Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Dexak czy Opokan-leki przeciwzapalne na ból mięśni | leki.pl
, , ,

Co stosować na ból mięśni i stawów? Analizujemy tabletki na ból mięśni

SPIS TREŚCI

    Dexak czy Opokan-leki przeciwzapalne na ból mięśni

    Bóle mięśniowo – szkieletowe są powszechnie występującymi dolegliwościami. Występują na skutek przeciążenia albo urazu. Ból ten może być także następstwem chorób narządu ruchu. U osób dorosłych dotyczy najczęściej okolic krzyża, barków i kolan, może mieć również charakter rozlany (tzn. nie dotyczy tylko jednej okolicy kostno-mięśniowej). Mają charakter bólu ostrego (np. po urazie) lub przewlekłego, trwającego…

    Co sprzyja wystąpieniu bólów mięśniowo-szkieletowych?

    Bóle w narządach ruchu mają na początku charakter ostry, tępy lub rozlany. Odczuwanie dolegliwości pogłębia się w czasie na skutek rozwoju stanu zapalnego i przechodzi w stan chroniczny. 

    Istnieją czynniki ryzyka związane z wystąpieniem bólu mięśni i stawów. Okazuje się na przykład, że płeć ma spore znaczenie. Kobiety są obarczone znacznie większym ryzykiem wystąpienia bólu pleców, szyi, kolan. Poza tym bólom mięśniowo-stawowym sprzyjają choroby narządu ruchu (np. stany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów), predyspozycje genetyczne, regularne przeciążenia konkretnych partii mięśniowo – szkieletowych (np. praca w jednej, wymuszonej pozycji) [1].

    Co stosować na ból mięśni?

    Jak radzić sobie z bólem bez leków?

    Bóle mięśni szkieletowych można leczyć wielorako, w zależności od przyczyny, nasilenia i umiejscowienia.  Niebagatelne znaczenie ma fizjoterapia: oddziaływanie ciepłem lub zimnem (w zależności od sytuacji), zabiegi rehabilitacyjne pod okiem specjalisty, masaże, kinezjotaping.

    Jak stosować leki przeciwzapalne na ból mięśni?

    Na pierwszy plan wysuwa się jednak leczenie farmakologiczne i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). NLPZ eliminują procesy prowadzące do powstania stanu zapalnego, a więc większej bolesności, ograniczenia ruchomości, obrzęku. Można je stosować w formie doustnej (tabletki, kapsułki, saszetki), lub miejscowo w formie żelu/kremu/maści do smarowania bolącej okolicy. Miejscowe stosowanie NLPZ jest zalecane zwłaszcza u osób starszych, ponieważ leki nie wchłaniają się w dużym stopniu do krążenia i nie powodują przez to wielu działań niepożądanych związanych z podaniem doustnym [2].

    W monoterapii (czyli jako pojedyncze leki) NLPZ służą do zwalczania bólu słabego do umiarkowanego. Do pokonania intensywniejszego bólu u pacjenta lekarz może wybrać lek łączący NLPZ z drugą substancją przeciwbólową.

    Tabletki na ból mięśni. Dexak czy Opokan? 

    Dexak (deksketoprofen) oraz Opokan (meloksykam) należą do  NLPZ często zalecanych w bólach mięśni i narządu ruchu w ogóle. Oba są lekami przyjmowanymi doustnie. Istnieją jednak między nimi dość istotne różnice. 

    • Mechanizm działania

    Dexak (deksketoprofen) jest klasycznym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, enancjomerem znanego i stosowanego powszechnie ketoprofenu. Działanie leku polega na hamowaniu dwóch enzymów: COX-1 i COX-2, niezbędnych do rozwoju stanu zapalnego [3].

    https://leki.pl/lek/dexak/

    Opokan (meloksykam) z kolei w większym stopniu hamuje aktywność COX-2 niż COX-1.

    https://leki.pl/lek/opokan/

    • Postać leku

    Dexak występuje w postaci tabletek powlekanych oraz w formie granulatu do rozpuszczenia w wodzie (pod nazwą Dexak SL).  Tabletki powlekane mają linię dzielącą, a zatem można je podzielić na równe dawki. Jedna tabletka zawiera 25 mg deksketoprofenu, a jedna saszetka zawiera 12,5 lub 25 mg deksketoprofenu.

    Po podaniu tabletek lek działa już po 30 minutach, po podaniu granulatu już po 15-20 minutach. W ciągu doby można przyjąć maksymalnie 75 mg deksketoprofenu w 2-3 podzielonych dawkach, zaś u osób starszych nie należy przekraczać 50 mg na dobę [3].

    Opokan 7,5 mg, dostępny bez recepty, ma postać tabletek rozpadających się w jamie ustnej. Jest wygodniejszy do stosowania niż Dexak, ponieważ nie wymaga popijania wodą – tabletka powinna rozpuścić się powoli w jamie ustnej. 

    Dawka 7,5 mg jest przeznaczona do przyjmowania raz na dobę. 

    Meloksykam nie działa jednak tak szybko, jak deksketoprofen, bo maksymalne stężenie we krwi osiąga po czasie od 2 (zawiesiny) nawet do 6 godzin  (tabletki, kapsułki). Stabilne stężenie we krwi, a więc stabilne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne lek osiąga po 3-5 dniach. Nie jest zatem przeznaczony do podawania w atakach ostrego bólu.

    Bez konsultacji z lekarzem może być przyjmowany maksymalnie do 7 dni [3].

    • Kiedy stosować Dexak, a kiedy Opokan?

    Wskazaniem do stosowania Dexaku są łagodne do umiarkowanych bóle mięśniowo – szkieletowe, a także np. bolesne miesiączkowanie.

    Opokan natomiast w dużym stopniu przenika do mazi stawowej, dlatego przeznaczony jest do zwalczania bólu i stanu zapalnego w stawach i mięśniach (np. bólów kręgosłupa, kolan, pleców) w chorobach zwyrodnieniowych stawów, a także w zaostrzeniach reumatoidalnego zapalenia stawów [3]. 

    • Przeciwwskazania tabletek przeciwzapalnych na ból mięśni

    Oba leki mają podobne przeciwwskazania, charakterystyczne dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie należy ich stosować w sytuacji, gdy:

    • chory ma uczulenie na inne NLPZ (ibuprofen, diklofenak, ketoprofen itp.) oraz aspirynę
    • chory ma czynną chorobę wrzodową lub w przeszłości miał krwawienia z przewodu pokarmowego
    • pacjent ma chorobę Leśniowskiego – Crohna lub inne stany zapalne jelit, w sytuacji ciężkiej niewydolności wątroby
    • pacjent cierpi z powodu ciężkiej niewydolności nerek, niewydolności układu krążenia, 
    • pacjent choruje dodatkowo na alergiczny nieżyt nosa lub astmę,
    • chory jest odwodniony,
    • pacjentka jest w III trymestrze ciąży [3]. 

    Dexak jest bezpieczny w trakcie laktacji, obarczony minimalnym ryzykiem dla karmionego dziecka [4]. Dla Opokanu należy jednak poszukać bezpieczniejszej alternatywy, choć i w tym przypadku ryzyko dla dziecka jest stosunkowo niewielkie [5]. Mimo to w charakterystykach produktu leczniczego oraz w ulotkach obu leków znajduje się informacja o przeciwwskazaniu w trakcie karmienia piersią [3]. 

    • Najczęstsze działania niepożądane

    Do najbardziej istotnych działań niepożądanych Dexaku i Opokanu należy wpływ na układ pokarmowy. Mechanizm działania leków polega m. in. na hamowaniu produkcji prostaglandyn, w tym także tych chroniących śluzówkę przewodu pokarmowego. Mogą więc powodować zmiany zapalne śluzówki żołądka i dwunastnicy, owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego [3].

    • Uwagi praktyczne

    Dexaku nie należy podawać z posiłkiem, ponieważ jedzenie opóźnia wchłanianie leku. Najlepiej jest podać lek minimum 30 minut przed jedzeniem. Pokarm z kolei nie wpływa na szybkość ani stopień wchłaniania meloksykamu, dlatego Opokan można podawać również po posiłku.

    Dexak SL zawiera sacharozę, co trzeba uwzględnić w przypadku chorych na cukrzycę. Opokan jest słodzony aspartamem, który nie wpływa na poziom glikemii u chorych na cukrzycę.

    Oba leki nie zawierają laktozy [3].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/bol/wytyczne/119763,bol-miesniowo-szkieletowy-epidemiologia-patofizjologia-leczenie stan na 30/12/2021
    2. Galicia-Castillo M.C., Weiner D.K. Treatment of persistent pain in older adults. UpToDate. (2019)
    3. Charakterystyka produktów leczniczych: Dexak, Dexak SL, Opokan 7,5 mg
    4. https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/dexketoprofen-trometamol/product/ stan na 30/12/2021
    5. https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/meloxicam/product/#subscribe stan na 30/12/2021

    Omawiane substancje

    • Deksketoprofen

      Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
      syntetyczne
    • Meloksykam

      Meloksykam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Mięśnioból (myalgia)

      Mięśnioból to dolegliwość, która może występować w różnych częściach ciała i być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak przemęczenie, choroby zakaźne czy choroby reumatyczne. Objawia się bólem, sztywnością i osłabieniem mięśni.
    • Zapalenie mięśni

      Zapalenie mięśni to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym mięśni szkieletowych. Objawy choroby to ból mięśni, osłabienie, a czasem także gorączka i bóle stawów. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, fizjoterapii oraz w niektórych przypadkach na stosowaniu kortykosteroidów.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .