Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Farmaceuta — źródło rzetelnej informacji o leku. Czym właściwie zajmują się farmaceuci? | leki.pl

Jak się obowiązki farmaceuty?

SPIS TREŚCI

    Farmaceuta — źródło rzetelnej informacji o leku. Czym właściwie zajmują się farmaceuci?

    Czy zastanawialiście się, do czego potrzebny jest farmaceuta? Na czym dokładnie polega praca tej osoby w białym fartuchu, która z miłym uśmiechem realizuje recepty albo doradza przy lekach bez recepty?

    Zaznaczę tylko, że w aptece nie zawsze Twoje sprawy załatwia farmaceutka lub farmaceuta. Ten tytuł jest zarezerwowany dla kogoś, kto skończył studia 5,5-letnie studia na kierunku farmacja. W aptece obsługują pacjentów też technicy farmaceutyczni. Żeby nim zostać, trzeba skończyć odpowiednią szkołę policealną i zrobić 2-letni staż w aptece. Jednak w tym artykule nie chcę zagłębiać się w różnice między tymi dwoma zawodami. 

    W takim razie, do czego potrzebny jest farmaceuta w aptece?

    Realizacja recepty — prosta sprawa? Bynajmniej!

    Nasze podstawowe zadanie to wydanie leków zgodnie z tym, co lekarz zlecił na recepcie. Do niedawna musieliśmy wykazywać się umiejętnościami z kryptologii, żeby odczytywać bazgroły. Na szczęście wraz z wejściem e-recepty praktycznie zniknął ten problem, gdyż wyparły one prawie w całości recepty pisane odręcznie. E-recepta stworzyła inne problemy, ale to już zupełnie inna historia. 

    Realizacja recepty wymaga dużego skupienia. Nie jesteśmy automatami, które bezmyślnie wydają to, co lekarz zalecił. Jednym z zadań, jakie mamy to wychwycić problemy, które mogą zaszkodzić Ci, lub Twoim bliskim. Są różne sytuacje: pomylona dawka leku, czy zdublowana substancja aktywna przepisana przez dwóch różnych lekarzy. 

    Niestety dużo energii przy realizacji recepty zabiera nam sprawdzenie kwestii formalnych. To aptekę będzie ścigać NFZ za takie błędy na recepcie. A pułapek może być naprawdę dużo. Piszę to z żalem, bo wolałbym ten czas poświęcić na rozmowę z pacjentem. 

    Szczególnie że to właśnie rozmowa jest kluczem do bezpieczeństwa pacjenta. To wtedy farmaceuci mogą rozwiać wątpliwości dotyczące leków, jakie ma pacjent. Poza tym przeprowadzając wywiad i analizując to, co widzę na receptach, można uchronić pacjenta przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Pacjenci często chodzą do różnych lekarzy, którzy zwykle nie wiedzą o sobie nawzajem. Poza tym chorzy sami dobierają leki bez recepty, zioła i suplementy diety. Czasem takie połączenia mogą być niebezpieczne. Konsekwencją może być poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. To farmaceuci są nieraz ostatnim ogniwem opieki zdrowotnej, która może zapobiec powikłaniom niewłaściwego leczenia. Dlatego warto rozmawiać z farmaceutami o swoich lekach. 

    Nie tylko wydawanie leków

    Zadania farmaceuty związane z receptą nie kończą się na wydawaniu leków. Każdą receptę sprawdzamy, czy na pewno została dobrze zrealizowana. Musimy mieć pewność, że pacjent dostał właściwy lek, we właściwej dawce i ilości. Zwykle robi to inny farmaceuta — nie ten, który wydawał leki. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. 

    Co jeszcze może zrobić farmaceuta? Leki robione!

    Leki recepturowe przygotowujemy indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie przepisu lekarza. Możemy zrobić prawie każdy rodzaj leku — od kapsułek do połykania, przez syropy i maści, aż po krople do oczu. 

    Choć leki robione nie są tak popularne jak kiedyś, to czasem jest to jedyny sposób dzięki na leczenie pacjenta. Szczególnie dotyczy to dzieci, bo nie zawsze są dla nich odpowiednie dawki substancji. 

    Pomimo nie za dużej popularności, to ostatnimi czasy dużo ciekawych rzeczy dzieje się w recepturze. Pojawiają się nowe substancje i nowe sposoby na przygotowanie leków. Dzięki temu możemy lepiej dostosować preparaty do Twoich potrzeb i zaleceń lekarza. Ta działka farmacji również idzie z duchem czasu i staje się coraz nowocześniejsza.

    Najważniejsze na koniec!

    Dlaczego warto mieć zaufanie do swojego farmaceuty? To w aptece doradzimy, jak wybrać bezpieczne leki. Przykładem może być dobranie preparatu przeciwbólowego, który nie koliduje np. z lekami na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Jest to istotne, gdyż nawet pozornie dość bezpieczne produkty bez recepty mogą w niektórych sytuacjach Ci poważnie zaszkodzić.

    Recepty od farmaceuty? To możliwe!

    Poza tym farmaceuta może wystawiać recepty farmaceutyczne. Dzięki temu pomagamy wielu pacjentom, którym skończyły się leki. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy dostęp do lekarzy jest utrudniony. Dlatego warto mieć zaufanych farmaceutów, którzy znają Twoje choroby i wiedzą czym się leczysz. Dzięki temu pomogą Ci w niejednej, skomplikowanej sytuacji. 

    Jednak to nie koniec! Bo nasz zawód będzie się zmieniać. Między innymi uzyskamy odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19. Również będziemy bardziej zaangażowani w leczenie chorób przewlekłych, szczególnie takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy astma. Dzięki temu będziesz mógł skuteczniej i bezpieczniej leczyć swoje choroby.

    Przeczytaj o osobach, które tworzą portal rzetelnej informacji o lekach — leki.pl

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .