Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak wykonać i jak szybko działa wlew Enema? | leki.pl
, , ,

Enema-jak stosować wlewkę doodbytniczą?

SPIS TREŚCI

    Jak wykonać i jak szybko działa wlew Enema?

    Enema jest wlewką doodbytniczą i służy do oczyszczania jelita grubego. Niewielka butelka z płynem zastąpiła nielubianą lewatywę, czyli wypełnienie jelita grubego dużą ilością mydlin. Składniki Enemy nie mają nic wspólnego z mydłem, dzięki temu wszystko przebiega bezboleśnie, nie szczypie i nie podrażnia śluzówki odbytu w trakcie i po zabiegu. Enema działa prawie natychmiast. Ostrożnie należy…

    Co to jest Enema?

    Enema jest wlewką doodbytniczą i służy do oczyszczania jelita grubego. Niewielka butelka z płynem zastąpiła nielubianą lewatywę, czyli wypełnienie jelita grubego dużą ilością mydlin. Składniki Enemy nie mają nic wspólnego z mydłem, dzięki temu wszystko przebiega bezboleśnie, nie szczypie i nie podrażnia śluzówki odbytu w trakcie i po zabiegu.

     W plastikowej butelce znajduje się roztwór dwóch soli, są to 

    • disodu fosforan dwunastowodny, 
    • sodu diwodorofosforan jednowodny.

    Po zastosowaniu mieszanina gromadzi wodę w jelicie, następnie zmiękcza i rozwadnia kał, dlatego dużo łatwiej go wydalisz. Dodatkowo roztwór pobudza jelita do pracy. Enema pozwoli ci pozbyć się zaparcia lub oczyścić jelito przed badaniem. Użyj jej, aby lepiej przygotować się do zabiegu diagnostycznego lub porodu. 

    W jakim celu użyjesz Enemę?

    Enema służy do leczenia zaparć i oczyszczania jelita grubego

    • Przed badaniami diagnostycznymi, zabiegami chirurgicznymi, porodem.
    • Po zabiegach chirurgicznych, porodzie i badaniach radiologicznych z zastosowaniem środka kontrastowego. 

    Przed użyciem przeczytaj ulotkę i zapoznaj się ze środkami ostrożności, oto kilka z nich.

    Producent preparatu Enema zaleca, 

    • Unikaj powtarzania wlewów w krótkich odstępach czasu.
    • Używaj raz na dobę, nie częściej.
    • Stosuj się do zaleceń lekarza.

    Jak szybko działa Enema?

    Enema działa prawie natychmiast. Ponieważ jest gotowym roztworem, dlatego wlewasz go bezpośrednio do jelita i czekasz kilka minut na efekt przeczyszczający. Jednak całkowite wypróżnianie trwa dłużej, dlatego wygospodaruj niezbędny czas. Koniecznie zorganizuj ustronne miejsce z możliwością położenia się oraz swobodny dostęp do toalety. Pamiętaj, przyszykuj niezbędne do wykonania zabiegu przedmioty, czyli ręczniki najlepiej jednorazowe, wodę do picia oraz środki do mycia. Warto, aby wszystko było pod ręką. Jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie wykonać zabieg, poproś o pomoc domownika. Po zabiegu należy pozostać 2-5 minuty w bezruchu i dopiero wtedy skorzystaj z ubikacji. Sam zabieg trwa krótko, wypróżnisz się już po kilku minutach, ale do całkowitego oczyszczenia potrzebujesz więcej czasu. 

    Jak wykonać Enemę? 

    Na początku zapoznaj się z ulotką Enemy, aby dopasować objętość wlewu do swojej wagi lub wagi dziecka. Enema jest lekiem wydawanym bez recepty, więc zabieg możesz wykonać samodzielnie, bez zlecenia lekarza. Jeśli jednak masz wątpliwości, zwróć się o pomoc do farmaceuty w aptece. Natomiast jeśli planujesz wykonać zabieg u dziecka, zachowaj ostrożność oraz dopasuj ilość środka do jego wagi. 

    • Dorośli: 120 – 150 ml.
    • Dzieci poniżej 14 kg – 30 ml
    • do 27 kg – 60 ml
    • do 40 kg – 90 ml.

    W butelce znajduje się roztwór 150 ml, czyli jednorazowa porcja do wykonania zabiegu u dorosłej osoby. 

    Enema – wykonanie wlewu krok po kroku 

    Jeśli wszystko przygotowałeś, przeczytałeś ulotkę, jesteś gotowy, postępuj zgodnie z opisem. 

    1. Zmień zakrętkę na zakrętkę z aplikatorem, która znajduje się w opakowaniu.
    2. Zdejmij zabezpieczający kapturek.
    3. Wprowadzić specjalną końcówkę do odbytnicy, kieruj ją w stronę pępka. 
    4. Powoli naciskać butelkę, aż do wprowadzenia jej zawartości do odbytnicy.
    5. Odczekaj w obranej pozycji aż do wystąpienia uczucia parcia (2-5 minut)
    6. Wypróżnij się 

    W ulotce znajdziesz rysunki trzech pozycji ułatwiające wykonanie wlewu. Dwie z nich wymagają pomocy dodatkowej osoby. 

    Czy jest bezpieczna w ciąży?

    Jeśli jesteś w ciąży nie stosuj preparatu Enema. Co prawda nie są znane potencjalne zagrożenia przeczyszczania w ciąży z pomocą Enema, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że możesz zaszkodzić sobie lub dziecku. Jednak jest niewiele badań, które wskazują, że stosowanie Enema w ciąży jest bezpieczne. Dlatego producent zastrzegł, aby nie stosować Enema w ciąży. Wyjątkiem jest zabieg przed lub po porodzie. Ponieważ podczas porodu jesteś w szpitalu, pod fachową opieką, więc ryzyka komplikacji nie ma. 

     Jak stosować u dzieci? 

    U dzieci w wieku ponad 3 lat produkt leczniczy stosować tylko po przepisaniu przez lekarza i nadzorem, a w wieku do lat 5 stosować szczególnie ostrożnie

     

    Bibliografia

    1. Ulotka produktu leczniczego Enema
    2. Charakterystyka produktu leczniczego Enema

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Zaparcia

      Zaparcia to schorzenie, które charakteryzuje się trudnościami w wypróżnianiu oraz nieregularnymi wypróżnieniami. Może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak dieta, brak aktywności fizycznej czy też choroby przewodu pokarmowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .