Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Czym lek roślinny różni się od ziołowego suplementu? | leki.pl

Jaka jest różnica między lekiem roślinnym, a ziołowym suplementem diety?

SPIS TREŚCI

    Czym lek roślinny różni się od ziołowego suplementu?

    Leki roślinne oraz ziołowe suplementy diety stojąc na aptecznej półce, wyglądają bardzo podobnie do siebie. Często zawierają takie same składniki. Potrafią nie różnić się od siebie nawet dawką napisaną na etykiecie. Co w takim wypadku stanowi granicę pomiędzy lekiem opartym na ziołach a suplementem?

    Leki roślinne są preparatami o udowodnionym działaniu terapeutycznym. Ich zadaniem jest leczenie chorób. Zawierają główny składnik czynny pochodzący od rośliny. Może to być część zioła, substancja roślinna lub ich kombinacja w postaci przetworzonej. Suplement diety jest natomiast klasyfikowany jako produkt spożywczy. Jego zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety w składniki wspierające fizjologiczne procesy zachodzące w organizmie [1].

    Kwestia ta jest stosunkowo prosta do zrozumienia w przypadku witamin i minerałów zawartych w suplementach. Łykając je, uzupełniamy niedobory z diety i dbamy o utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Jednak jak rozumieć definicję suplementu w przypadku preparatów roślinnych? Otóż w ziołach znajdują się substancje, które mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie zdrowego organizmu. Właśnie z tego względu w kuchniach większości regionów świata stosuje się ziołowe przyprawy (czytaj także: 5 aromatycznych roślin leczniczych z Twojej kuchni). Jednak niektóre suplementy zawierają te same składniki co leki ziołowe. Klasyfikacja preparatu jako suplementu wynika z faktu, że nie przeszedł on testów pozwalających na potwierdzenie jego działania leczniczego. Określenie realnej zawartości substancji czynnej w produkcie oraz jej przyswajalności jest niepewne. W tego względu producent nie może napisać, że jego preparat leczy.

    5 aromatycznych roślin leczniczych z Twojej kuchni

    Co warto wiedzieć o suplementach ziołowych?

    Suplementy diety są obecnie wszechobecne i bardzo łatwo dostępne. Można je kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością, sklepach spożywczych oraz zamówić z witryn internetowych [2]. Ze względu na fakt, że preparaty te nie podlegają ścisłym kontrolom, kupowanie ich z niepewnego źródła może skończyć się niebezpiecznie. Suplementy roślinne często są fałszowane i mogą zawierać toksyczne substancje. Warto uważać na preparaty sprzedawane na stronach internetowych z niepewnymi produktami. Najbezpieczniejszym źródłem suplementów diety jest apteka.

    Producenci roślinnych suplementów diety nie mogą zgodnie z prawem powiedzieć, że ich produkt może leczyć lub zapobiegać chorobom. Mogą natomiast napisać, że ich produkt wspiera organizm, przyczyniając się do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia [2]. Prawo to często jest omijane. Na opakowaniach suplementu ziołowego może znajdować się opis udowodnionych właściwości leczniczych rośliny. Tekst co prawda nie odnosi się do samego preparatu, jednak sugeruje jego aktywność terapeutyczną [3].

    Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie zioła oraz suplementy diety są bezpieczne. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu roślinnego warto porozmawiać z farmaceutą lub dietetykiem. Zawsze należy informować lekarza, o przyjmowanych suplementach roślinnych, ponieważ mogą one wchodzić w interakcję z przepisanymi lekami [2].

    Czym charakteryzuje się lek roślinny?

    Leki roślinne to preparaty, które posiadają udowodnione działanie terapeutyczne. Podlegają odpowiednim testom oraz ścisłym kontrolom. Preparaty klasyfikowane jako leki roślinne produkowane są z surowców i przetworów wysokiej jakości. Producent, aby wprowadzić produkt do sprzedaży, musi udowodnić jego jakość, skuteczność oraz bezpieczeństwo. Pacjent, aby uzyskać korzystny efekt leczenia ziołami, musi jednak stosować je racjonalnie oraz zgodnie z zaleceniami umieszczonymi w ulotce. Warto pamiętać jednak, że mimo potwierdzonej badaniami skuteczności leku roślinnego, fitoterapia (terapia ziołami) nie powinna być przeciwstawiana lekowi syntetycznemu. Elementy te natomiast mogą się korzystnie wzajemnie uzupełniać i wspierać [4].

    Bibliografia

    1. Leki roślinne, suplementy diety, minerały i witaminy – spojrzenie lekarza klinicysty. Dr n. med. Marcin Kosmalski Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Farmakologii Klinicznej Uniwersytet Medyczny w Łodzi http://diabfarmklin.umed.lodz.pl/data/accounts/735890cd-e5eb-4B87-A110-dedf65053e67/Prelekcja%20lekarski220142015nastron%C4%99.pdf
    2. https://www.uofmhealth.org/health-library/aa104596spec
    3. Książczak K., Nieścior B., Reklama suplementów diety – analiza prawna, 2018.
    4. Samochowiec, L. (2002). Lek roslinny w swietle nowoczesnej farmakoterapii. Wiadomości Zielarskie, 44(02), 1-3.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .