Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
E-recepta w pigułce — zasady realizacji, okres ważności | leki.pl

Jak realizować e-receptę?

SPIS TREŚCI

    E-recepta w pigułce — zasady realizacji, okres ważności

    E-recepta jest następcą recepty papierowej. W porównaniu do poprzedniczki ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jest czytelna, znacząco eliminuje prawdopodobieństwo pomyłki przy wydawaniu leku. Można ją wystawiać i realizować na dłuższy okres czasu, niż receptę papierową. Każdy lek można wykupić w innej aptece, co jest istotnym ułatwieniem. Nie jest też wolna od pewnych kruczków, które potrafią zaskoczyć…

    Jak wygląda e-recepta?

    E-recepta jest dokumentem elektronicznym, co oznacza, że nie musisz mieć wydruku do realizacji w aptece. Do wykupienia leków wystarczy czterocyfrowy kod oraz PESEL pacjenta. 

    Kod e-recepty można otrzymać w trakcie teleporady lub wizyty u lekarza. Dla pacjentów posiadających aktywne Internetowe Konto Pacjenta, kod recepty można odebrać mailem lub sms-em. 

    Czasem możesz otrzymać wydruk informacyjny z receptą lub pakietem recept, dzięki którym również wykupisz swoje leki w aptece.

    Trzeba pamiętać o zasadzie, że jeden lek to jedna e-recepta. Różne leki, czyli różne recepty, można realizować w różnych aptekach. Natomiast jeśli zaczniesz kupować jeden lek w jednej aptece, musisz wykupić go do końca właśnie tam.

    Okres ważności e-recepty  

    Zazwyczaj e-recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia, lub “daty realizacji od” wskazanej przez osobę wystawiającą receptę. 

    Wyjątkiem są e-recepty na antybiotyki (ważne 7 dni od daty wystawienia) oraz preparaty immunologiczne (ważne 120 dni od daty wystawienia). 

    W przypadku pacjentów przewlekle chorych lekarz może wystawić receptę ważną 365 dni. Uwaga: taką receptę trzeba zacząć realizować w ciągu 30 dni od daty wystawienia – inaczej farmaceuta będzie musiał odliczyć niewykorzystaną część opakowań leku. W praktyce dochodzi do sytuacji, gdy pacjent ma ważną e-receptę, ale już nic nie może z niej wykupić.

    Ponadto zawsze sprawdzaj, czy Twoja e-recepta wystawiona na 365 dni zawiera dawkowanie. Jeśli nie, możesz otrzymać jedynie 2 najmniejsze opakowania leku i to w ciągu 30 dni od daty wystawienia dokumentu.

    Każdy lek należy traktować osobno. Zdarza się bowiem, że w jednym pakiecie recept na 5 leków, znajdują się e-recepty z różnymi terminami ważności. 

    Ilość leku na jednej e-recepcie

    Lekarz na jednej e-recepcie może wypisać ilość leku do 360-dniowego okresu stosowania. Jednorazowo można wykupić leki na 180 dni. Wyjątkiem są leki narkotyczne i odurzające; tutaj można przepisać środek na maksymalnie 90 dni stosowania.

    Farmaceuta wylicza okres stosowania leku na podstawie ilości opakowań oraz sposobu dawkowania umieszczonego na e-recepcie. Tu istotna uwaga: dawkowanie musi być precyzyjne i możliwe do policzenia.  

    Czy można poprawić e-receptę?

    Żaden system nie jest doskonały, zatem i w przypadku e-recepty pojawiają się błędy i wątpliwości co do dawkowania, wielkości opakowania leku, czy sposobu zapisu. E-recepty nie można poprawić. W przypadku błędu czy nieścisłości można ją jedynie wycofać, a na jej miejsce wystawić nową e-receptę. Warto zapoznać się także z innymi funkcjonalnościami z zakresu e-zdrowia. Od nowego roku obowiązkową pozycją stało się e-skierowanie (czytaj więcej: E-skierowanie — co to jest i jak korzystać?).

    Realizacja e-recepty w praktyce

    1. Najpierw podajemy cztery cyfry kodu e-recepty.
    2. Potem podajemy cały numer PESEL pacjenta, na którego jest wystawiona e-recepta (ważne, jeśli wykupujemy leki dla kogoś).
    3. Na podstawie fragmentów numeru PESEL farmaceuta mimo najszczerszych chęci nie jest w stanie zrealizować e-recepty. Sama data urodzenia nie wystarczy.
    4. Poprawki lekarskie na wydruku informacyjnym e-recepty nie mają znaczenia: błędną e-receptę trzeba wycofać z systemu i wystawić ponownie.
    5. Lekarze nadal mogą wystawiać recepty papierowe według obowiązujących wzorów.

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .