraz różne podłoża. Tutaj wybierzesz między maścią a kremem. Jaka to różnica?

    Hydrokortyzon maść czy krem – który preparat wybrać?

    Maść i krem to tak naprawdę dwa różne leki, chociaż w główny składnik jest identyczny. Hydrokortyzon najczęściej spotkasz w postaci kremu. Pacjenci z przyzwyczajenia proszą o maść, ale i tak w większości otrzymują krem. W takim razie co masz wybrać? Wyjaśnię, że hydrokortyzon w kremie wnika w głębsze warstwy skóry. Oczywiście w aptece kupisz też hydrokortyzon na podłożu maściowym, można powiedzieć tłustszym. Ten działa na powierzchni skóry, wszystko zależy od tego, jak wygląda zmiana na skórze. Sprawdź, kiedy hydrokortyzon w maści pomoże pozbyć się zmian na skórze? [2].

    Kiedy stosować maść z hydrokortyzonem?

    Jeśli cierpisz na alergię skórną, maść z hydrokortyzonem przyda się i wiosną i latem, bo załagodzi atopowe zmiany skórne. Dobrze znasz czerwoną pokrzywkę, nabrzmiały rumień i pamiętasz swędzenie skóry po spacerze łąką lub w lesie. Podobnie się czujesz po wizycie u koleżanki-miłośnieczki kotów. Sięgnij po maści z hydrokortyzonem gdy dokucza Ci wysypka. Tak samo, gdy przesadzisz ze słońcem, pokąsają Cię komary, biegnij do apteki po maść z hydrokortyzonem. Natychmiast zapomnisz o dolegliwościach, bo nie ma nic lepszego na swędzące bąble po komarach jak hydrokortyzon w maści [1]. 

    Maść z hydrokortyzonem. Uważaj na uczulenie na słońce!

    Hydrokortyzon podawany zewnętrznie sam w sobie nie powoduje fotouczulenia, jednak w rzadko występujących działaniach niepożądanych po stosowaniu leku zaobserwowano uwrażliwienie skóry oraz zmiany w jej pigmencie. W związku z tym nie powinno się eksponować miejsc aplikacji preparatu na skórę na promieniowanie słoneczne. Ponadto jeśli chcemy skutecznie wyleczyć zmiany skórne, powinniśmy unikać słońca. Uszkodzona skóra dodatkowo poparzona słońcem nie tylko będzie goić się znacznie dłużej, ale z większym prawdopodobieństwem w miejscu zmiany powstanie blizna [3].

    Czy maść z hydrokortyzonem można stosować u dzieci?

    Rodzicu! Maść z hydrokortyzonem stosuj tylko u starszych dzieci. I wtedy, gdy Twoje dziecko się drapie, bo ugryzł je komar lub obsypała pokrzywka

    Rodzicu, pamiętaj! 

    Bez konsultacji z lekarzem użyj maści z hydrokortyzonem tylko u dziecka powyżej 12 roku życia. 

    Jeśli dziecko jest młodsze, poczekaj na pozwolenie lekarza. Natomiast gdy maluszek dopiero się urodził, decyzję o zastosowaniu maści z hydrokortyzonem zostaw lekarzowi. Nie używaj maści z hydrokortyzonem u noworodków i niemowląt. 

    Jeśli stosujesz maści z hydrokortyzonem u dziecka, zachowaj ostrożność i

    • smaruj tylko zmienione miejsca,
    • nie smaruj dużych powierzchni,
    • smaruj cienką warstwą,
    • obserwuj zmiany.

    Rodzicu, przeczytaj!

    Nie smaruj skóry dziecka maścią z hydrokortyzonem, jeśli ma chorobę wirusową na przykład ospę lub różyczkę.

    Jednak jeśli coś Cię zaniepokoi, skontaktuj się z pediatrą. Przeczytaj o środkach ostrożności, jeśli sam stosujesz maść z hydrokortyzonem [3]. 

    Hydrokortyzon — na co należy uważać?

    Ostrzeżenia w stosowaniu hydrokortyzonu maści u dzieci już znasz. Lista ostrzeżeń dla dorosłych jest równie długa, dlatego przeczytaj ulotkę. Poznaj sytuacje, kiedy zrezygnować z hydrokortyzonu w maści? 

    • W zakażeniach bakteryjnych wirusowych lub grzybiczych skóry.
    • W trądziku zwykłym i różowatym.
    • W nowotworach skóry.
    • Na otwarte rany i uszkodzoną skórę.
    • Na skórę twarzy i powieki. 

    Jeśli stosujesz maść z hydrokortyzonem, pamiętaj o zasadzie:

    Jeśli nie ma poprawy po 7 dniach stosowania maści z hydrokortyzonem, skontaktuj się z lekarzem.

    Cierpisz na przewlekłe schorzenie na przykład cukrzycę, jaskrę? Stosuj hydrokortyzon w maści jak najkrócej [3]. 

    Preparaty z hydrokortyzonem bez recepty

    Poznaj dostępne na rynku maści i kremy z hydrokortyzonem bez recepty. 

    Kremy z hydrokortyzonem bez recepty 

    • Hydrocortisonum Oceanic 0,5% krem, 15 g
    • Hydrocortisonum Aflofarm 0,5% krem, 15 g
    • Maxicortan krem 1% krem, 15 g

    Maści z hydrokortyzonem bez recepty

    • Hydrocort 0,5% maść, 20 g 

    Produkty z dodatkiem hydrokortyzonu

    Hydrokortyzon jest też składnikiem innych preparatów. 

    • Zovirax Duo, 50 mg + 10 mg, krem, 2 g — do leczenia opryszczki. 
    • Proktosedon maść doodbytnicza — do leczenia hemoroidów [4]. 

    Co zamiast hydrokortyzonu w maści?

    Jeśli zauważysz wysypkę skórną, której podłożem może być alergia, oprócz hydrokortyzonu możesz sięgnąć po żele z substancją antyhistaminową. Bez recepty znajdziesz preparaty zawierające dimetynden. Substancja blokuje wydzielanie mediatorów reakcji alergicznej, przez co powoduje zahamowanie odczynu alergicznego. Działa natychmiastowo i oprócz aktywności antyalergicznej znieczula skórę i niweluje uciążliwy świąd. Preparaty na skórę z dimetyndenem znajdziesz pod nazwami handlowymi Fenistil, Foxill. Można je stosować u dzieci powyżej 1 miesiąca życia [5].

    Bibliografia

    1. Kaszuba, A., Pastuszka, M., & Kaszuba, A. (2009). Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry—Zalecane standardy postępowania. Forum Medycyny Rodzinnej, 3(5), 347–358.
    2. Martini, M.-C., Placek, W., Bobrowska, M., Romanska-Gocka, K., & Wydawnictwo Lekarskie PZWL. (2008). Kosmetologia i farmakologia skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
    3. Karta charakterystyki produktu leczniczego Maxicortan krem 1% krem, 15 g.
    4. Karty charakterystyki wymienionych produktów leczniczych.
    5. Karta charakterystyki produktu leczniczego Fenistill.

    Omawiane substancje

    • Hydrokortyzon

      Hydrokortyzon jest syntetycznym kortykosteroidem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych skóry i alergii. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbólowo.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

      Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest chorobą skórną wywołaną przez kontakt z alergenem. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pęcherzami na skórze.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .