, ,

Jaki magnez dla kobiet w ciąży jest najlepszy?

SPIS TREŚCI

    Czy należy suplementować magnez w ciąży?

    Jaka powinna być dobowa dawka magnezu u kobiety w ciąży? Jaki magnez najlepiej wybrać? Do którego etapu ciąży stosować magnez? Dlaczego jego suplementacja jest potrzebna?

    Dlaczego odpowiednia suplementacja jest ważna u kobiet w ciąży?

    Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, podczas którego zmienia się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Spożywany pokarm ma ogromny wpływ na zdrowie matki oraz rozwijającego się płodu. Wszelkie niedobory żywieniowe mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, doprowadzając do niewydolności łożyska, przedwczesnego porodu oraz powstania wad rozwojowych u płodu. Dlatego podstawą żywienia kobiety ciężarnej powinna być zbilansowana, różnorodna dieta, uzupełniona o suplementację poszczególnych witamin i składników mineralnych w dawkach optymalnych dla właściwego wzrastania płodu i zdrowia matki.

    Czy można brać magnez w ciąży?

    Uzupełnianie diety kobiety powinno być dostosowane indywidualnie do stanu jej  zdrowia i nawyków żywieniowych, uwzględniając to, że zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne różni się też w zależności od okresu ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) rekomenduje suplementacje tak zwanej „wielkiej piątki”, w skład której wchodzą: kwas foliowy, jod, witamina D, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz żelazo. Co zatem z magnezem? Magnez regulując przewodnictwo nerwowo-mięśniowe podwyższa próg pobudliwości, obniżając, kurczliwość mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Zleca się suplementację w stanach obniżonego stężenia magnezu we krwi lub w objawach jego niedoboru, takich jak bolesne skurcze mięśni [1].

    Kiedy należy brać magnez w ciąży?

    Ile brać magnezu w ciąży?

    Dzienna dawka magnezu dla dorosłej kobiety wynosi od 255 do 320 mg. Na dokładną ilość wpływają rozmaite czynniki, np.: wiek, masa ciała czy poziom aktywności fizycznej. W czasie ciąży organizm kobiety doznaje wielu zmian, co sprawia, że dobowe zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki aktywne, w tym także na magnez — ulega znaczącemu zwiększeniu. Zalecenia PTG z 2020 roku, nie uwzględniają suplementacji magnezem dla ciężarnych. Jednak w Zaleceniach PTG z roku 2014 wspomniano, że dzienne zapotrzebowanie kobiet w ciąży może wynosić do 12 mg na kilogram masy ciała. Z kolei „Normy Żywienia dla Populacji Polski” opublikowane w roku 2020 podają, że dobowa dawka magnezu dla ciężarnej waha się od 300 do nawet 400 mg. Ilość ta jest w głównej mierze uzależniona od wieku przyszłej matki. Dlatego też dokładną ilość powinien zaproponować lekarz [1, 2, 3].

    Jaki magnez będzie najlepszy w ciąży?

    Jeżeli magnez ma być wyłącznie formą uzupełnienia diety, to można zastosować suplement diety — w tym przypadku dobrym wyborem będzie na przykład preparat  Chela-Mag B6 Mama, który został zarekomendowany przez PTG w 2011 roku. W pozostałych przypadkach zaleca się użycie leku dostępnego bez recepty (Magvit B6, MagneB6, Maglek B6, Slow-Mag, Magnokal, Asprargin z dodatkiem potasu, Laktomag, Laktomag B6).  Witamina B6 ma pozytywny wpływ na wzrost przyswajalności magnezu. Stąd też jej obecność w wielu preparatach z magnezem. Takie połączenie może być polecone pacjentce, ale nie jest obligatoryjne w kontekście codziennej suplementacji.

    Kolejna kwestia to postać chemiczna magnezu: Preparaty powinny zwierać organiczne formy magnezu, np.: mleczan (np. Magne B6), cytrynian (np. Magne B6 Forte) czy wodoroasparaginian (np. Filomag B6). Nieorganiczne postaci takie jak tlenek czy węglan odznaczają się niskim poziomem przyswajalności.

    W trakcie rekomendacji preparatu magnezowego dobrze jest zwrócić uwagę na zawartość czystego magnezu w przeliczeniu na jednorazową porcję. Dzięki temu znacznie łatwiej jest określić, czy dany lek lub suplement będzie zgodny z ilością wskazaną przez specjalistę.

    Kiedy odstawić magnez w ciąży?

    Wątpliwości, czy brać magnez w 38. tygodniu ciąży, pojawiają się nie bez powodu. Ponieważ wpływa on na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, obniżając kurczliwość mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych, pod koniec trwania ciąży lekarze odradzają przyjmowanie tego pierwiastka. Magnez powinien być odstawiony po 35. tygodniu ciąży, by macica mogła „poćwiczyć” przed porodem.

    Bibliografia

    1. Zimmer M, Sieroszewski P, Oszukowski P, Huras H, Fuchs T, Pawłosek A.: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. 2020.
    2. Karowicz-Bilińska A, Nowak-Markwitz E, Opala T, Oszukowski P, Poręba R, Spaczyński M.: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. 2014.
    3. Jarosz M, Rychlik E, Stoś K, Charzewska J.: Normy żywienia dla populacji Polskie i ich zastosowanie. 2020.

    Omawiane substancje

    • Cytrynian magnezu

      Cytrynian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to źródło magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Mleczan magnezu

      Mleczan magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to biały proszek o słodkawym smaku.
      Brak danych
    • Tlenek magnezu

      Tlenek magnezu to biały proszek, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to związek chemiczny składający się z magnezu i tlenu.
      Brak danych
    • Węglan magnezu

      Węglan magnezu to biały proszek, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to związek chemiczny składający się z magnezu, węgla i tlenu.
      Brak danych
    • Wodoroasparaginian magnezu

      Wodoroasparaginian magnezu jest suplementem diety stosowanym w celu poprawy funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśniowego. Może być również stosowany w terapii chorób serca i nadciśnienia.
      Brak danych

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .