Krążek dopochwowy
Jest to hormonalny system antykoncepcyjny, który należy do dwuskładnikowej (estrogenowo- progestogenowej) antykoncepcji hormonalnej, znanej od ponad 55 lat i cechuje się bardzo dużą skutecznością. Zawarty w nim estrogen- etynyloestradiol- jest uwalniany w najmniejszej stosowanej dawce 15 ug/ 24h. Nasila działanie antygonadotropowe progestogenu, a także stabilizuje endometrium, zapewniając kontrolę krwawień oraz zapobiegając nieregularnym krwawieniom i plamieniom śródcyklicznym.
Jak zbudowany jest krążek dopochwowy?
Hormonalny system antykoncepcyjny dopochwowy ma postać elastycznego, przezroczystego pierścienia o grubości 4 mm i średnicy zewnętrznej 54 mm. Jest zbudowany z 2 polimerów: poliuretanu, z którego składa się wewnętrzny rdzeń, oraz kopolimeru etylenu i 28% octanu winylu, które tworzą membranę zewnętrzną. W rdzeniu znajdują się rozpuszczone hormony: etynyloestradiol (3,474 mg) i etonogestrel (11,0 mg). Pierścień jest elastyczny, giętki, przezroczysty, prawie bezbarwny oraz bardzo gładki. Ostatnia z wymienionych cech zmniejsza skłonność do tworzenia się biofilmu na jego powierzchni, a także zabezpiecza przed podrażnieniem.
Jak działa krążek dopochwowy?
Mechanizm działania antykoncepcyjnego pierścienia dopochwowego jest identyczny jak dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych (DTA) oraz przezskórnego systemu antykoncepcyjnego. Polega na zablokowaniu owulacji przez zahamowanie osi podwzgórze-przysadka mózgowa- jajnik, które osiąga się dzięki stałemu podawaniu estrogenu i progestagenu.
Dopochwowa droga stosowania systemu dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej pozwala na:
- unikanie drogi doustnej i konieczności codziennego przyjmowania leku, co zmniejsza ryzyko niepowodzenia metody z powodu braku rygorystycznej systematyczności
- zabezpieczenie przed wpływem zaburzeń żołądkowo- jelitowych na wchłanianie leku, a tym samym na skuteczność antykoncepcji
- pominięcie efektu pierwszego przejścia przez wątrobę
- zmniejszenie ilości substancji aktywnych w porównaniu z DTA (dawka estrogenu mniejsza nawet o 50%)
- stałe i długotrwałe uwalnianie małych, stabilnych ilości aktywnych składowych hormonalnych systemu
- szybkie osiągnięcie działania antykoncepcyjnego już po 3 dobach stosowania (przy drodze doustnej czas ten wynosi 7 dni)
- podobnie wysoką skuteczność antykoncepcyjną jak przy innych drogach podania (doustnej, przezskórnej)
- okresowe (do 3 godzin) możliwe wyjmowanie systemu
- szybki powrót aktywności hormonalnej jajników po usunięciu systemu
- pełną dyskrecję i stałą samokontrolę nad metodą
Krążek dopochwowy — jak zakładadać? Jak wyjąć?
Przed założeniem systemu należy umyć ręce. Następnie należy wybrać najwygodniejszą pozycję do założenia, na przykład stojąc z jedną nogą uniesioną, kucając lub leżąc. Trzymając system kciukiem i palcem wskazującym, należy go ścisnąć i włożyć do pochwy. Właściwa pozycja pierścienia to taka, w której się go nie czuje. Jeśli system przeszkadza, należy go wepchnąć lekko w głąb pochwy. Jednakże umiejscowienie systemu w pochwie nie ma znaczenia dla jego działania antykoncepcyjnego.
Po upływie trzech tygodni należy usunąć system z pochwy. Można to zrobić, zaczepiając palcem wskazującym o brzeg systemu i pociągając go. Wyrzucić zużyty system razem z innymi odpadkami domowymi, najlepiej w saszetce.
Stosowanie systemu dopochwowego
Pierwszy system najlepiej założyć pierwszego dnia naturalnego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki) i po upływie trzech tygodni należy go usunąć, tego samego dnia tygodnia, w którym został założony i mniej więcej o tej samej godzinie. Po usunięciu systemu należy zrobić tygodniową przerwę. W tym czasie wystąpi krwawienie miesiączkowe. Zazwyczaj zaczyna się ono po 2-3 dniach od usunięcia krążka.
Krążek dopochwowy a tycie
Bardzo małe dawki hormonów zawartych w systemie dopochwowym sprawiają, że ryzyko zwiększenia masy ciała jest znikome. Jednak według danych zawartych w ulotkach tych preparatów, u niektórych kobiet może wystąpić niewielki wzrost masy ciała. Jednakże zbilansowana dieta i zdrowy styl życia zapewniają utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy również pamiętać, że tycie to nie jedyny problem związany ze stosowaniem tego rodzaju systemów. Mogą one wchodzić również w liczne interakcje.
Ile kosztuje krążek dopochwowy?
Koszt zakładanego na trzy tygodnie pierścienia to około 50 zł. Krążki można jednak kupić także w opakowaniu zbiorczym, które pozwala odrobinę zaoszczędzić- cena zestawu 3 krążków to ok. 120 zł, a taki zestaw zapewni antykoncepcję na 3 miesiące.
Jakie krążki dopochwowe na receptę można kupić w aptece?
Dostępne krążki dopochwowe na rynku to:
- Ginoring- średnia cena ok. 35 zł
- NuvaRing– średnia cena ok. 55 zł
- PolaRing– średnia cena ok. 34 zł
- AdaRing– średnia cena ok. 36 zł
Globulki antykoncepcyjne dopochwowe
To jedna z miejscowych metod antykoncepcji chemicznej. Globulki antykoncepcyjne są wydawane bez recepty i można je dostać w każdej aptece. Ich niska cena i łatwa dostępność przynosi im dużą popularność. Niestety, nie są zbyt skuteczną metodą ochrony przed ciążą i powinno stosować się je raczej dodatkowo, a nie jako samodzielny środek antykoncepcyjny.
Jak działają globulki antykoncepcyjne?
Globulki antykoncepcyjne zapewniają skuteczność przez zawarty w nich środek plemnikobójczy, który uszkadza błonę otaczającą plemniki i sprawia, że stają się nieruchome. Zgodnie ze skalą Pearla, skuteczność globulki ze środkiem plemnikobójczym mają wskaźnik od 10 do 30. Aby zwiększyć skuteczność działania, warto dodatkowo stosować prezerwatywę.
Dopochwowe globulki antykoncepcyjne — jak stosować?
W przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych, globulki dopochwowe nie trzeba stosować codziennie. Pojedynczą globulkę należy umieścić jak najgłębiej w pochwie na 5-10 minut przed stosunkiem. Środek plemnikobójczy zawarty w tabletce działa około godziny, dlatego, jeśli w tym czasie nie dojdzie do wytrysku, należy zastosować kolejną globulkę. Jeśli to możliwe, po aplikacji środka dobrze jest pozostać w pozycji leżącej, aby płyn nie wylał się z pochwy, ponieważ znacznie obniża to skuteczność metody antykoncepcji.
Globulki antykoncepcyjne bez recepty
Bez recepty można kupić w aptece następujące produkty:
- Patentex oval N, globulki dopochwowe, 75 mg, 12 szt. (koszt waha się w granicach od 15 do 30 zł)
- Kolpotex -230, globulki dopochwowe, 230 mg, 12 globulek (koszt waha się w granicach od 15 do 30 zł)