Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Czy witamina B6 faktycznie wpływa na wchłanianie magnezu? | leki.pl
, ,

Czy warto łączyć magnez w witaminą B6?

SPIS TREŚCI

    Czy witamina B6 faktycznie wpływa na wchłanianie magnezu?

    Powszechnie wiadomo, że magnez jest niezbędnym składnikiem mineralnym, który spełnia liczne funkcje w naszym organizmie. Duża część preparatów magnezowych dostępnych w aptekach zawiera dodatek witaminy B6. Wchłanianie tego pierwiastka jest uzależnione od kilku różnych czynników, niemniej czy witamina B6 jest właśnie jednym z nich?

    Powszechnie wiadomo, że magnez jest niezbędnym składnikiem mineralnym, który spełnia liczne funkcje w naszym organizmie. Duża część preparatów magnezowych dostępnych w aptekach zawiera dodatek witaminy B6. Wchłanianie tego pierwiastka jest uzależnione od kilku różnych czynników, niemniej czy witamina B6 jest właśnie jednym z nich?

    Magnez, tuż obok potasu, jest jednym z najważniejszych jonów wewnątrzkomórkowych. Aktywuje wiele enzymów, w tym te niezbędne do przemiany węglowodanowej, białkowej oraz tłuszczowej. Co więcej, pierwiastek ten tworzy związki chelatowe — takie kompleksy np. z fosfolipidami stanowią integralną część struktury błon komórkowych. Magnez jest także jonem neurotropowym o działaniu uspokajającym. Wykazuje działanie ochronne wobec ściany naczyń krwionośnych, a także odgrywa rolę fizjologicznego czynnika przeciwzakrzepowego. Pierwiastek ten jest także niezbędny do rozwoju i mineralizacji kości, jest konieczny do syntezy wielu hormonów, jak również przeciwdziała skutkom stresu, niedotlenienia, uczuleniom i zapaleniom [1]. Jego wchłanianie z leków i suplementów zależy od wielu czynników, choć najbardziej popularnym stała się witamina B6. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej. (Czytaj także: Niedobór żelaza – przyczyny i zasady skutecznej suplementacji).

    Jak wchłania się magnez?

    Aby magnez mógł się efektywnie wchłonąć, niezbędne jest kwaśne środowisko. Po przyjęciu doustnym wchłania się on głównie w jelicie czczym oraz krętym. Mimo że panują tam idealne warunki, to wchłanianie magnezu z diety waha się na poziomie 30-50%, dlatego ważna jest jego suplementacja [2,3].

    Kawa! Obalamy mity

    Czy witamina B6 jest rzeczywiście potrzebna do wchłaniania magnezu?

    Charakterystyki Produktów Leczniczych (ChPL) preparatów magnezowych zgodnie twierdzą, że dodatek witaminy B6 ułatwia wychwytywanie jonów magnezu przez nasze komórki, tym samym zwiększając jego stężenie w erytrocytach oraz w osoczu (Czytaj także: Kąpiele magnezowe – dlaczego nie warto ich stosować?). Witamina B6 przekształca się w naszym organizmie do związku o nazwie fosforan pirydoksalu. Tworzy on kompleksy z jonami magnezu, ułatwia jego transport do wnętrza komórek. Największą skuteczność według ChPL wykazują produkty, w których stosunek magnezu do witaminy B6 wynosi 10:1. Dane znajdujące się w ChPL jasno wskazują na ścisły związek między obecnością witaminy B6 a przyswajaniem magnezu [4-6].

    Czy badania kliniczne potwierdzają informacje zawarte w ChPL?

    Wśród dostępnych badań naukowych, skupiających się na wpływie witaminy B6 na wchłanianie magnezu, trudno znaleźć jednogłośne stanowisko. Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że korzyści z suplementacji magnezu z witaminą B6 dotyczą wyłącznie osób z wysokim poziomem stresu. Z kolei badanie kliniczne przeprowadzone na grupie kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) wykazało, że suplementacja tymi dwoma związkami istotnie zmniejsza objawy PMS w odniesieniu do placebo. Ta grupa pacjentek jest narażona na obniżony poziom magnezu w erytrocytach, a przeprowadzone badanie wykazało jego podwyższony poziom w krwinkach czerwonych [7,8] (Czytaj także: Witamina B12 i niedobór wywołany przyjmowaniem metforminy).

    Istnieją również badania, które mówią, że wyłącznie dawki przekraczające 1000 mg witaminy B6 dziennie są w stanie zwiększyć wchłanianie magnezu. Dla porównania, produkty lecznicze dostępne na naszym rynku zawierają zazwyczaj 5-10 mg tej witaminy. Stosowanie jednak tak dużych dawek nie jest wskazane, ze względu na ryzyko wystąpienia neuropatii obwodowej [6,9].

    Ciężko jednym słowem odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Część starszych badań naukowych potwierdza tezę, jakoby witamina B6 wzmagała wchłanianie magnezu. Nowsze doniesienia sugerują zaś, że dawki witaminy B6, które są obecne w preparatach magnezowych, są zbyt niskie. Nie mogą one zatem realnie wpłynąć na jego przyswajanie.

    Bibliografia

    1. https://indeks.mp.pl/desc.php?id=1173 (dostęp z dnia 21.05.2021)
    2. A. Karmańska, A. Stańczak, B. Karwowski, Magnez aktualny stan wiedzy, Bromat. Chem. Toksykol. 2015,4:677–689.
    3. J. P. Schuchardt, A. Hahn, Intestinal Absorption and Factors Influencing Bioavailability of Magnesium-An Update. Current nutrition and food science, 2017,13(4):260–278.
    4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Asmag
    5. M. Parra, S. Stahl, H. Hellmann, Vitamin B₆ and Its Role in Cell Metabolism and Physiology. Cells, 2018,7(7):84.
    6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Magnefar B6
    7. L. Noah, G. Pickering, A. Mazur, et al., Impact of magnesium supplementation, in combination with vitamin B6, on stress and magnesium status: secondary data from a randomized controlled trial. Magnesium research, 2020,33(3):45–57.
    8. N. Fathizadeh, E. Ebrahimi, M. Valiani, et al., Evaluating the effect of magnesium and magnesium plus vitamin B6 supplement on the severity of premenstrual syndrome. Iranian journal of nursing and midwifery research, 2010,15(1):401–405.
    9. J. Eisinger, J. Dagorn, Vitamin B6 and magnesium.Magnesium, 1986,5(1):27–32.

    Omawiane substancje

    • Magnez

      Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina B6

      Witamina B6 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Można ją znaleźć w produktach spożywczych takich jak mięso, ryby, orzechy i banany.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .