Reishi — leczniczy grzyb z dalekiego wschodu
Reishi, to jadalny grzyb nadrewnowy (potocznie zwany hubą), popularny na kontynencie azjatyckim, skąd własnie pochodzi. Reishi to jedna z wielu nazw grzyba Ganoderma lucidum (Lakownica żółtawa), należącego do Podstawczaków (Basidiomycota). W Chinach nazwywany jest również Ling Zhi.
Grzyb stosowany jest w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, w Chinach, Japonii oraz Korei już od ponad 4 tys. lat. Przypisuje mu się szerego korzystnych dla zdrowia właściwości. Ze względu na niewielki obszar występowania, obecnie zakładane są jego sztuczne hodowle m.in. na drewnianych kłodach lub trocinach. Możliwa jest także biotechnologiczna hodowla tego grzyba z wykorzystaniem bioreaktorów, zarówno na podłożach stałych jak i płynnych [1,2].
Grzyby Reishi — właściwości lecznicze. Jak działają?
Grzyb Ganoderma lucidum zawiera około 400 związków biologicznie aktywnych. Wśród nich najważniejsze, które odpowiadają za większość właściwości leczniczych to polisacharydy oraz triterpeny.
Polisaharydy, a w szczególności B-D-glukan, wykazują właściwości przeciwnowotworowe, dzięki działaniu immunomodulującemu i przeciwdziałaniu tworzenia nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza).
Grzyby Reishi słyną również ze swoich właściwości adaptogennych, tzn. pomagają przetrwać okresy wzmożonego stresu oraz zwiększyć wydajność pracy.
Kolejną ważną właściwością Reishi jest korzystne działanie dla układu sercowo-naczyniowy. W badaniach okazał się skuteczny w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, a także przyczyniał się do rozszerzenia naczyń wieńcowych i poprawiał krążenie wieńcowe. Ganoderma lucidum wykazał także efekt przeciwmiażdżycowy i przeciwzakrzepowy, a także obniżał skutecznie poziom glukozy we krwi.
Kolejna właściwość reishi to działanie immunomodulujące, które przekłada się na efekt m.in. przeciwwirusowy i przeciwzapalny [2,3].
Grzyby Reishi — jak je stosować?
Badania nad właściwościami grzyba Ganoderma lucidum, były szczególnie szeroko rozpowszechnione w latach 90 w ubiegłym stuleciu. W badanich wykorzystywano ekstrakt pozyskany z grzyba Ganoderma lucidum w dawce 500 mg w jednej kapsułce. Skuteczność ekstaktu była obiecująca przede wszystkim w przypadku migreny, gdzie zastosowano 3 kapsułki 3 razy dziennie przed posiłkiem. Taka sama dawka znalazła zastosowanie w terapii dny moczanowej oraz reumatyzmu.
Obiecujące efekty ekstakt wykazał także w leczeniu nadciśnienia: 1 kapsułka 3 razy dziennie przez tydzień, a następnie kontynuacja 3 kapsułki 3 razy dziennie.
Badanych zastosowań grzyba Ganoderma lucidum, było znacznie więcej. Wykazano również jego wpływ na łagodzenie ataków astmy i obniżenie poziomu glukozy we krwi. Ekstrakt okazał się skuteczny w łagodzeniu efektów ubocznych chemio i radioterapii jak nudności, wymioty, wypadanie włosów, brak apetytu czy problemy ze snem [2].
Jak długo stosować grzybki Reishi?
Sugerowane dawkowanie preparatów na bazie grzyba Gadnoderma lucidum opiera się na tradycji oraz doświadczeniu. Dlatego też wskazanie czasu, przez jaki należy stosować preparat, jest trudne do ustalenia.
Grzyby Reishi — jakie skutki uboczne mogą wystąpić?
Grzyby Reishi uznawane są za bezpieczne, nawet przy długotrwałym stosowaniu.
Ostrzeżenia, jakie można spotkać w publikacjach, dotyczą możliwości zwiększenia ryzyka krwawień, w przypadku planowanych zabiegów operacyjnych, zaleca się zaprzestanie przyjmowanie preparatów z Reishi przed palnowanymi zabiegami chirurgicznymi [2].