Egzema – nowe możliwości farmakoterapii
Badania kliniczne 3 fazy dowiodły, że upadacitinib zatwierdzony do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów pod nazwą Rinvoq może przynosić ulgę pacjentom zmagającym się z egzemą.
Autorką pierwszego badania klinicznego jest dr Emma Guttman-Yassky – profesor i przewodnicząca wydziału dermatologii w Mount Sinai’s Icahn School of Medicine w Nowym Jorku. Badania objęły prawie 1700 pacjentów ze stanem zapalnym skóry i odbyły się w latach 2018-2020.
Pacjenci z wypryskiem o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego otrzymywali lek w dwóch dawkach. Dawki wynosiły kolejno 15 mg i 30 mg. Złagodzenie świądu następowało w ciągu kilku dni od rozpoczęcia badań. Maksymalną skuteczność kliniczną uzyskano w 4. tygodniu i utrzymywano do 16. tygodnia. Lek był dobrze tolerowany przez chorych, nie nastąpiły także żadne poważne działania niepożądane.
Czytaj również: Atopowe zapalenie skóry — kilka faktów i praktycznych porad
Wnioski
Według dr Guttman-Yassky inne możliwości leczenia wyprysku atopowego są skuteczne, ale posiadają wady. Terapii lekami biologicznymi nie można w dowolnej chwili przerwać i wznowić, zatem stosowanie tego rodzaju leków nie zapewnia elastyczności kuracji. Dodatkowo leczenie doustne jest bardziej atrakcyjne niż stosowanie preparatów do wstrzykiwań.
Badanie zostało sfinansowane przez amerykańską firmę biofarmaceutyczną AbbVie, a jego wyniki opublikowane 20 maja w czasopiśmie The Lancet.
Źródło: https://medicalxpress.com/news/2021-05-drug-option-eczema.html