Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Dowiedz się więcej o mononukleozie | leki.pl
,

Jak leczyć mononukleozę?

SPIS TREŚCI

    Dowiedz się więcej o mononukleozie

    Mononukleoza to choroba wywołana przez wirusy Epsteina-Barr. Choroba głównie uderza w dzieci, aczkolwiek z mononukleozą można spotkać się także u młodzieży i dorosłych. W poniższym artykule dowiesz się, czy mononukleoza jest groźną chorobą oraz jak ją leczyć?

    Czym jest mononukleoza?

    Mononukleoza jest chorobą atakującą głównie układ oddechowy, przez co jest mylona z anginą paciorkowcową, czy zapaleniem gardła. Początkowo zwiastują ją bóle mięśniowe, ogólne rozbicie czy brak apetytu. Po rozwinięciu się choroby dochodzi silny ból gardła, w którym ciężko przełknąć ślinę. Pojawiają się trudności z mówieniem, silna gorączka, biało-żółte naloty na gardle. Węzły chłonne szyjne, zauszne i karkowe są bardzo mocno powiększone. Charakterystyczna dla mononukleozy jest wysypka, która występuje u znacznej większości pacjentów po podaniu penicyliny półsyntetycznej (ampicylina) [1].

    Ile trwa mononukleoza?

    Mononukleoza przenosi się przez ślinę zakażonych osób. Czas rozwijania się choroby do wystąpienia pierwszych objawów wynosi 30-50 dni. W związku z tym ciężko określić, kto dokładnie był źródłem zakażenia. Choroba ma charakter samoograniczający i najczęściej, jeśli nie doszło do nadkażenia bakteryjnego, sama przechodzi po 2-3 tygodniach [1].

    Jakie są objawy mononukleozy?

    Jak leczyć mononukleozę?

    Leczenie mononukleozy nie wymaga specjalistycznych leków. Terapia skupia się najczęściej na łagodzeniu uciążliwych objawów choroby, ograniczeniu aktywności fizycznej, odpowiednim nawodnieniu i podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

    Leki przeciwgorączkowe

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) wykazują trójtorowe działanie: wykazują efekt przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i, jak sama ich nazwa wskazuje, przeciwzapalny. Mogą zatem posłużyć zarówno do obniżania gorączki, jak i zmniejszania bólu głowy lub mięśni. Najczęściej stosowanym NLPZ w przebiegu mononukleozy jest ibuprofen, który występuje pod następującymi nazwami handlowymi:

    • Ibuprom;
    • Nurofen;
    • Ibum;
    • Ibufen;
    • MIG;
    • Ibupar.

    W celu obniżenia temperatury ciała lub zmniejszenia dolegliwości bólowych można także zastosować paracetamol. W przeciwieństwie do NLPZ nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Paracetamol występuje w następujących lekach:

    • Apap;
    • Pedicetamol;
    • Efferalgan.

    Leki na ból gardła

    Można zastosować leki na ból gardła w postaci pastylek do ssania, lub aerozoli. Powinny one zawierać substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne takie jak : flurbiprofen (Strepsils Intensive, Ultravox, Polopiryna gardło) czy chlorowodorek benzydaminy (Hascosept, Tantum Verde, Septogard). Dobrze sprawdzą się również preparaty znieczulające miejscowo i odkażające, które zawierają chlorheksydynę (Sebidin, Gardimax), lidokainę czy cetylpirydynę (Orofar Max)

    Leki przeciwwirusowe

    W niektórych przypadkach lekarze decydują się na podanie acyklowiru (Hascovir, Heviran) leku przeciwwirusowego. Jednak jego skuteczność w walce z wirusem Epsteina-Barr nie jest potwierdzona [1].

    Sterydy

    W przypadku silnego powiększenia migdałków, które doprowadza do problemów z oddychaniem, zaleca się podanie glikokortykosteroidów (prednizon Encorton) [1].

    Czy stosować antybiotyki?

    Warto pamiętać, że antybiotyki nie działają na wirusy! W związku z tym ich podanie ma sens jedynie w przypadku wykrycia nadkażenia bakteriami [1].

    Czy mononukleoza jest wyleczalna?

    Mononukleoza najczęściej ustępuje samoistnie. Jednak istnieją przypadki powikłań, do których należą:

    • pęknięcie śledziony;
    • niedokrwistość;
    • zapalenie mózgu;
    • zapalenie mięśnia sercowego.

    Choroba sama w sobie nie jest groźna, aczkolwiek nierozpoznane powikłania mogą prowadzić nawet do zgonu [1].

    Mononukleoza: czy można wychodzić na dwór?

    Choroba przenosi się przez ślinę, więc można ją przekazać nawet przy rozmowie drogą kropelkową. Jeśli jest konieczność wyjścia z domu, to warto wziąć ze sobą maseczkę, aby ochronić spotkane przez nas osoby przed zakażeniem. W przypadku dzieci powinno się jednak zachować izolację, są one bardziej wrażliwe na występowania powikłań oraz ciężej im zachować bezpieczne odległości między innymi ludźmi.

    Podsumowanie

    Rokowania w zdecydowanej większości przypadków są bardzo dobre. Mononukleoza ustępuje bowiem samoistnie. Niemniej, niektóre objawy mogą ustąpić dopiero po wielu miesiącach. Co więcej, wirus jest aktywny nawet do 6 miesięcy od zakończenia choroby, dlatego też pacjent przez cały ten czas może zarażać innych.

     

    Bibliografia

    1. Mononukleoza zakaźna- opis przypadku. P. Rajewski, P. Rajewski, K. Waleśkiewicz-Ogórek. Forum Medycyny Rodzinnej 2015, tom 9, nr 4, 344–347

    Omawiane substancje

    • Flurbiprofen

      Flurbiprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Ibuprofen

      Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
      syntetyczne
    • Lidokaina

      Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
      syntetyczne
    • Paracetamol

      Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
      syntetyczne
    • Prednizon

      Prednizon jest syntetycznym kortykosteroidem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych. Może powodować wiele działań niepożądanych, w tym zwiększenie masy ciała i osłabienie układu odpornościowego.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .