Wpływ żelaza na mózg
Mózg wymaga pewnego poziomu żelaza do normalnego funkcjonowania, ale starzejący się mózg może gromadzić jego nadmiar. Nadmiar żelaza jest związany z zaburzeniami funkcji poznawczych – powolnym pogarszaniem się pamięci i zdolności myślenia, które może prowadzić do demencji. Dieta może być jednym z potencjalnych sposobów na zmniejszenie nadmiaru żelaza w mózgu i zatrzymania degradacji funkcji poznawczych.
Dieta a funkcje poznawcze
Według Zachariou głównego badacza niniejszego projektu niektóre składniki odżywcze występujące w diecie mogą być ochronne dla mózgu. Należą do nich między innymi witamina E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w produktach, takich jak ryby, orzechy, oliwa z oliwek czy olej krokoszowy.
Badanie, opublikowane w Neurobiology of Aging przez Zachariou, nie jest pierwszym, w którym połączono nawyki żywieniowe z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych. Klasyczna dieta śródziemnomorska jest bogata w ryby, oliwę z oliwek, warzywa i pełne ziarna. Dieta ta wiąże się z wyższą ostrością umysłu u osób starszych. To samo odnosi się do wzorca żywieniowego zwanego dietą MIND. Dieta MIND czerpie z diety śródziemnomorskiej oraz kładzie nacisk na jagody i zielone warzywa liściaste.
Zależność między dietą a poziomem żelaza
Badanie prowadzone przez Zachariou nie koncentrowało się na żadnej konkretnej diecie. Zespół skupił się na składnikach odżywczych, które, według wcześniejszych badań, mogą pomóc usunąć nadmiar żelaza w mózgu lub przeciwdziałać jego złym skutkom. Pomimo tego można znaleźć wiele cech wspólnych między ich badaniem a dietą śródziemnomorską.
W badaniu wzięło udział 73 zdrowych dorosłych w wieku od 61 do 86 lat. Zgłaszali oni swoje spożycie poszczególnych pokarmów w ciągu ostatniego miesiąca, a także swoje nawyki dotyczące ćwiczeń i picia. W badaniu uwzględniono takie składniki odżywcze jak flawonoidy, witaminy, przeciwutleniacze, związki chelatujące żelazo, czy nienasycone kwasy tłuszczowe.
Do grupy składników odżywczych, które skorelowano z ilością żelaza w mózgu i wydajnością pamięci należały witamina E, lizyna, kwasy omega-3 oraz omega-6. Wykorzystując skany MRI mózgu, badacze odkryli, że starsi dorośli z najwyższym spożyciem tych składników mieli mniejsze stężenie żelaza w tkance mózgowej. Wykonywali oni również lepiej standardowe testy pamięci, w porównaniu z ich rówieśnikami, których diety były ubogie w te składniki odżywcze.
Wyniki pokazują tylko korelacje, ale nie dowodzą przyczyny i skutku, podkreślił Zachariou. Dlatego potrzebne są dalsze badania, które potwierdzą skutki stosowania diety bogatej w wyżej wymienione składniki na pracę mózgu.
Źródło: https://www.drugs.com/news/diets-lower-brain-iron-could-keep-you-sharp-100313.html