Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Dlaczego lepiej nie przepajać niemowląt herbatką z kopru? | leki.pl
, , ,

Dlaczego niemowlęta nie powinny pić herbatki koperkowej?

SPIS TREŚCI

    Dlaczego lepiej nie przepajać niemowląt herbatką z kopru?

    Herbatki z kopru włoskiego (Foeniculum vulgare) są w Polsce powszechnie stosowane jako domowa metoda leczenia kolki niemowlęcej. Niestety nie wszystkie sposoby radzenia sobie z dolegliwościami zaczerpnięte z medycyny ludowej są bezpieczne. Dane naukowe wskazują na szkodliwość przepajania małych dzieci naparem z kopru.

    Herbatki z kopru włoskiego (Foeniculum vulgare) są w Polsce powszechnie stosowane jako domowa metoda leczenia kolki niemowlęcej. Niestety nie wszystkie sposoby radzenia sobie z dolegliwościami zaczerpnięte z medycyny ludowej są bezpieczne. Dane naukowe wskazują na szkodliwość przepajania niemowląt i małych dzieci naparem z kopru.

    Czy koper włoski szkodzi?

    Koper włoski, stosowany tradycyjnie w postaci herbatki lub naparu w leczeniu kolki niemowlęcej i niestrawności, zawiera w swoim składzie estragol. Substancja ta jest naturalnie występującym w roślinach związkiem genotoksycznym będącym w związku z tym czynnikiem rakotwórczym. Warto zaznaczyć, że w produktach ziołowych występują bardzo małe ilości estragolu. Sporadyczne stosowanie przez dorosłych produktów z kopru włoskiego nie powinno budzić obaw. W przypadku najmłodszych pacjentów jest jednak inaczej. Eksperci z Europejskiej Agencji Leków stwierdził, że podawanie olejków oraz herbatki z kopru włoskiego niemowlętom i dzieciom do 4. roku życia jest niewskazane. Stanowisko to oparli na braku danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego surowca [1].

    Rakotwórczy koper włoski

    Komitet Unii Europejskiej ds. Roślinnych Produktów Leczniczych opublikował również dokument dotyczący rakotwórczego i genotoksycznego działania estragolu, który znajduje się między innymi w koprze włoskim. W badaniach wyraźnie wykazano, że jego toksyczna aktywność jest zależna od dawki i znacznie maleje przy niskich poziomach ekspozycji. Ilości zawarte w przetworach ziołowych nie powinny więc stanowić zagrożenia dla osób dorosłych. W badaniach na gryzoniach wykazano minimalny poziom ryzyka w zakresie dawek 1–10 mg/kg masy ciała. Przewidywane narażenie pacjenta przy prawidłowym krótkotrwałym stosowaniu leków roślinnych zawierających estragol jest jednak ponad 100 razy mniejsze.

    Dlaczego nie wolno przepajać dzieci herbatką z kopru włoskiego?

    Estrogenowe działanie kopru włoskiego

    Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z herbatką z kopru jest zawartość w niej związków o działaniu estrogennym. W artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Journal of Pediatric Surgery badacze zwrócili uwagę na związek podawania niemowlętom preparatów zawierających Foeniculum vulgare z występowaniem u dzieci izolowanego przedwczesnego powiększenia się gruczołów piersiowych. Związki o działaniu estrogennym zawarte w koprze włoskim mogą potencjalnie przyspieszać proces dojrzewania u dziewcząt i zaburzać go u chłopców [4].

    Eksperci zwracają uwagę na konieczność ograniczenia przyjmowania kopru włoskiego przez grupy szczególnie wrażliwe na działanie związków estrogenowych. Zaliczają się do nich małe dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Z tej perspektywy należy podejść ostrożnie do tematu przepajania dzieci i niemowląt herbatką z kopru [2].

    Naukowcy badający zawartość estragolu w herbatkach z kopru przeznaczonych dla dzieci alarmują, że w niektórych z nich poziom toksycznej substancji jest stosunkowo wysoki. Szacowana ekspozycja u niemowląt wynosiła do 51 μg/kg w przypadku herbat w torebkach i do 23 μg/kg dla napojów instant. Możliwym rozwiązaniem problemu jest stosowania odpowiednich technologii w procesach produkcji preparatów z kopru włoskiego, które pomogłyby znacznie zmniejszyć narażenie na estragol wśród wrażliwych grup pacjentów [3].

    Herbatka koperkowa dla niemowląt — czy można ją stosować?

    Choć herbatka koperkowa była od lat tradycyjnie stosowana do leczenia kolek niemowlęcych, aktualne wyniki badań wyraźnie wskazują, że nie powinna być ona stosowana u tej grupy pacjentów. Ryzyko powikłań jest znacznie większe niż potencjalne korzyści ze stosowania naparów z kopru włoskiego. Do leczenia kolek u dzieci należy stosować inne metody terapeutyczne.

    Bibliografia

    1. Fewtrell, M., Bronsky, J., Campoy, C., Domellöf, M., Embleton, N., Mis, N. F., … & Molgaard, C. (2017). Complementary feeding: a position paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. Journal of pediatric gastroenterology and nutrition, 64(1), 119-132.
    2. https://www.ema.europa.eu/en/documents/scientific-guideline/public-statement-use-herbal-medicinal-products-containing-estragole_en.pdf
    3. Raffo, A., Nicoli, S., & Leclercq, C. (2011). Quantification of estragole in fennel herbal teas: implications on the assessment of dietary exposure to estragole. Food and Chemical Toxicology, 49(2), 370-375.
    4. Türkyılmaz, Z., Karabulut, R., Sönmez, K., & Başaklar, A. C. (2008). A striking and frequent cause of premature thelarche in children: Foeniculum vulgare. Journal of pediatric surgery, 43(11), 2109-2111.

    Omawiane substancje

    • Koper włoski

      Koper włoski jest rośliną leczniczą, która ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Jest stosowany w leczeniu dolegliwości trawiennych oraz jako środek wspomagający w łagodzeniu objawów menopauzy.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Kolka u dzieci

      Kolka u dzieci to dość powszechne schorzenie, które objawia się bólem brzucha i skurczami jelit. Może mieć różne przyczyny, takie jak niestrawność, alergie pokarmowe czy stres.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .