Co to jest soda oczyszczona?
Soda oczyszczona to chemicznie wodorowęglan sodu. Związek ma charakter zasadowy i właśnie ta cecha jest wykorzystywana w walce ze zgagą i refluksem. Sok żołądkowy ma silnie kwasowy charakter, a zarzucanie jego treści do górnego odcinka przewodu pokarmowego powoduje uczucie pieczenia i intensywny ból. Stosowanie sody oczyszczonej zobojętnia kwaśne pH soku żołądkowego. W związku z tym dochodzi do łagodzenia objawów zgagi i uczucia ulgi [1].
Soda na zgagę — jak stosować?
Soda oczyszczona bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Przyjęto, że bezpieczna dawka sody to 0,5 łyżeczki na około 120-240 ml wody. Należy ją rozpuścić w wodzie i wypić. Problem, jaki generuje soda oczyszczona na żołądek, jest taki, że samo zobojętnianie kwasu działa tylko na jakiś czas, po czym objawy powracają i konieczne jest zastosowanie kolejnej dawki roztworu sody.
Soda oczyszczona znalazła szerokie zastosowanie jako łagodzenie zgagi u kobiet w ciąży. Jest uważana jako produkt bezpieczny. W rzeczywistości są również bezpieczne w stosowaniu produkty dostępne bez recepty w aptece, zawierające związki chemiczne sodu. Mają one jednak dodatkowe substancje jak na przykład alginiany, które osłaniają żołądek [2].
Czy soda oczyszczona jest zdrowa?
Soda oczyszczona stosowana doraźnie w zalecanych ilościach nie spowoduje znacznych uszkodzeń. W innym wypadku nie byłaby dozwolona do spożycia. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy jest stosowana przewlekle.
Musimy pamiętać, że spożywanie sody ma swoje konsekwencje na cały organizm. Mogą pojawić się:
Zaburzenia trawienia po sodzie oczyszczonej
Sok żołądkowy ma charakter kwaśny, co jest potrzebne dla naszego organizmu, ponieważ na tym etapie trawienia eliminowane są drobnoustroje chorobotwórcze, a także metabolizowana jest część pożywienia. Ściany żołądka są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem kwasu i jeśli ta bariera nie jest naruszona przez występowanie wrzodów, czy innych schorzeń to sok żołądkowy nie jest szkodliwy dla nas samych.
Alkalizowanie kwaśnej treści żołądka może mieć konsekwencje w zaburzeniach trawienia, a stosowane długotrwale, spowoduje zwiększoną podatność na choroby oraz osłabienie bariery śluzowej na ścianach żołądka. Jednocześnie organizm uruchamia zwiększoną produkcję soku żołądkowego w celach utrzymania równowagi kwasowej w organizmie.
Często przy terapii sodą oczyszczoną możemy zauważyć dolegliwości takie jak nudności, ból brzucha czy wymioty [1].
Zaburzenia elektrolitowe po sodzie oczyszczonej
Najgroźniejsze w przypadku długotrwałego podawania sody jest uwalnianie dużych ilości sodu do organizmu. Konsekwencją tego jest zwiększone wydalanie z moczem jonów chlorkowych, sodu, potasu i wody. W organizmie nadal znajduje się zbyt wysoka ilość sodu, wskutek czego praca nerek ulega uszkodzeniu, a w organizmie mamy zaburzenie nazywane w medycynie hipokaliemią, czyli zbyt niskim poziomem potasu oraz hipernatremią- zbyt wysokim poziomem sodu.
Utrzymywanie takiego stanu prowadzi do zaburzeń pracy serca, nadciśnienia tętniczego, uszkodzenia nerek i problemów z pracą mięśni [1].
Warto pamiętać, że zaleczanie zgagi czy refluksu domowymi sposobami jedynie maskuje problem. Jeśli często towarzyszą Ci objawy pieczenia, bólu w przełyku koniecznie udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki. Długotrwałe samodzielne leczenie może spowodować nasilenie problemu i pojawienie się ciężkich do wyleczenia powikłań.