, , ,

Szybkie i skuteczne leki na objawy alergii – rozpuszczalne w jamie ustnej

SPIS TREŚCI

    Czy warto kupować tabletki na alergie rozpuszczalne w jamie ustnej?

    Zbliża się okres wiosenno-letni, w którym katar, piekące oraz łzawiące oczy i nadmierne kichanie będą u niektórych na porządku dziennym. To klasyczne objawy alergii, z którymi skutecznie można walczyć, stosując leki bez recepty! Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej mogą być dobrym i szybkim rozwiązaniem na alergię.

    Tabletki do ssania na alergię?

    Duża grupa ludzi cierpi na alergię sezonową, którą najczęściej powodują pyłki traw, drzew i innych roślin. Ostatnio coraz więcej pacjentów skarży się na objawy alergii nie tylko wiosną oraz latem, ale także zimą. Spowodowane jest to złą jakością powietrza i wszechobecnym smogiem w wielu miastach i terenach podmiejskich w Polsce. Najczęstsze objawy alergii, jakie towarzyszą pacjentom to:

    • wodnisty katar,
    • uczucie pieczenia, swędzenia w nosie,
    • kichanie,
    • swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu,
    • wysypka skórna.

    Na powyższe objawy można stosować preparaty z kategorii OTC, czyli leki antyhistaminowe bez recepty. Ciekawą postacią leku są tabletki do ssania na alergię [1].

    Leki antyhistaminowe bez recepty – które wybrać?

    Do leczenia objawów alergii możemy stosować leki antyhistaminowe w formie tabletek (doustne) i w formie aerozoli (donosowe), jak również glikokortykosteroidy podawane donosowo. Na potrzeby tego artykułu omówimy doustne leki antyhistaminowe bez recepty w formie tabletek pod język lub do ssania. Zgodnie z wytycznymi to właśnie ta grupa leków jest polecana jako terapia I rzutu w przypadku sezonowej alergii [2].

    Tabletki do ssania na alergię z desloratadyną

    W aptekach w formie tabletek do ssania na alergię znajdziemy leki z desloratadyną. Desloratadyna to lek antyhistaminowy II generacji dostępny również bez recepty. Histamina to substancja, która w skrócie odpowiada za rozwój objawów alergii. Desloratadyna blokuje receptory, które pobudza histamina, dlatego działa przeciwalergicznie. Co więcej, to substancja nowej generacji, która nie przenika do Ośrodkowego Układu Nerwowego, dzięki czemu pacjent po jej zażyciu nie będzie odczuwał negatywnych efektów, takich jak ospałość lub kręcenie się w głowie [3].

    Tabletka pod język? Tabletka do ssania?

    Z pewnością uwagę zwraca fakt, że piszemy o leku antyhistaminowym bez recepty, a zamiennie używamy pojęć typu tabletki do ssania na alergię lub tabletki pod język. Niektóre preparaty z desloratadyną mają ciekawą postać leku, czyli tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej.

    Zalety tabletek do ssania na alergię

    Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej to postać leku, która ulega szybkiemu rozpadowi (do 30 sekund) po umieszczeniu w jamie ustnej. W rzeczywistości ich rozpad jest niemal natychmiastowy. Dzięki temu pacjent nie musi popijać leku. To dobra forma dla ludzi, którzy mają problemy z połykaniem, np. dla dzieci lub osób starszych. Fakt, że do przyjęcia leku nie trzeba wody to również plus w kwestii tabletek do ssania na alergię, gdyż można je przyjąć, gdziekolwiek się jest. Takie leki powinny także działać nieco szybciej niż ich tradycyjne odpowiedniki, bo czas rozpadu jest znacznie skrócony [4].

    Jak przyjmować te leki?

    Omawiane tabletki możemy ssać, umieszczać pod językiem, rozgryzać czy rozpuszczać. Możemy je również połknąć jak zwyczajne tabletki. W przypadku dzieci można rozpuścić tabletkę na łyżeczce w niewielkiej ilości wody. Ważne, aby upewnić się, że dziecko przyjęło całą porcję leku.

    Tabletki do ssania na alergię rozpuszczają się niemal natychmiastowo, gdyż zastosowano tam specjalne substancje, tzw. superdezintegranty, które szybko reagują z wodą. Z tego powodu omawiane leki antyhistaminowe bez recepty umieszczone są w specjalnych, nieprzepuszczalnych dla pary wodnej blistrach. Po wyjęciu z blistra tabletki należy natychmiast ją przyjąć.

    Tabletki pod język na alergię dostępne w aptekach

    W aptekach znajdziemy produkty dwóch producentów, które zawierają desloratadynę.

    Tabela 1. Dostępne tabletki do ssania na alergię w aptekach.

    Nazwa handlowa Substancja chemiczna Dawka [mg] Ilość tabletek
    Aleric Deslo Active Desloratadyna 5 10
    2,5
    Hitaxa Fast 5
    Hitaxa Fast Junior 2,5

    Aleric Deslo Active

    Aleric Deslo Active to tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej dostępne w dwóch dawkach:

    • 5 mg – dla dzieci od 12. roku życia i dorosłych.
    • 2,5 mg – dla dzieci od 6. roku życia [3].

    Lek podaje się 1 raz na dobę. Pora podania nie ma znaczenia, gdyż desloratadyna nie powinna powodować senności.

    Po jakim czasie działa Aleric Deslo Active?

    Aleric Deslo Active ma postać tabletek, które szybko się rozpadają, dlatego pojawia się pytanie: “Po jakim czasie działa?”. Z badań klinicznych wynika, że substancja lecznicza pojawia się organizmie już po około 30 minutach, a maksymalne stężenie odnotowywane jest po około 3 godzinach od podania. Z tego względu można wnioskować, że lek zacznie działać około 30 minut po przyjęciu, ale najsilniejszy efekt będzie po 3 godzinach. Działanie Aleric Deslo Active utrzymuje się do 24 godzin [3].

    Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior

    Leki Hitaxa Fast oraz Hitaxa Fast Junior zawierają tę samą substancję co Aleric Deslo Active, dlatego jej skuteczność i dawkowanie są takie same, jak opisane wcześniej.

    Jakie są tabletki do ssania na alergie dla dzieci?

    Preparaty przeciwhistaminowe dla dzieci w postaci tabletek do ssania to na pewno dobry wybór. Taka postać ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze nie wymaga posiadania wody, ani żadnej substancji pozwalającej popić tabletkę. W związku z tym można ją zażyć w każdej chwili. Po drugie samo połykanie tabletek może być kłopotliwe, zwłaszcza dla dzieci. Kolejną zaletą jest sama dystrybucja leku w organizmie. Rozpad w jamie ustnej spowoduje szybsze działanie substancji, co u dzieci jest kluczowe, ponieważ dużo ciężej znoszą dolegliwości związane z alergią. Producenci dodają substancje smakowe do tabletek do ssania. Dzięki temu łatwiej podać dziecku leki. 

    Jakie są inne formy leków na alergie?

    Leki na alergie dostępne są w wielu formach. Oprócz tabletek do połykania i ssania znajdziemy:

    • Aerozole do nosa: sprawdzą się przede wszystkim w leczeniu kataru siennego. Preparaty o działaniu przeciwhistaminowym do nosa to Azelamed, Otrivin Allergy, 
    • Krople do oczu: do stosowania na alergiczne zapalenie spojówek. Są to Oftahist, Polcrom, Azelastin-Comod 
    • Syropy: najlepsze dla dzieci i osób posiadających problemy z połykaniem. Bez recepty można dostać  Aleric Deslo.
    • Krople doustne: idealne dla małych dzieci. Znajdziesz je pod nazwami Fenistil, Zidenac. 
    • Preparaty do stosowania na skórę: do stosowania w odczynach alergicznych po ugryzieniach owadów i innych manifestacjach skórnych alergii. Znajdziesz je pod nazwą Foxill, Fenistil. 

    Jak stosować omawiane leki antyhistaminowe bez recepty?

    Poniższa tabela przedstawia zasady stosowania tabletek do ssania na alergię z desloratadyną.

    Tabela 2. Zasady stosowania desloratadyny w różnych grupach wiekowych.

    Wiek Dawkowanie Pora podania
    Od 6. roku życia 2,5 mg (1 tabletka) Bez znaczenia. Lek nie powoduje senności.
    Od 12. roku życia 5 mg (1 tabletka)

     

    Bibliografia

    1. „Allergic Rhinitis”. https://www.aafp.org/family-physician/patient-care/clinical-recommendations/all-clinical-recommendations/allergic-rhinitis.html (dostęp 9 luty 2022).
    2. L. Klimek i in., „ARIA guideline 2019: treatment of allergic rhinitis in the German health system”, Allergol. Sel., t. 3, nr 1, s. 22–50, grudz. 2019, doi: 10.5414/ALX02120E.
    3. Aleric Deslo Active – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    4. Sznitowska M. (red), Farmacja stosowana. Technologia postaci leku. Warszawa: PZWL, 2017. ISBN 978-83-200-5371-5.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Alergia

      Alergia jest chorobą układu odpornościowego, która powoduje nadwrażliwość na określone substancje zwane alergenami. Objawy alergii mogą obejmować kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, wysypki skórne, trudności w oddychaniu i w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.
    • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

      Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest chorobą skórną wywołaną przez kontakt z alergenem. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pęcherzami na skórze.
    • Alergiczne zapalenie spojówek

      Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .