Kiedy warto wykonać testy na Helicobacter?
Bakterie Helicobacter pylori bytują w organizmie człowieka i to właśnie ludzie między sobą przekazują je sobie. W około 20 % przypadków ich obecność może prowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia chorób. Miejscem bytowania bakterii jest nabłonek żołądka, okryte warstwą śluzu. Takie środowisko stwarza im idealne warunki do życia. Najczęściej testy na obecność mikroorganizmów przeprowadzane są kiedy występują objawy chorobowe, a potwierdzenie obecności Helicobacter pylori pozwoli na wskazanie kierunku prowadzenia terapii. Do wskazań w jakich warto przeprowadzić testy na Helicobacter należą:
- Choroba wrzodowa żołądka
- Zapalenie żołądka
- Chłoniak lub rak żołądka
- Rak żołądka u bliskich krewnych
- Długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej, lub NLPZ
- Plamica Małopłytkowa
- Niedobór witaminy B12
- Niedokrwistość z niedoboru żelaza [1]
Jakie badanie na Helicobacter wybrać?
Istnieją różne rodzaje badań na Helicobacter pylori. Główny podział dzieli testy na inwazyjne i nieinwazyjne. Do metod inwazyjnych należy endoskopowe badanie, w którym dochodzi do pobrania wycinka nabłonka żołądka i poddaniu go analizie na obecność bakterii. Metody nieinwazyjne to między innymi testy dostępne w aptekach do samodzielnego wykonania. Są to:
Test na Helicobacter z kału
Istnieją dwa testy na Helicobacter pylori z kału. Jeden z nich opiera się o wykrywanie antygenów z pomocą przeciwciał monoklonalnych. Test jest wykorzystywany do badania przesiewowego. Wykazuje się dużą (ok. 90%) czułością. Kolejna metoda wykorzystuje chromatografię. Ma ona nieco niższą skuteczność, aczkolwiek ze względu na cenę i szybkość przeprowadzenia testu jest wykorzystywana w diagnostyce [1].
Jak wykonać test z kału?
Test na Helicobacter z kału nie może być wykonywany podczas stosowania antybiotyków, inhibitorów pompy protonowej i soli bizmutu. Wszystkie te substancje zaburzą wyniki testu. 1. W celu jego wykonania należy pobrać próbkę kału do jałowego pojemnika.
- Następnie za pomocą dołączonego do zestawu aplikatora, pobrać próbkę. W tym celu należy aplikator włożyć do próbki kału w 3 różnych miejscach i przekręcić parę razy (jak śrubokrętem). Na aplikatorze nie powinno być dużo kału.
- Aplikator umieszczamy w roztworze i zakręcamy.
- Potrząsamy fiolką.
- Wyjmujemy płytkę testową zabezpieczoną folią.
- Ilość określoną przez producenta kropel umieszczamy na płytce w polu testowym.
- Czekamy tak długo jak wskazał producent.
- Odczytujemy wynik.
Pozytywny wynik testu oznacza obecność toczącego się zakażenia Helicobacter pylori.
Test na Helicobacter z krwi
Test wykorzystujący jako próbkę krew polega na wykrywaniu przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori. Test ma czułość w okolicy 80%. Obecność przeciwciał nie wskazuje na obecność zakażenia, tylko na to, że było ono obecne w przeszłości. W związku z tym test jest wykorzystywany jedynie jako badanie przesiewowe [1].
Jak wykonać test z krwi?
- Z zestawu wyciągamy płytkę testową i nakłuwacz.
- Myjemy dokładnie ręce wodą z mydłem i suszymy.
- Odkażamy miejsce nakłucia (palec).
- Nakłuwamy nakłuwaczem.
- Krople pobieramy za pomocą dołączonej do zestawu probówki.
- Umieszczamy krople na płytce testowej w wyznaczonym miejscu.
- Dodajemy odczynnik.
- Czekamy czas określony przez producenta.
Oddechowy test na Helicobacter
Test oddechowy mylnie nazywany przez niektórych jako test na Helicobacter ze śliny, stanowi złoty standard diagnozowania obecności bakterii. Ma bardzo wysoką skuteczność 90-95%. Test wykonuje się w laboratorium diagnostycznym. Pacjent połyka dawkę mocznika znaczonego izotopem. Następnie bakterie Helicobacter pylori w żołądku rozkładają mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla. Po 15-30 minutach oznacza się ilość znakowanego dwutlenku węgla, jaki wydycha pacjent. Na tej podstawie można określić czy aktualnie w żołądku pacjenta są bakterie Helicobacter pylori [1].
Czy warto robić domowe testy na Helicobacter pylorii?
Domowe testy na Helicobacter wiodą prym wśród reszty metod diagnostycznych. Dzieje się to za sprawą ich ceny i szybkości przeprowadzenia testu. Jeśli celem wykonania badania jest potwierdzenie obecnego zakażenia, powinniśmy sięgnąć po test z kału. Jedynie on określa obecność antygenów, które warunkują toczące się zakażenie. Test z krwi może być wykonywany jedynie w celu sprawdzenia, czy zakażenie takie było.