Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jaki jest najlepszy emolient dla dzieci i dorosłych? | leki.pl
, , ,

Poznaj emolienty dla dzieci i dorosłych do skóry atopowej

SPIS TREŚCI

    Jaki jest najlepszy emolient dla dzieci i dorosłych?

    Emolienty to grupa produktów szeroko stosowana w kosmetologii i dermatologii. Przeznaczone są do pielęgnacji skóry z problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jakie emolienty znajdują się na rynku? Czym się różnią?

    Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

    Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna skóry. Podłoże AZS ma trzy przyczyny: środowiskową, genetyczną oraz immunologiczną. Charakterystycznymi cechami są świąd i suchość skóry oraz wykwity skórne. Objawy występują bardzo wcześnie. Jest tendencja do nawrotowych zakażeń skóry. Zaostrzenie może wystąpić po zdenerwowaniu. Częste są współistniejące alergie pokarmowe. Suchość skóry jest związana z tym, że zawiera ona mniej lipidów (cholesterolu, ceramidów, wolnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Naskórek jest odwodniony i nadmiernie traci wodę [1].

    Jak stosować maści na AZS?

    Preparaty dermatologicznie należy stosować codziennie, najlepiej co sześć godzin, gdyż po tym czasie ulegają wchłonięciu. Ich zastosowanie ma na celu zwiększenie bariery skórnej, tj. odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie. Dodatkowo powinny łagodzić podrażnienia i zmniejszać stan zapalny. Chory powinien regularnie stosować kremy dostępne bez recepty naprzemiennie z miejscowo stosowanymi glikokortykosteroidami lub inhibitorami kalcyneuryny (MIK) — pimekrolimusem i takrolimusem [2].

    Co to są emolienty?

    Emolienty to kosmetyki przeznaczone dla osób z problemami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Wykazują działanie zmiękczające, nawilżające, natłuszczające oraz regenerujące. Pomagają zmniejszyć podrażnienia, zniwelować stany zapalne oraz złagodzić świąd. 

    Emolienty są stosowane na podrażnioną skórę. Nie powinny zatem zawierać składników, które mogą potencjalnie podrażniać lub uczulać. Należy unikać wszelkich barwników, związków zapachowych, czy środków pieniących.

    Emolienty są dostępne zarówno w formie przeznaczonej do mycia, jak i smarowania ciała [3].

    Emolienty na AZS.

    Jakich składników unikać w emolientach?

    Powszechnie wiadomo, że emolienty są używane przez pacjentów z problemami skórnymi. Nierzadko jednak wciąż można w nich znaleźć związki, które mogą potencjalnie dodatkowo podrażniać skórę. Są to m.in.:

    • sodium laureth sulfate (SLS) silnie wysuszający detergent [4];
    • diazolidinyl urea — pochodna formaldehydu, może mieć działanie drażniące na skórę; potencjalny alergen [5];
    • parabeny — potencjalne działanie drażniące, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu; potencjalny alergen [6];
    • phenoxyethanol — potencjalnie drażniący konserwant [7].

    W poniższych składach ich obecność została oznaczona kolorem czerwonym.

    Kiedy nie stosować emolientów? 

    Emolienty nie powinny być stosowane bezpośrednio na rany. Nie są to preparaty przeznaczone do codziennej pielęgnacji skory z łojotokowym zapaleniem. Ze względu na zawartość olejów, które mają za zadanie natłuszczać skórę, aplikacja emolientów mogłaby znacznie pogorszyć stan skóry osób z nadmiernym łojotokiem.

    Emolientów nie powinno się także stosować na zdrową skórę bez podrażnień u osób bez skłonności do przesuszania skóry. Częsta aplikacja może zaburzyć naturalna regulacje warstwy lipidowej skory.

    Kiedy stosować emolienty?

    Wskazaniem do stosowania emolientów są problemy dermatologiczne, które charakteryzują się suchością skóry. Będzie to przede wszystkim atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Emolienty mogą być stosowane przez ludzi w każdym wieku: od 1. dnia życia, przez całe dzieciństwo, dorosłość i w wieku podeszłym. Mogą być stosowane profilaktycznie, u osób z zaburzeniami bariery naskórka.

    Emolienty świetnie sprawdzą się w leczeniu stanów zapalnych skory jako dodatek do podstawowego leczenia.

    Oleje mineralne w AZS – czy można je stosować?

    Oleje mineralne (Mineral Oil), zwane parafinami, to grupa związków obejmująca:

    • olej parafinowy (Paraffinum liquidum);
    • wosk mikrokrystaliczny (Cera Microcristallina);
    • wazelinę (Petrolatum).

    Tworzą one silną warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, dzięki czemu zapobiegają utracie wody z jej głębszych warstw. Dodatkowo działają zmiękczająco oraz natłuszczająco. Takie działanie może przynieść dwojakie rezultaty. Zatrzymanie wody w skórze w przebiegu AZS czy innych chorób skóry jest pożądanym zjawiskiem, gdyż umożliwia jej odpowiednie nawilżenie. Jednocześnie wytworzenie szczelnej bariery ochronnej na skórze utrudnia wchłanianie pozostałych składników czynnych maści, kremów i innych preparatów. Jeśli w skład produktu wchodzi szereg związków aktywnych, a na pierwszym miejscu w składzie znajdują się oleje mineralne, z dużą dozą prawdopodobieństwa, składniki czynne nie będą miały szansy wniknąć w głąb skóry i efektywnie zadziałać [3].

    Nie da się wysnuć jednego spójnego wniosku, dotyczącego obecności olei mineralnych w produktach emolientowych. Ich obecność w poniższych preparatach oznaczono kolorem niebieskim.

    Co powinna zawierać najlepsza maść na AZS?

    Produkty emolientowe powinny zawierać:

    • estry, triglicerydy, alkohole tłuszczowe i kwasu tłuszczowe: zmiękczają naskórek i natłuszczają. Często są dodawane do olejów mineralnych, gdyż zwiększają przepuszczalność warstwy okluzyjnej i umożliwiają wnikanie w głąb skóry pozostałych składników;
    • ceramidy i cholesterol: są to związki lipidowe — naturalne składniki cementu międzykomórkowego w warstwie rogowej naskórka; warunkują elastyczność skóry;
    • oleje roślinne: ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływają na odbudowę lipidów naskórka;
    • humektanty: są to substancje o właściwościach higroskopijnych, które wiążą i zatrzymują wodę w warstwie rogowej naskórka [3].

    Związki te zaznaczono w poniższych składach na zielono.

    Jakie nowe składniki występują w maściach na AZS?

    Olej konopny znajduje również zastosowanie w serii kremów Cutis Help z olejem konopnym. Intensywnie nawilża i nie pozostawia tłustego filtru.

    Poza olejem konopnym, w kosmetykach dla skóry atopowej stosuje się też wyciąg z aloesu, który ma właściwości kojące. Jest w składzie m.in. kremu konopnego Health Culture.

    Firma Avene wyprodukowała krem do skóry atopowej Avene Xera Calm A.D. Innowacyjnym składnikiem w tym kremie jest I-modulia®. Jest ona ekstraktem z linii bakterii Aquaphilus dolomiae (Neisseriaceae) o właściwościach przeciwzapalnych oraz przeciwświądowych [1].

    Firma Bioderma wyprodukowała Atoderm Creme ze specjalną formułą Patent Skin Protect. Zawiera też oleje mineralne, parafinę oraz ekstrakt ze złotych alg. Krem jest bezzapachowy, hipoalergiczny i nie zatyka porów.

    Linie kosmetyków do skóry atopowej dla dorosłych i dzieci

    Firmy farmaceutyczne wypuściły wiele serii kosmetyków do skóry atopowej. Firma Ziaja posiada linię Ziaja Med Kuracja Dermatologiczna AZS. W skład tych kosmetyków wchodzi alantoina, ceramidy, fitosfingolizyna, cholesterol, mocznik i masło shea. Zastosowanie mocznika ma funkcję nawilżającą i złuszczającą. Najczęściej w tym schorzeniu stosujemy mocznik w stężeniu 5 do 10%.

    Preparat polskiej firmy Anida Derm krem AZS jest kosmetykiem podobnym do kremu Mediderm. Po prostu natłuszcza i jest neutralny, nie zawiera substancji drażniących: barwników, konserwantów i substancji zapachowych.

    Inna polska firma Eris posiada serię Emotopic. Są to emolienty oparte na naturalnych olejach, jak np.: olej konopny, olej canola czy olej babassu. Zawierają też: olej wazelinowy, masło shea, ceramidy, inulinę, złote algi (Laminaria Ochroleuca Extract) i wiciokrzew. Producent zapewnia, że krem opracowano pod nadzorem dermatologów dziecięcych oraz przebadano pod kątem biozgodności.

    Inne rodzaje kosmetyków do skóry atopowej

    Specjalistyczny krem Poldermin Hydro z Polfy Tarchomin zawiera ß-glukan, który działa nawilżająco i zmiękczająco na skórę i łagodzi swędzenie oraz ksylitol, który nawilża. Ekstrakt z nasion lnu koi i łagodzi podrażnienia.

    Przy silnie podrażnionej skórze sprawdzić się może emulsja Belcura, która zawiera srebro, działające antybakteryjnie. pH emulsji około 5 i kwas mlekowy sprawiają, że skóra szybciej odzyskuje równowagę. Składniki emulsji przyspieszają regenerację skóry i chronią ją.

    Krem Linocholesterol A+E z firmy Ziołolek chroni skórę. Jest przeciwwskazany przy silnych stanach zapalnych skóry. Warto wspomnieć o kremie Latopic. Zawiera: metabolity Lactobacillus sp., kompleks przeciwświądowy (wosk z ziaren jęczmienia, olej arganowy, ekstrakt z masła shea), polidokanol, pantenol, masło shea, lanolinę, witaminę E, oliwę z oliwek oraz alantoina. Ten skład powoduje intensywne natłuszczanie i zmiękczanie skóry, który przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka.

    Innego rodzaju kremu jest Dermoveel firmy Heel. Zawiera ektoinę, która zmniejsza stan zapalny oraz kompleks lipidów i wyciąg z kory leszczyny. Krem został przebadany na najmłodszych pacjentach [8].

    Jakie składy mają emolienty dla dzieci i dorosłych?

    Poniżej znajduje się lista preparatów emolientowych dostępnych obecnie na rynku. Podzielono je na produkty myjące oraz przeznaczone do smarowania podrażnionej skóry.

    Emolienty do mycia

    Emolium kremowy żel do mycia

    Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Glycerin, Decyl Glucoside, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Cocamidopropyl Betaine, Vitis Vinifera Seed Oil, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii Butter, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Sodium Chloride, Niacinamide, Betaine, Allantoin, Sucrose Cocoate, Decyl Alcohol, Glucose, Xanthan Gum, Citric Acid, Sodium Benzoate.

    Emolium Intensive olejek do kąpieli

    Skład: Aqua, Glycerin, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Paraffinum Liquidum, Urea, Macadamia Seed Oil Glycereth-8 Esters, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Cocamidopropyl Betaine, PEG-75 Shea Butter Glycerides, Methylpropanediol, Cocamidopropyl Betainamide MEA Chloride, Oxidized Corn Oil, Sodium Borageamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Butylene Glycol, Betaine, Allantoin, Dipropylene Glycol, Boswellia Serrata Gum, Sodium Hyaluronate, Diazolidynyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Propylene Glycol, Polyquaternium-7, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate.

    Emolium Dermocare emulsja do kąpieli od 1. dnia życia

    Skład: Paraffinum Liquidum, Caprylic/Capric Triglyceride, Isopropyl Palmitate, PEG-40 Sorbitan Peroleate, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Macadamia Ternifolia Seed Oil, Canola Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Laureth-7 Citrate, Peg-8, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Citric Acid.

    Emolium A-Topic Trójaktywna emulsja do kąpieli

    Skład: Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, Caprylic/Capric Triglyceride, PEG-40 Sorbitan Peroleate, Laureth-9, C12-13 Pareth-3, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter Extract, Oxidized Corn Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Spent Grain Wax, Argania Spinosa Kernel Oil, Undecyl Alcohol, PEG-8, Tocopherol, Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid.

    Emolium A-Topic Trójaktywny żel do mycia

    Skład: Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Methylpropanediol, Glycerin, Persea Gratissima Oil, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Laureth-9, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter Extract, Cocamidopropyl Betaine, Oxidized Corn Oil, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Caprylyl Glycol, Propylene Glycol, Spent Grain Wax, Argania Spinosa Kernel Oil, Sodium Hyaluronate, Sodium Usnate, Inulin Lauryl Carbamate, Xanthan Gum, Phenylpropanol, Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Benzoic Acid.

    Mediderm szampon

    Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Sodium Lauroyl Oat Amino Acids, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Panthenol, Coco Glucoside, Sodium Shale Oil Sulfonate, Glycol Distearate, Aminopropyl Dimethicone, Polyquaternium-39, Carbomer, Phenoxyethanol, Lactic Acid, Sodium Hydroxide

    Mediderm Bath Emulsja do kąpieli

    Skład: Paraffinum Liquidum, Aqua Purificata, Isopropyl Myristate, Glycerin, Phenoxyethanol, Cetomacrogol 1000, Cetearyl Alcohol.

    Mediderm Baby olejek do kąpieli dla niemowląt

    Skład: Paraffinum Liquidum, Isopropyl Myristate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Laureth-4, PEG-40 Sorbitan Perisostearate, Tocopheryl Acetate.

    Mediderm Shower Emulsja pod prysznic

    Skład: Aqua Purificata, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Glycerin, Polysorbate 20, Sorbitan Laurate, Lanolin Oil, Cetomacrogol 1000, Phenoxyethanol, Carbomer, Triethanolamine.

    Oilatum Emulsja do kąpieli

    Skład: Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, PEG-8 Dilaurate, Cetyl Acetae, PEG-40 Sorbitan Petrolate, Stearyl Acetate, Oleyl Acetate, Acetylated Lanolin Alcohol.

    Oilatum Baby emulsja do kąpieli

    Skład: Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, PEG-8 Dilaurate, Cetyl Acetae, PEG-40 Sorbitan Peroleate, Stearyl Acetate, Oleyl Acetate, Acetylated Lanolin Alcohol.

    Oilatum Baby zaawansowana ochrona emulsja do kąpieli

    Skład: Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, PEG-8 Dilaurate, Cetyl Acetae, PEG-40 Sorbitan Petrolate, Stearyl Acetate, Oleyl Acetate, Acetylated Lanolin Alcohol.

    Oillan Baby Szampon nawilżający

    Skład: Aqua, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Betaine, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Bisabolol, Parfum, Lactic Acid, Citric Acid, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Xanthan Gum, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Lecithin.

    Oillan Med+ kojąco-nawilżający szampon 

    Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Betaine, Panthenol, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Glycereth-7 Caprylate/Caprate, Disodium Laureth Sulfoccinate, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, PEG-12 Dimethicone, Argania Spinosa Kernel Oil, Allantoin, Bisabolol, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Lecithin, Glyceryl Caprylate, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Parfum.

    Oillan Med+ kremowy żel do mycia ciała

    Skład: Aqua, Paraffinum Liquidum, Ammonium Lauryl Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Acrylates Copolymer, Sodium Polyacrylate, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Trideceth-6, Borago Officinalis Seed Oil, Glycyrrhiza Glabra Extract, Panthenol, Polyester-7, Neopentyl Glycol Diheptanoate, Arginine, Allantoin, Decylene Glycol, 1.2-Hexanediol, Phenoxyethanol, Butylene Glycol, Ethylhexyl Stearate, Dicaprylyl Carbonate, Polyglyceryl-3 Caprate, Benzoic Acid.

    Oillan Med+ emulsja natłuszczająca do kąpieli 

    Skład: Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, C12–13 Pareth–3, PEG–40 Sorbitan Peroleate, PEG–9 Laurate, Butyrospermum Parkii Butter, Adansonia Digitata Seed Oil, Oenothera Biennis Oil, Perilla Ocymoides Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Palm Kernel Glycerides, Squalane, Behenyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Palmitic Acid, Stearic Acid, Lecithin, Cetyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Myristyl Alcohol, Ceramide NP.

    Maści na AZS (fot. Canva).

    Emolienty do smarowania ciała

    Emolium Dermocare emulsja do ciała

    Skład: Aqua, Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii Butter, Caprylic/Capric Triglyceride, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Hydroxyethyl Urea, Methylpropanediol, Glycerin, Polysorbate 60, Phenoxyethanol, Biosaccharide Gum-1, Dimethicone, Trimethylsiloxysilicate, Allantoin, Stearic Acid, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Sodium Hyaluronate, Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid

    Emolium Intensive Emulsja do ciała specjalna

    Skład: Aqua, Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, Butyrospermum Parkii Butter, Hydroxyethyl Urea, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Glycerin, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Oxidized Corn Oil, Cyclohexasiloxane, Aluminum/Magnesium Hydroxide Stearate, Sodium Borageamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Butylene Glycol, Para_n, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Lactic Acid, Sodium Chloride, Phenoxyethanol, Butylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Methylparaben, Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate.

    Emolium Intensive Krem specjalny

    Skład: Aqua, Paraffinum Liquidum, Butyrospermum Parkii Butter, Hydroxyethyl Urea, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Glycerin, Isopropyl Palmitate, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Methylpropanediol, Oxidized Corn Oil, Paraffin, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Borageamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Butylene Glycol, Aluminum/Magnesium Hydroxide Stearate, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Lactic Acid, Magnesium Sulfate, Phenoxyethanol, Butylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Methylparaben, Sodium Chloride, Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate.

    Emolium A-Topic Trójaktywna emulsja do ciała

    Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Decyl Cocoate, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Isopropyl Palmitate, Oxidized Corn Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter Extract, Laureth-9, Polysorbate 60, Dimethicone, Canola Oil, Propylene Glycol, Spent Grain Wax, Argania Spinosa Kernel Oil, Trimethylsiloxysilicate, Sodium Usnate, Sodium Hyaluronate, Butyrospermum Parkii Butter, Pentaerythrityl Disterate, Stearic Acid, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Polyacrylate-13, Polyisobutene, Polysorbate 20, Xanthan Gum, Allantoin, Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Sorbitan Isostearate, Sorbic Acid.

    Mediderm krem

    Skład: Aqua Purificata, Petrolatum, Cetearyl Alcohol, Paraffinum Liquidum, Cetomacrogol 1000, Phenoxyethanol.

    Bepanthen Baby maść

    Skład: Aqua (water), Lanolin, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Panthenol, Prunus Amygdalus Dulcic Oil, Cera Alba, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Ozokerite, Glyceryl Oleate, Lanolin Alcohol.

    Bepanthen Sensiderm Daily Care krem

    Skład: Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Isostearyl Isostearate, 1,2-Hexanediol, Cetearyl Alcohol, Panthenol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Niacinamide, Glyceryl Stearate Citrate, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Limnanthes Alba Seed Oil, Hydrogenated Lecithin, Hippophae Rhamnoides (Seabuckthom) Fruit Extract, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum, Sclerotium Gum, Squalane, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Ceramide 3, Citric Acid, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract.

    Bepanthen Derm krem

    Skład: Aqua, Panthenol 5%, Isopropyl Myristate, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Propylene Glycol, Lanolin, Potassium Cetyl Phosphate, Phenoxyethanol, Pantolactone.

    Oillan Baby mleczko nawilżające

    Skład: Aqua, Glycerin, Butyrospermum Parkii Butter, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate Citrate, Myristyl Myristate, Dicaprylyl Carbonate, Dicaprylyl Ether, Palmitic Acid, Glyceryl Stearate, Coco-Caprylate/Caprate, Persea Gratissima Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Tocopherol, Perilla Ocymoides Seed Oil, Betaine, Adansonia Digitata Seed Oil, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Oenothera Biennis Oil, Squalane, Stearic Acid, Allantoin, Citric Acid, Behenyl Alcohol, Glyceryl Caprylate, Xanthan Gum, Disodium Phosphate, Palm Kernel Glycerides, Lecithin, Cetyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Myristyl Alcohol, Ceramide NP, Hydroxyacetophenone, Parfum.

    Oillan Med+ balsam intensywnie natłuszczający

    Skład: Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Paraffinum Liquidum, Coco-Caprylate/Caprate, Ethylhexyl Stearate, Propylene Glycol, Cyclopentasiloxane, Cetyl PEG/PPG- 10/1 Dimethicone, Panthenol, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Chloride, Petrolatum, Butyrospermum Parkii Butter, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Borago Officinalis Seed Oil, Cucurbita Pepo Seed Extract, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol.

    Oillan Med krem kojąco-ochronny 

    Skład: Aqua, Aluminium Sucrose Octasulfate, Steareth-2, Ceteareth-12, Dimethicone, Stearyl Alcohol, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Isohexadecane, Di-C12-13 Alkyl Malate, Ceteareth-20, Hydrogenated Polydecene, Squalane, Panthenol, Distearyl Ether, Niacinamide, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Butyrospermum Parkii Butter, Centella Asiatica Leaf Extract, Yeast Extract, Aesculus Hippocastanum Extract, Ammonium Glycyrrhizate, Enteromorpha 

    Oillan Med kojąco-ochronny balsam do ciała

    Skład: Aqua, Glycerin, Butyrospermum Parkii Butter, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate Citrate, Myristyl Myristate, Dicaprylyl Carbonate, Glyceryl Stearate, Palmitic Acid, Dicaprylyl Ether, Coco-Caprylate/Caprate, Persea Gratissima Oil, Betaine, Adansonia Digitata Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Glyceryl Caprylate, Oenothera Biennis Oil, Tocopherol, Perilla Ocymoides Seed Oil, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Palm Kernel Glycerides, Squalane, Behenyl Alcohol, Allantoin, Stearic Acid, Lecithin, Cetyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Hydroxyacetophenone, Myristyl Alcohol, Ceramide NP., Xanthan Gum, Disodium Phosphate, Citric Acid, Parfum.

    Podsumowując, na rynku jest wiele kremów łagodzących stan zapalny skóry. W wyborze można się kierować ceną, ale też renomą firmy i składem. Kremy z najniższej półki cenowej są neutralnymi kosmetykami o działaniu natłuszczającym. Droższe kosmetyki zawierają zwykle więcej dodatkowych składników, które mają za zadanie zmniejszyć stan zapalny i poprawić naturalną barierę ochronną skóry.

    Bibliografia

    1. Narbutt J., Lesiak A. I-modulia® w badaniach klinicznych — zastosowanie emolientów u chorych na atopowe zapalenie skóry, Forum Dermatologicum, 2016, tom 2, nr 4, 139–143 Via Medica
    2. Silny W., Czarnecka-Operacz M., Gliński W. Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
    3. E. Kamińska, Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci, Developmental Period Medicine, 2018;4:396-403.
    4. H. Loffler, et al., Profile of irritant patch testing with detergents: sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate and alkyl polyglucoside, Contact Dermatitis 2003,48(1):26-32.
    5. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/diazolidinyl-urea/ (dostęp z dnia 21.12.2021)
    6. H. Bojarowicz, et al., Efektywność i bezpieczeństwo stosowania parabenów, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4):647-653.
    7. https://echa.europa.eu/pl/substance-information/-/substanceinfo/100.004.173 (dostęp z dnia 21.12.2021)
    8. Wilkowska A, Grubska-Suchanek E, Nowicki R. Evaluation of safety and efficacy of Dermaveel in treatment of atopic dermatitis. Allergologia Polska. Nr 4/2015

    Omawiane substancje

    • Gliceryna

      Gliceryna to substancja lecznicza stosowana w kosmetykach i lekach, która działa nawilżająco i łagodząco na skórę oraz ułatwia wchłanianie innych składników.
      syntetyczne
    • Lecytyna

      Lecytyna to organiczny związek chemiczny, który pełni ważną rolę w organizmie człowieka. Jest składnikiem błon komórkowych oraz wpływa na metabolizm tłuszczów.
      syntetyczne
    • Oliwa z oliwek

      Oliwa z oliwek jest substancją leczniczą, która ma pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Może również pomóc w zapobieganiu chorobom nowotworowym i zmniejszeniu ryzyka chorób związanych z wiekiem.
      Surowce roślinne
    • Pantenol

      Pantenol to organiczny związek chemiczny, który jest często stosowany w kosmetykach i lekach przeciwzapalnych. Jest on znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia skóry.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Atopowe zapalenie skóry

      Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Często występuje u dzieci i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje skóry.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .