Choroba refluksowa przełyku (GERD) to zespół objawów oraz zmian morfologicznych, występujący jako skutek refluksu żołądkowo-przełykowego (GER). Polega on na biernym cofaniu się zawartości żołądka do przełyku, mimo istnienia tzw. bariery antyrefluksowej. U noworodków i niemowląt GER występuje fizjologicznie, pojawia się zazwyczaj po posiłku i nie wywołuje zazwyczaj znaczących objawów klinicznych. Wynika on z niedojrzałości przewodu pokarmowego u najmłodszych pacjentów. Fizjologiczny refluks ustępuje zwykle samoistnie około 1. roku życia. W sytuacji, gdy refluks jest długotrwały, powoduje negatywne skutki w przełyku i/lub poza nim, pojawia się niezależnie od posiłków oraz występuje nawet w trakcie snu, wówczas określa się go mianem refluksu patologicznego [1].
Garść statystyk i doniesień naukowych
Analiza naukowca Carre dowodzi, że objawy GER ustępują u 60% dzieci do ukończenia 2. roku życia. Jednocześnie aż u 30% dzieci dolegliwości te utrzymały się co najmniej do ich 4. urodzin [2].
Jastrzębska i Fyderek zakwalifikowali do swoich badań grupę 163 pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym. W badaniu ankietowym stwierdzono ustąpienie objawów po 3,5 roku u 45% dzieci z grupy pacjentów poniżej 1. roku życia, u 14,3% dzieci z grupy 1-4 lat oraz u 13,4% dzieci z grupy powyżej 4 lat [3].
Astley wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadzili długo trwające badanie — po 20 latach obserwacji zauważono, że u 50% pacjentów cierpiących na GER przed 2. rokiem życia, stwierdzono ponowne występowanie dolegliwości refluksowych [4].
Refluks u dzieci – jak się objawia?
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego można podzielić na dwie grupy — na objawy przełykowe i pozaprzełykowe.
Do symptomów przełykowych należą:
- zgaga;
- kwaśne odbijanie;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- zaburzenia połykania;
- uczucie cofania się pokarmu;
- nudności;
- wymioty;
- ślinotok;
- bóle nadbrzusza;
- uczucie pełności w nadbrzuszu;
- ulewanie (niemowlęta).
Z kolei do objawów pozaprzełykowych zalicza się:
- kołatanie serca i ból w klatce piersiowej;
- przewlekły kaszel i świszczący oddech;
- chrypka, chrząkanie;
- bezdech nocny;
- próchnica i zapalenie dziąseł [1].
Jak diagnozuje się GERD u dzieci i młodzieży?
Kluczową rolę w rozpoznaniu GERD odgrywa dobrze przeprowadzony wywiad lekarski. W gabinecie warto wykonać test przy użyciu inhibitorów pompy protonowej. Przez kolejnych 14 dni dziecku podaje się lek z tej grupy, a potwierdzeniem rozpoznania GERD jest dobra odpowiedź na powyższy test farmakologiczny i poprawa zdrowia. W przypadku braku efektu diagnostykę należy poszerzyć o pH-metrię i wykonać badanie endoskopowe [1,5].
Jak leczyć refluks u niemowląt?
Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt zazwyczaj mija samoistnie i nie wymaga interwencji specjalisty. Zmniejszenie objawów można uzyskać dzięki modyfikacji sposobu żywienia m.in. zmniejszając jednorazową porcję karmienia, zagęszczając posiłek mleczny lub stosując specjalistyczne mieszanki antyrefluksowe [1].
Domowe sposoby na refluks u dzieci
Leczenie choroby refluksowej przełyku u starszych dzieci powinno opierać się na metodach farmakologicznych i niefarmakologicznych. Leczenie niefarmakologiczne polega głównie na zmianie nawyków żywieniowych, unikaniu przyjmowania pozycji leżącej tuż po posiłku, spaniu z uniesionym tułowiem i ograniczeniu wykonywania dużych wysiłków fizycznych. Niekiedy okazuje się, że zmniejszenie napięcia dolnego zwieracza przełyku jest skutkiem brania niektórych leków, np. antycholinergicznych lub teofiliny — wówczas konieczne jest ich odstawienie. Należy również zadbać o to, żeby w najbliższym otoczeniu dziecka nie było dymu tytoniowego, gdyż bierne palenie może nasilać objawy GER [1,6].
Leki na refluks dla dzieci bez recepty
Farmakoterapia refluksu żołądkowo-przełykowego opiera się głównie na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol). Dawkę leku ustala się na podstawie masy ciała pacjenta — przyjęto, że u dzieci stosuje się 1 mg/kg masy ciała dziennie [1]. Można także stosować syropy łagodzące nieprzyjemne pieczenie.
Tabletki na refluks u dzieci
Wśród tabletek z inhibitorami pompy protonowej dostępnych bez recepty można wyróżnić:
- Nolpaza Control;
- Helicid Control;
- Ortanol Max;
- Polprazol Max;
- Panzol Pro;
- Anesteol Max.
Syrop na refluks u dzieci
Do syropów i roztworów doustnych stosowanych w celu łagodzenia uciążliwego pieczenie w trakcie refluksu należą:
- Gaviscon;
- Maalox;
- Alugastrin;
- Dicogel Gastro;
- Gelatum Aluminii phosphorici.
Czy refluks u dzieci jest wyleczalny?
Leczenie GERD u dzieci nie jest prostym zadaniem. Często bagatelizują one zalecane niefarmakologiczne metody leczenia i nie przestrzegają zaleceń dietetycznych. Sama farmakoterapia nie jest w stanie złagodzić wszystkich objawów refluksu — konieczne jest również zmodyfikowanie dotychczasowego stylu życia.