Drżenie mięśni — przyczyny. Dlaczego drgają mi nogi i ręce?
Drżenie mięśni może mieć różne przyczyny. Począwszy od drżenia samoistnego, którego etiologii nie znamy do schorzeń pochodzenia neurologicznego, zaburzeń metabolicznych. Także niektóre leki i substancje toksyczne mogą powodować występowanie objawów. Drżenie zazwyczaj nasila się przy dużym zmęczeniu, czy stanach stresowych. Znacznie częściej występuje u osób starszych.
Drżenie mięśni jest zjawiskiem znacznie utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Drżenie rąk i nóg uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów, w których wymagana jest duża precyzja.
Dokładny mechanizm powstawania dolegliwości nie jest jednoznaczny i do końca poznany. W zależności od towarzyszących chorób może opierać się o zaburzenia w układzie GABA-ergicznym wystepującym w układzie nerwowym [1,2,3,4].
Podsumowując, niektóre z najczęstszych przyczyn drżenia mięśni to:
- Nadmierny wysiłek fizyczny;
- Niedobory pokarmowe: niedobory niektórych minerałów, takich jak magnez, potas, wapń, oraz witamin, takich jak witamina B1 i B6;
- Zaburzenia metaboliczne: Niektóre zaburzenia metaboliczne, takie jak encefalopatia wątrobowa, hipokalcemia, hipoglikemia, hiponatremia, hipomagnezemia;
- Choroby neurologiczne: Niektóre choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie zanikowe boczne czy choroba Parkinsona, mogą powodować drżenie mięśni;
- Przyjmowanie niektórych leków.
Drżenie rąk i nóg po niektórych lekach. Jakie substancje mogą wywołać drżenie?
Samoistne drżenie mięśni może wystąpić także po następujących lekach:
- steroidy;
- leki przeciwdepresyjne;
- preparaty hormonów tarczycy;
- teofilina;
- lit;
- leki hipoglikemiczne (obniżające poziom cukru we krwi);
- fenytoina;
- fluorouracil.
Należy również zauważyć, że drżenie może wystąpić po spożyciu kofeiny.
Jakie choroby przebiegają z drżeniem mięśni?
Drżenie mięśni może być wynikiem różnych czynników, w tym chorób. Wśród chorób, które mogą wywołać drżenie mięśni, wymienia się m.in. chorobę Parkinsona, chorobę Wilsona, chorobę Huntingtona, stwardnienie rozsiane oraz chorobę Alzheimera.
Jak leczyć drżenie mięśni?
Zdiagnozowane drżenie mięśni leczy się, dobierając leki na receptę do odpowiedniego schorzenia. Jeśli wynika z przyjmowanych leków lub zatrucia toksynami, należy zmienić podstawowe leczenie. Lekami z przepisu lekarza, które stosuje się w terapii drżenia mięśniowego, jako leki pierwszego rzutu są:
Propranolol
Lek należy do grupy B-adrenolityków. Powoduje zmniejszenie mocy drgań, niestety nie wpływa na ich częstotliwość. Propranolol jest wprowadzany stopniowo, przy czym nie może być stosowany u osób chorujących na zbyt niskie ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia przewodnictwa sercowego.
Prymidon
Jest lekiem przeciwdrgawkowym. Ma silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Przy wprowadzaniu leku mogą pojawić się działania niepożądane, które przemijają samoistnie. Prymidon jest skuteczny w łagodzeniu drżenia kończyn, mniej w przypadku drżenia mięśni w obrębie głowy.
Gabapentyna
Gabapentyna należy do grupy leków przeciwdrgawkowych. Strukturalnie przypomina GABA. Lek jest stosowany w leczeniu drżenia mięśniowego. Jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów.
Klonazepam
Należy do grupy benzodiazepin. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, działając przeciwdrgawkowo, przeciwlękowo, uspokajająco i nasennie. W przypadku zażywania preparatu odradza się kierowanie pojazdami, ze względu na możliwe zaburzenia koncentracji. Klonazepam może uzależniać.
Lewodopa
Jest głównie wykorzystywana w drżeniu mięśni pochodzącym od choroby Parkinsona. Powoduje uzupełnienie dopaminy w mózgu, której brak jest przyczyną występowania dolegliwości u chorych na Parkinsona [1,2,3,4].
Drżenie mięśni — jakie witaminy warto stosować?
Ze względu na bardzo złożony charakter występujących dolegliwości sama suplementacja witaminami nie może stanowić podstawy leczenia pacjentów z drżeniem mięśni. Zaburzenia mają źródło w układzie nerwowym, przez co można dołączyć do terapii następujące substancje:
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B mają ogromny wpływ na pracę układu nerwowego. Ich niedobór może skutkować nieprawidłowym przewodnictwem nerwowym. W związku z tym w celu wspomagania jego funkcji można suplementować witaminy z grupy B. Można je dostać bez recepty w aptece. Większość preparatów jest zarejestrowanych jako suplementy diety, jeden jedyny lek można kupić pod nazwą Vitaminum B Compositum [5].
Kwas alfa-liponowy
Kwas alfa-liponowy jest silnym antyoksydantem. Dzięki temu działa ochronnie na neurony i zapobiega ich uszkodzeniom. W kontekście leczenia drżenia mięśni może wspierać układ nerwowy w jego prawidłowym funkcjonowaniu [6]. Znajduje się on m.in. w Liponexin, Liponerv.
Czy stosować magnez i potas na „skaczące mięśnie”?
Często drżenie mięśni kojarzone jest z ich skurczami.
Do tej pory nie ma jednoznacznych dowodów na to, że magnez w jakikolwiek sposób pomaga na skurcze mięśni, podobnie będzie z ich drżeniem. Potas wpływa na przewodzenie nerwowe. Odpowiedź na pytanie, czy warto zażywać powyższe połączenie, nie jest łatwa, ze względu na brak dowodów na pozytywne działanie w dolegliwościach. Jednak jako dodatek do podstawowego leczenia nie przyniesie negatywnych skutków ubocznych, jeśli przestrzegane będą dawki maksymalne.
5 porad dla pacjentów z drżeniem mięśni
Oto kilka praktycznych wskazówek dla pacjentów z drżeniem mięśni:
- Unikaj substancji, które zwiększają drżenie mięśni: substancje takie jak kofeina, alkohol, leki na alergię lub niektóre leki przeciwbólowe mogą zaostrzać drżenie mięśni. Staraj się unikać tych substancji lub ograniczyć ich spożycie;
- Ćwicz regularnie: ćwiczenia fizyczne, takie jak stretching i aktywności aerobowe, np. chód, jazda na rowerze lub pływanie, mogą pomóc w zmniejszeniu drżenia mięśni i zwiększeniu siły mięśni;
- Pracuj nad technikami relaksacyjnymi: techniki takie jak medytacja, joga, aromaterapia lub głębokie oddychanie mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, który może pogarszać drżenie mięśni;
- Przygotuj swoje środowisko: próby z jedzeniem jedną ręką czy wypijaniem kawy z jedną ręką mogą być trudne dla osób z drżeniem mięśni. Środowisko, które pomaga w zachowaniu równowagi i stabilności, takie jak przyssawki, tacki antypoślizgowe i szklanki z przykrywkami, może pomóc w zwiększeniu kontroli nad drżeniem mięśni;
- Porozmawiaj ze swoim lekarzem o terapiach: leki, masaż lub leczenie rekreacyjne, mogą pomóc w zmniejszeniu drżenia mięśni. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat opcji terapeutycznych, które mogą być dla Ciebie najlepsze.