Co to jest odwodnienie?
Odwodnienie to stan organizmu, w którym ilość wody w ciele spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet stwarza zagrożenie dla życia pacjenta, zwłaszcza dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. Wraz z wodą uciekają mikroelementy takie jak sód, potas, magnez i wapń. A to dzięki nim pracują mięśnie, mózg, serce Twojego dziecka. Niedobór mikroelementów sprawia, że maluch nie chce się bawić, jest osowiały i senny.
Jakie są przyczyny odwodnienia?
Do stanu odwodnienia może doprowadzić niedostateczne spożycie wody, nadmierne pocenie się, biegunka, wymioty, gorączka czy przyjmowanie niektórych leków. W zależności od przyczyn, objawy odwodnienia mogą występować w różnych stopniach nasilenia.
Odwodnienie u dziecka — jak się objawia?
Odwodnienie jest skutkiem niedoboru wody w organizmie. A wraz z wodą uciekają mikroelementy takie jak sód, potas, magnez i wapń. A to dzięki nim pracują mięśnie, mózg, serce Twojego dziecka. Niedobór mikroelementów sprawia, że maluch nie chce się bawić, jest osowiały i senny. Co powinno Cię jeszcze zaniepokoić?
Każde zachowanie, szczególnie jeśli dziecko ma lub odczuwa
- suchość w jamie ustnej,
- bladą i suchą skórę,
- ciemne zabarwienie moczu,
- zapadnięte gałki oczne,
- i rzadziej oddaje mocz (dłużej niż co 6 h).
Objawy wskazują na odwodnienie u dziecka. Dowiedz się, jak wyglądają etapy odwodnienia u dzieci.
Jednak po elektrolity sięgnij, gdy Twój maluch ma biegunkę i wymiotuje, bo elektrolity dla dzieci nie tylko nawadniają, ale powstrzymują utratę wody [1].
Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione?
Jeszcze w domu możesz ocenić stan maluszka. Dlatego obserwuj dziecko i bezwzględnie jedź do szpitala, gdy coś Cię niepokoi. Odwodnienie u dziecka postępuje szybko. Każdy z etapów wymaga konsultacji lekarskiej, ale gdy stan pogarsza się, nie zwlekaj. W tabeli znajdziesz objawy i jak postępować w kolejnych etapach [2].
Odwodnienie | objawy | postępowanie |
lekkie |
dziecko ma pragnienie – pije łapczywie oczy podkrążone |
podawaj wodę i doustne płyny nawadniające (DPN), czyli elektrolity, skonsultuj się z pediatrą |
średnie | gałki oczne zapadnięte, brak łez, suche śluzówki, | Stan zagrażający zdrowiu, leczenie szpitalne, kroplówki z dodatkiem elektrolitów |
ciężkie |
dziecko mało pije – brak mu sił, zasypia, jest niekontaktowe, fałd skórny na brzuchu po ujęciu w dwa palce się nie wyrównuje. |
Stan zagrażający życiu, leczenie szpitalne, kroplówki z dodatkiem elektrolitów |
Odwodnienie u dziecka — kiedy do szpitala?
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przyczyną odwodnienia u dziecka jest zazwyczaj silna biegunka, wymioty i niektóre choroby przewlekłe. Jeśli maluszek zwraca wszystko, co zje lub wypije, ryzyko odwodnienia wzrasta. Podobnie, jeśli wypróżnia się częściej niż zwykle, a zawartość nocnika jest wodnista. Zgłoś się do lekarza, zadecyduje, czy Twoje dziecko wystarczy w domu poić elektrolitami dla dzieci, czy jednak spędzi kilka dni w szpitalu [2].
Co to są doustne płyny nawadniające?
Doustne płyny nawadniające (DPL) popularnie zwane są elektrolitami, zapobiegają utracie mikroelementów oraz wody. Rozpuść proszek w wodzie i podawaj łyżeczką, gdy zaobserwujesz pierwsze objawy odwodniania u dziecka. Dzięki temu maluch odzyska siły. W aptece znajdziesz wiele elektrolitów bez recepty, ale Ty poproś o preparaty, które w składzie mają odpowiednie stężenie sodu i glukozy. Nazywają się hipoosmotyczne. Zanim podam kilka przykładów, przeczytaj jak podawać dziecku elektrolity.
Elektrolity dla dzieci w kroplach czy saszetkach?
Wiele leków dla dzieci występuje zazwyczaj w formie kropli oraz proszków w saszetkach. Inaczej jest w przypadku elektrolitów. Dostępne są one wyłącznie w postaci proszku lub tabletek musujących. Na próżno szukać ich w formie kropli.
Elektrolity dla dzieci — jak podawać?
Po pierwsze rozpuść zawartość saszetki lub tabletkę w zalecanej ilości wody.
- Podawaj łyżeczką lub słomką, stopniowo (1 łyżeczka co 3 minuty przez 4 godziny).
- Możesz schłodzić lub dodać kostkę lodu, zahamuje odruch wymiotny.
- Nie dosładzaj, nie podawaj z sokami. Soki są hiperosmotyczne, wzmagają wymioty.
Na pewno interesuje Cię, jakie preparaty wybrać? Co jest najlepsze, najsmaczniejsze? I tu jest problem, bo elektrolity nie są smaczne. Większość dzieci nie chce ich pić, wymiotują. Jeden producent znalazł na to sposób [1].
Jakie elektrolity dla niemowlaka i dzieci wybrać?
Orsalit
ORSALIT® hipoosmotycznym płynem nawadniającym (DPN). Jego skład zatwierdzili najlepsi pediatrzy w Europie. Nadaje się do uzupełniania płynów i składników mineralnych oraz pomaga zatrzymać biegunkę i wymiotuje. Przede wszystkim nawadnia. Producent zaleca specjalne dawkowanie, w zależności od stanu zdrowia i wieku dziecka.
Produkty Orsalit dla dzieci | Postać | dostępne smaki | dodatkowe informacje |
Orsalit | proszek w saszetce do rozpuszczenia w 200 ml przegotowanej, schłodzonej wody | bananowy, malinowy, bezsmakowy dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia lub alergików | |
Orsalit drink | butelka 200 ml gotowy rozwór, nie trzeba rozpuszczać | truskawkowy smak | Po otwarciu przechowywać w lodówce spożyć w ciągu 48 godzin |
Orsalit Nutris | proszek w saszetce do rozpuszczenia, Posiada innowacyjną formułę, dzięki której słony smak jest słabo wyczuwalny | malinowo-jagodowy | wzbogacony odżywczą laktoalbuminą, która dostarcza niezbędne organizmowi aminokwasy egzogenne |
Jeśli wybierzesz Orsalit, przed otwarciem wstrząśnij saszetką i płynem w butelce i przeczytaj ulotkę.
Gastrolit
Jeśli unikasz suplementów i nie stosujesz środków dietetycznych, Gastrolit jest właściwym wyborem. To jedyny doustny elektrolit dla dzieci zarejestrowany jako lek. Jest już Gastrolit w wersji środka dietetycznego, dlatego upewnij się, co otrzymałeś w aptece.
Gastrolit to proszek do rozpuszczenia w szklance wody. Niestety nie jest smaczny, podawaj go łyżeczką najlepiej po schłodzeniu.
Dawkowanie w odwodnieniu u dziecka
|
Natomiast w zapobieganiu odwodnienia u dziecka dawkuj Gastrolit według schematu [3].
|
Floridral i Floridral baby
Po Floridal i Floridal baby sięgniesz, gdy twoje dziecko ma biegunkę lub wymioty. Floridral wzmacnia naturalną mikroflorę bakteryjną w jelitach i dzięki temu chroni organizm dziecka przed odwodnieniem. W opakowaniu znajdziesz dwie saszetki, wsyp do wody i podawaj dziecku łyżeczka lub słomką.
Dicoflor elektrolity
Dicoflror elektrolity podobnie jak poprzedni preparat zawiera elektrolity i naturalną mikroflorę bakteryjną. Zalecany jest u dzieci powyżej 6 miesięcy. Przed podaniem przeczytaj ulotkę.
Acidolit
Są to saszetki do sporządzenia roztworu. Podasz dziecku, gdy ma biegunkę lub wymioty. Acidolit pomaga także w uzupełnianiu mikroelementów i wody w pierwszym etapie odwodnienia u Twojego dziecka.
Acidolit® może być stosowany u niemowląt, dzieci, a także dorosłych.
Jeśli Twój maluszek ma mniej niż 6 miesiąca wybierz Acidlit w wersji bezsmakowej.
HiPP ORS 200
I zupełnie inna propozycja na odwodnienie dla dzieci. Jest to gotowy do spożycia doustny płyn nawadniający z dodatkiem soku z marchewki. Płyn ma zalecane stężenie, dzięki temu hamuje wymioty u dziecka. Jest przeznaczony dla niemowląt powyżej 4. miesiąca i u małych dzieci. HiPP ORS 200 umożliwia leczenie biegunki w sposób naturalny. Wywołana biegunką utrata płynów i składników mineralnych zostaje szybko wyrównana [4].
Elektrolity dla dzieci — czy są smaczne?
Elektrolity dla dzieci wzbogacone są w owocowe aromaty, dzięki czemu są przyjemniejsze do spożycia. Wśród dostępnych smaków wyróżnia się między innymi smak bananowy, truskawkowy, czy malinowy. Niemniej warto pamiętać, że elektrolity mają za zadanie uzupełnić niedobory w organizmie w wyniku biegunki, wymiotów itp. Ich smak jest kwestią drugorzędną.
Pielęgniarka pediatryczna radzi
Na koniec rada pielęgniarki z oddziału pediatrycznego.
W moim szpitalu nie polecają wody mineralnej. Tylko gotowaną i przestudzoną. Dziecko powinno wypić min. 1,5 l wody na dobę. Wiem, brzmi kosmicznie. Przyjmij zasadę, każdy luźny stolec uzupełnij szklanką wody, ale nie nie wmuszaj całej szklanki na raz, bo dziecko wymiotuje. Podawaj jedną łyżeczkę raz na 3-4 minuty.
Jak zapobiegać odwodnieniu u dzieci i niemowląt?
Odwodnienie jest groźnym stanem, który może zagrażać życiu dziecka lub niemowlęcia. Dlatego ważne jest regularne nawadnianie organizmu poprzez podawanie wystarczającej ilości płynów. Niemowlęta do 6. miesiąca życia karmione piersią nie wymagają dodatkowego podawania płynów, ponieważ mleko matki jest najodpowiedniejszym środkiem nawadniającym. Dzieci powyżej 6. miesiąca życia powinny pić około 800-1000 ml płynów dziennie. Regularne podawanie wody może zapobiec odwodnieniu. Produkty spożywcze zawierające probiotyki oraz zawierające odpowiednie proporcje soli mineralnych, witamin i elektrolitów, takie jak płyny DPL, są alternatywnym sposobem na nawodnienie organizmu.