Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Dlaczego warto kupować leki w aptece, a nie w supermarkecie? | leki.pl

Gdzie najlepiej kupować leki?

SPIS TREŚCI

    Dlaczego warto kupować leki w aptece, a nie w supermarkecie?

    Kiedy potrzebujesz butów, idziesz do sklepu obuwniczego. Gdy musisz kupić sukienkę, wybierasz sklep odzieżowy. To wydaje się oczywiste, wybierasz miejsca, które specjalizują się w konkretnej branży, więc liczysz, że właśnie tam otrzymasz towar najwyższej jakości i fachową poradę. Dlaczego więc kupujesz leki w supermarkecie? Oto kilka powodów, potwierdzających, że nie powinieneś tego robić.

    1. Nie masz pewności, czy lek przechowuje się prawidłowo.

    Nie wiadomo, w jakich warunkach supermarkety przechowują leki. Być może leżą wśród mrożonek lub naraża się je na działanie wysokich temperatur. Może to negatywnie wpływać na ich jakość, m.in. na zawartość substancji leczniczej w preparacie. W aptece warunki przechowywania tale monitorują farmaceuci.

    Farmaceuta każdego dnia sprawdza i spisuje temperatury z pomieszczeń aptecznych oraz lodówek. Monitoruje się także poziom wilgotności. Apteka jest do tego zobowiązana przepisami prawa, mówi o tym m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki:

    „Produkty lecznicze i wyroby medyczne muszą być przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla produktu leczniczego lub wyrobu medycznego wymagań jakościowych i bezpieczeństwo przechowywania” [1].

    2. Łatwy dostęp do leków dla dzieci i młodzieży.

    Leki bez recepty w supermarketach, często leżą przy kasie tuż obok słodyczy. Sprawia to, że stają się łatwym celem dla dzieci i młodzieży, którzy nie raz kupują je ze zwykłej ciekawości. Mogą trafić w ręce nieletnich i stanowić dla nich zagrożenie — m.in. istnieje ryzyko przedawkowania. Większość leków OTC ma także ograniczenia wiekowe co do ich stosowania. Leki to nie cukierki i należy o tym pamiętać (czytaj także: Dziecko to nie mały dorosły! Różnice we wchłanianiu leków).

    3. Nie uzyskasz porady na temat dawkowania.

    W aptece zawsze możesz liczyć na fachową informację dotyczącą dawkowania leków, także tych dostępnych bez recepty. W supermarkecie jej nie uzyskasz, bo nikt z jego pracowników nie musi tego wiedzieć. Leki dostępne bez recepty to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, jeśli przyjmujemy je w nadmiarze. Mogą prowadzić także do uzależnień.

    4. W aptekach na bieżąco monitoruje się komunikaty dotyczące jakości leków.

    Każdego dnia farmaceuci w aptekach sprawdzają komunikaty wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Często zdarzają się wycofania konkretnych partii leków z różnych powodów m.in. w wyniku wykrycia w nich zanieczyszczeń  niepożądanymi substancjami chemicznymi. W takim przypadku wadliwa seria natychmiast jest odpowiednio zabezpieczona i masz pewność, że nie dostaniesz jej w aptece. 

    W supermarkecie nikt nie ma takiego obowiązku, a nawet jeśli otrzymają jakikolwiek komunikat i na niego zareagują, to z pewnością z dużym opóźnieniem w stosunku do aptek. 

    5. Nikt nie sprawdzi możliwych interakcji z lekami, które przyjmujesz.

    Jeśli leczysz się na choroby przewlekłe, przyjmujesz wiele różnych preparatów to niektóre leki OTC mogą być dla ciebie przeciwwskazane. W aptece zawsze możesz uzyskać poradę dotyczącą możliwych interakcji między lekami, które przyjmujesz na stałe, a preparatami bez recepty. Kto miałby udzielić Ci takiej porady w supermarkecie?

    Leki OTC z internetu

    A co z lekami dostępnymi bez recepty, zakupionymi przez internet? 

    Tutaj również trzeba mieć się na baczności. Oczywiście należy kupować je w aptekach, posiadających sprzedaż online. Przed takim zakupem, należy jednak upewnić się, czy taka apteka działa legalnie, co gwarantuje bezpieczeństwo i produkty sprawdzonego pochodzenia, dobrej jakości.

    W roku 2014 Komisja Europejska wprowadziła wspólne logo, które umożliwia identyfikację aptek prowadzących legalną sprzedaż internetową. Dzięki niemu możliwe jest rozróżnienie aptek, które działają zgodnie z prawem w sieci. Logo to biały krzyż na tle poziomych pasów w różnych odcieniach zieleni. Pod nim znajduje się flaga państwa, w którym zamieszkuje lub ma swoją siedzibę podmiot oferujący sprzedaż online leków. Logo przedstawione jest poniżej.

    Źródło grafiki: https://www.gov.pl/web/gif/sprzedaz-lekow-w-internecie
    Źródło: gov.pl

    Klikając w logo, zostaniemy przekierowani do Rejestru Aptek. Jeśli apteka w nim figuruje, oznacza to, że działa legalnie i bez obaw można kupować w niej leki. Brak logo na stronie lub brak apteki w rejestrze po kliknięciu w obrazek powinien odwieść nas od zakupów, ze względu na nielegalność działania takiej apteki [2].

    Bibliografia

    1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki
    2. https://www.gov.pl/web/gif/sprzedaz-lekow-w-internecie

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .