Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Czym są opatrunki podciśnieniowe? | leki.pl
, ,

W jakich sytuacjach mogą się sprawdzić opatrunki podciśnieniowe?

SPIS TREŚCI

    Czym są opatrunki podciśnieniowe?

    Rozwój medycyny w ostatnich latach znacznie poprawia jakość i długość życia. Jednym z ciekawych rozwiązań, które znacznie przyspieszają proces gojenia się ran, są opatrunki podciśnieniowe. Jak działają tego typu systemy? Z jakich elementów się składają? Czy terapia jest droga? Czy musi być wykonywana przez specjalistycznie przeszkolony personel?

    Czym jest opatrunek podciśnieniowy?

    Jest to nowoczesny, wielowarstwowy opatrunek ze specjalnej gąbki, sprawdzający się szczególnie dobrze w terapii przewlekłych, trudno gojących się ran. Do innych nazw opatrunków podciśnieniowych należą opatrunek próżniowy, NPWT lub VAC. Działa przy użyciu próżni jako podciśnieniowa terapia. Dopasowuje się i szczelnie zamyka ranę, jednocześnie skutecznie odprowadzając wysięk, dzięki zastosowaniu specjalnej pompy. Dzięki wytworzeniu podciśnienia możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń do specjalnego kanistra. Należy pamiętać, że ze względu na chłonne właściwości opatrunku, nie może on być używany w łożysku rany suchej oraz w przypadku wystąpienia martwicy [1].

    Z jakich warstw składa się opatrunek próżniowy?

    Opatrunek próżniowy składa się z następujących warstw:

    • zewnętrznej warstwy paroprzepuszczalnej i ochronnej — jest to folia poliuretanowa działająca analogicznie jak opatrunki poliuretanowe w postaci błony półprzepuszczalnej (ta warstwa redukuje ryzyko zakażenia rany);
    • kolejną warstwą jest opatrunek chłonny (superabsorbent) – może pochłonąć nawet  do 300 ml wysięku i utrzymać go poza powierzchnią rany;
    • następnie występuje warstwa śluzy (AIRLOCK) – pozwala na równomierne rozprowadzanie podciśnienia na całej powierzchni rany;
    • jako ostatnia występuje silikonowa warstwa przylepna — zabezpiecza ona skórę wokół rany, jak również zmniejsza ból przy zmianie opatrunku [1,2].

    Opatrunek Vac.

    Opatrunek VAC — jak działa?

    Opatrunki próżniowe, inaczej zwane VAC (Vacuum-Assisted Closure), są zaawansowaną metodą leczenia ran, która powinna odbywać się pod nadzorem personelu medycznego. Samo jego zastosowanie składa się z następujących etapów:

    1. Przygotowanie rany — ranę należy starannie oczyścić i przygotować do aplikacji opatrunku.
    2. Umieszczenie opatrunku — jest on umieszczany na ranie, pianka jest umieszczana w ranie, a folia przykrywa obszar wokół ran.
    3. Tworzenie podciśnienia — opatrunek VAC jest podłączany do pompy, dzięki czemu tworzone jest  kontrolowane podciśnienie nad raną.
    4. Usunięcie płynów i przyspieszenie gojenia — dzięki wytworzonemu wcześniej podciśnieniu, płyny z rany są wciągane do specjalnego zbiorniczka, co przyspiesza proces gojenia rany.
    5. Monitorowanie — gojenie rany jest monitorowane przez personel medyczny, który może zmodyfikować parametry podciśnienia w razie potrzeby [1,2].

    Podciśnieniowe leczenie ran metodą vac — kiedy należy go stosować?

    Ten typ leczenia ran jest w szczególności polecany w przypadku:

    • wystąpienia silnego stanu zapalnego i krytycznej kolonizacji tkanek (siły obronne gospodarza nie są w stanie pokonać atakującego je patogenu);
    • jeżeli rany są sączące oraz trudno gojące się;
    • źle zaopatrzone zamknięte rany chirurgiczne;
    • tego typu plastry świetnie sprawdzają się po oparzeniach, przeszczepach czy cesarskim cięciu [3].

    Opatrunek podciśnieniowy — cena terapii

    Leczenie tego typu jest związane najczęściej z hospitalizacją pacjenta lub jest prowadzone pod stałą opieką medyczną. Główne koszty tej terapii, oprócz samego plastra i pompy, wiążą się więc z kosztami opieki medycznej nad pacjentem. Jednakże zastosowanie tej metody znacznie przyspiesza proces gojenia ran z wysiękiem, co ostatecznie przekłada się na zmniejszony koszt leczenia potencjalnych powikłań oraz skraca czas leczenia. O ile więc koszt takiego plastra (najczęściej jest to kilkaset złotych) wydaje się wysoki w porównaniu do standardowych środków opatrunkowych, to jest on jedynie pozornie wyższy. Tego typu plastra nie trzeba często zmieniać, rany szybciej się goją i rzadziej dochodzi do powikłań, co często przekłada się na zmniejszenie kosztów leczenia [1-3].

    Opatrunek podciśnieniowy — opinie i przykłady

    PICO 7 system do podciśnieniowej terapii leczenia ran, wyrób medyczny

    Skład

    • Opakowanie w składzie ma 2 sztuki opatrunków piankowych, pompę, 10 pasków mocujących i 2 baterie AA.

    Stosowanie

    • Opatrunek powinien być zakładany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny i należy go zmieniać w zależności od potrzeby (nie rzadziej niż co 7 dni).

    Wskazania

    • Może być stosowany w przypadku ran przewlekłych, ciętych, urazowych, prostych czy rozchodzących się, jak również oparzeń II stopnia, owrzodzeń, przeszczepów skóry czy ran pooperacyjnych.

    O produkcie

    • dostępne są warianty 15 x 15 cm, 15 x 20 cm i 10 x 30 cm;
    • opatrunek należy bezwzględnie chronić przed bezpośrednim kontaktem z wodą, a zamocowana w opatrunku rurka powinna być skierowana do dołu;
    • w związku z magnesem wbudowanym w pompę należy trzymać ją minimum 10 cm od urządzeń wszczepialnych, takich jak rozrusznik serca, defibrylator, sztuczne zastawki, pompy insulinowe, itd.;
    • nie wolno używać wyrobu medycznego do odsysania wydzieliny z dróg oddechowych, drenażu opłucnej, śródpiersia lub klatki piersiowej oraz odsysania pola operacyjnego;
    • opatrunek może być  niebezpieczny podczas wykonywania rezonansu magnetycznego, dlatego przed wejściem do pomieszczenia, w którym wykonywane jest badanie, trzeba wyjąć pompę z opatrunku [4].

    Avance® Solo zestaw do podciśnieniowego leczenia ran (pompa + kanister), wyrób medyczny

    Skład

    • Uwaga, zestaw nie zawiera opatrunków, a wyłącznie pompę, która zapewnia ciągłe podciśnienie – 125 mmHg do 14 dni oraz mocowany do pompy pojemnik jednorazowego użytku, przeznaczony do zbierania płynu i wysięku z rany.

    Stosowanie

    • Terapia jednym systemem może trwać do 14 dni.

    Wskazania

    • Wyrób medyczny może być stosowany w m.in. przypadku terapii ran pooperacyjnych, endoprotezoplastyce, cesarskim cięciu, histerektomii, rekonstrukcji ściany brzucha, mastektomii czy terapii ran otwartych.

    O produkcie

    • system powinien być zakładany lub zmieniany przez wykwalifikowany personel medyczny;
    • nadmiar płynu jest transportowany do kanistra o pojemności 50 ml;
    • intencyjny system obsługi i kontroli dzięki 3 alarmom wizualnym i dźwiękowym [5].

    Podsumowanie

    Opatrunki podciśnieniowe są niezaprzeczalnym kamieniem milowym w leczeniu trudno gojących się ran. Znacznie przyspieszają proces gojenia oraz zmniejszają ryzyko infekcji. Technologia ta ma wciąż kilka mankamentów, takich jak cena czy konieczność bycia pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Mimo to w wielu sytuacjach potrafią znacznie poprawić sytuację pacjentów. Warto na bieżąco śledzić ewolucję tego typu technologii.

    Bibliografia

    1. Pawlica, Paweł Józef, and Maria Teresa Całka. „Zastosowanie terapii podciśnieniowej w leczeniu ran Application of negative pressure in wound therapy.” Pielęgniarstwo (2020): 127.
    2. Babiak, Ireneusz, and Maciej Luterek Żakiewicz. „Zastosowanie opatrunków podciśnieniowych VAC w kompleksowym leczeniu otwartych złamań IIIB i IIIC podudzia z masywnym ubytkiem tkanek miękkich.”
    3. Stanirowski, Paweł, and Włodzimierz Sawicki. „Nowoczesne metody terapii trudno gojących się położniczo-ginekologicznych ran pooperacyjnych–analiza przydatności i skuteczności stosowania.” Post Nauk Med 26.7 (2013): 475-487.
    4. https://www.doz.pl/apteka/p141464-PICO_7_system_do_podcisnieniowej_terapii_leczenia_ran (06.10.2023 16:32)
    5. https://www.doz.pl/apteka/p161408-Avance_Solo_zestaw_do_podcisnieniowego_leczenia_ran_pompa__kanister_1_szt. (06.10.2023 17:04)

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Rany

      Rany to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które mogą powstać w wyniku urazu, cięcia, oparzenia lub infekcji. W zależności od rodzaju i głębokości rany, wymagają one różnego rodzaju leczenia i opieki medycznej.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .