Miłorząb japoński, inaczej dwuklapowy, to drzewo należące do rodziny miłorzębowatych. Jest obecnie jedynym przedstawicielem żyjącego gatunku rzędu Ginkgoales — z tego względu jest nazywany żyjącą skamieliną. Jego nazwa mylnie sugeruje jego pochodzenie — roślina ta wywodzi się bowiem z Chin, nie zaś z Japonii. Pierwsze wzmianki o medycznym zastosowaniu liści miłorzębu japońskiego pochodzą już z 1436 roku — informacje o nim pojawiały się w tekstach ówczesnych lekarzy dynastii Ming [1,2].
Skąd wynika popularność Ginkgo Biloba?
Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba) jest uznawany za bogate źródło wielu składników aktywnych. Niekiedy jest nawet określany mianem „fabryki biochemicznej”. Stanowi on źródło, m.in. flawonoidów, kwasów fenolowych, terpenów, ginkgolidów (A, B, C, J, M), polisacharydów, czy fitosteroli [2].
Badania farmakologiczne dotyczące Ginkgo Biloba koncentrują się głównie na określeniu wpływu na organizm całego wyciągu roślinnego, rzadziej wydzielonych frakcji czy pojedynczych związków. W celach leczniczych wykorzystywane są głównie zielone liście miłorzębu. Żółte liście — te, które opadają po okresie wegetacji — były przedmiotem nielicznych badań i w związku z tym niewystarczająco poznano ich właściwości [2].
Jakie działanie wykazuje miłorząb japoński?
Wyciąg z liści miłorzębu dwuklapowego (japońskiego) stosuje się przy nadmiernej nerwowości i problemach z koncentracją [2]. Może on także poprawiać pamięć i jednocześnie łagodzić objawy choroby Alzheimera [3]. Przeprowadzono badania, w których zbadano wpływ miłorzębu dwuklapowego na sprawność poznawczą osób z chorobą Alzheimera lub innymi rodzajami demencji. Ochotnikom podawano 120 mg, 160 mg i 240 mg suchego wyciągu z surowca na dzień przez 24 tygodnie. Stwierdzono, że miłorząb dwuklapowy poprawił znacznie zdolności poznawcze [3].
Co więcej, istnieją dowody na to, że Ginkgo Biloba ma właściwości neuroprotekcyjne [4]. Surowiec ten działa przeciwzapalnie, a także neutralizuje wolne rodniki dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym [3]. Dodatkowo ekstrakt z miłorzębu japońskiego może być użyteczny w zapobieganiu i leczeniu chorób układu krążenia, zwłaszcza choroby niedokrwiennej serca. Może on zmniejszać lepkość krwi i deformację erytrocytów, obniżać ciśnienie, a także zapobiegać hipoksji. Działając przeciwzakrzepowo, zmniejsza ryzyko udaru i poprawia ukrwienie mózgu[5].
Czytaj więcej: Jak zadbać o pamięć? Europejski Dzień Mózgu
Jakie są wskazania do stosowania preparatów z miłorzębem dwuklapowym?
Preparaty z miłorzębem dwuklapowym są rekomendowane w celu:
- poprawy zdolności poznawczych u osób starszych: osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem;
- poprawy jakości życia w łagodnej demencji [6];
- pomocniczej poprawy ukrwienia mózgu (zawroty głowy, szumy w uszach);
- pomocniczym u pacjentów wykonujących zalecany program ćwiczeń fizycznych w leczeniu niespecyficznej choroby naczyń obwodowych z objawami chromania przestankowego [7].
Czytaj więcej: Jak mikrobiom jelitowy wpływa na nasz mózg?
Jak wybrać odpowiedni lek z miłorzębem japońskim na pamięć?
Obecnie na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających wyciąg z miłorzębu dwuklapowego, niemniej jedynie część z nich jest standaryzowana na poszczególne substancje czynne. Sama zawartość suchego wyciągu roślinnego w tabletce czy kapsułce nie jest dla nas wystarczającą informacją. W jaki sposób wybrać preparaty z miłorzębem japońskim? Aby ocenić jakość produktu, należy znać zawartość poszczególnych związków aktywnych w tym, np. glikozydów flawonowych. Co więcej, leki roślinne są preparatami o udowodnionym działaniu terapeutycznym. Suplement diety jest natomiast klasyfikowany jako produkt spożywczy. Jego zadaniem jest wyłącznie uzupełnianie codziennej diety w składniki wspierające fizjologiczne procesy zachodzące w organizmie. Jeśli chcemy, aby przyjmowany przez nas preparat z miłorzębem przyniósł oczekiwane rezultaty zdrowotne, należy wybierać ten o statusie leku.
Leki z miłorzębem japońskim w tabletkach i kapsułkach
Wśród leków zawierających Ginkgo Biloba wyróżnia się Tanakan, Bilobil Intense, Bilobil Forte, Ginkofar, Ginkofar Intense, Ginkofar Forte, Ginkofar Extra.
Tanakan
1 tabletka zawiera 40 mg suchego wyciągu z miłorzębu, oczyszczonego i kwantyfikowanego (EGb761) z Ginkgo biloba L., folium (liść miłorzębu japońskiego) (35-67:1) co odpowiada:
- 8,8 do 10 mg flawonoidów wyrażonych jako glikozydy flawonowe;
- 1,1 do 1,4 mg ginkgolidów A, B oraz C;
- 1,0 do 1,3 mg bilobalidu [8].
Bilobil Intense
https://leki.pl/lek/bilobil-intense/
1 kapsułka zawiera 120 mg wyciągu (w postaci kwantyfikowanego, oczyszczonego suchego wyciągu) z Ginkgo biloba folium (liście miłorzębu) (35-67:1), co odpowiada:
- 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych;
- 3,36-7,2 mg ginkgolidów A,B,C;
- 3,12-3,84 mg bilobalidu [7].
Bilobil Forte
https://leki.pl/lek/bilobil-forte/
1 kapsułka zawiera 80 mg wyciągu (w postaci kwantyfikowanego, oczyszczonego suchego wyciągu) z Ginkgo biloba folium (liście miłorzębu) (35-67:1), co odpowiada:
- 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych;
- 2,24-2,72 mg ginkgolidów A,B,C;
- 2,08-2,56 mg bilobalidu [9].
Ginkofar
1 tabletka powlekana zawiera 40 mg suchego wyciągu o składzie:
- 22-27% ginkgoflawonoglikozydów,
- 5-7% laktonów terpenowych (w tym 2,8-3,4% ginkgolidów A, B i C oraz 2,6-3,2% bilobalidu),
- nie więcej niż 5 ppm kwasów ginkgolowych [10].
Ginkofar Intense
https://leki.pl/lek/ginkofar-intense/
1 tabletka powlekana zawiera 120 mg suchego wyciągu o zawartości substancji czynnych:
- 26,4 do 32,4 mg flawonoidów w przeliczeniu na glikozydy flawonowe;
- 3,36 do 4,08 mg ginkgolidów A, B i C;
- 3,12 do 3,84 mg bilobalidu [6].
Ginkofar Forte
https://leki.pl/lek/ginkofar-forte/
1 tabletka powlekana zawiera 80 mg suchego wyciągu o składzie:
- 22-27% ginkgoflawonoglikozydów,
- 5-7% laktonów terpenowych (w tym 2,8-3,4% ginkgolidów A, B i C oraz 2,6-3,2% bilobalidu),
- nie więcej niż 5 ppm kwasów ginkgolowych [11].
Ginkofar Extra
https://leki.pl/lek/ginkofar-extra/
1 tabletka powlekana zawiera 240 mg suchego wyciągu o zawartości substancji czynnych:
- 52,8 do 64,8 mg flawonoidów w przeliczeniu na glikozydy flawonowe,
- 6,72 do 8,16 mg ginkgolidów A, B i C,
- 6,24 do 7,68 mg bilobalidu [12].
Suplementy diety z miłorzębem japońskim
Roślinne suplementy diety są obecnie wszechobecne i niezwykle łatwo dostępne. Nie podlegają one ścisłym kontrolom, a ich producenci nie są w stanie zagwarantować pacjentom, że ich produkt będzie skuteczny. Należy również pamiętać, że nie wszystkie preparaty roślinne są w pełni bezpieczne — często mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek roślinnego suplementu diety, warto tę decyzje skonsultować z farmaceutą. Poniżej znajduje się lista dostępnych suplementów diety z miłorzębem dwuklapowym.
Solgar Miłorząb japoński
1 kapsułka zawiera 90 mg surowca, zawierającego 21,6 mg glikozydów flawonowych miłorzębu i 5,4 mg laktonów terpenowych.
1 kapsułka zawiera 80 mg ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego, a w tym 19,2 mg ginkoflawonoglikozydow i 4,8 mg laktonów terpenowych.
1 tabletka zawiera 80 mg wyciągu z liści miłorzębu japońskiego, a w tym 19,2 mg glikozydów flawonoidowych oraz 4,8 mg laktonów terpenowych.
Ginkosal Forte
1 tabletka zawiera 110 mg ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego, a w tym 26,4 mg ginkoflawonoglikozydów o 6,6 mg laktonów terpenowych.
1 kapsułka zawiera 110 mg ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego, 50 mg lecytyny sojowej, 2 mg witaminy B6, 1 mg witaminy B5 oraz 120 mg magnezu.