, ,

Jak stosować maści z wazeliną?

SPIS TREŚCI

    Na co warto stosować wazelinę?

    Czy wiesz, co to jest wazelina i do czego służy? Czy jest sens kupować tą stosunkowo prostą maść? Do czego najlepiej stosować wazelinę? Czy każdy może z niej korzystać? Wszystkiego o wazelinie dowiesz się z poniższego artykułu.

    Co to jest wazelina?

    Wazelina to podłoże, które wykorzystuje się do robienia maści. W praktyce aptecznej stanowi jedno z najczęściej wykorzystywanych składników do wykonywania maści recepturowych. Wazelina występuje także jako kosmetyk dostępny bez recepty.

    Czy wazelina to substancja sama w sobie, jak np. paracetamol czy ibuprofen? Z czego zrobiona jest wazelina? Pod względem chemicznych wazelina to mieszanina węglowodorów, czyli związków zbudowanych z węgla i wodoru. To raczej zbyt wiele nam nie mówi, prawda [1]?

    Z czego powstaje wazelina? To produkt powstający z pozostałości po destylacji ropy naftowej – oczywiście po szeregu procesów oczyszczania. Warto zaznaczyć, że naturalna wazelina ma kolor żółty. Jako podłoże maściowe wazelina występuje w dwóch formach: żółtej i białej. Wazelina biała to bardziej oczyszczona forma wazeliny żółtej [1].

    Jakie jest zastosowanie wazeliny?

    Wiemy już, że wazelina stanowi podłoże wielu maści. Jakie jest faktyczne zastosowanie wazeliny?

    Czy wazelina nawilża?

    Jedną z głównych właściwości wazeliny jest fakt, że nie miesza się z wodą. Z tego powodu po aplikacji na skórę, hamuje ona parowanie wody. Czy w takim razie wazelina dobrze nawilża skórę? Odpowiedź jest twierdząca. Nałożenie wazeliny na skórę bardzo mocno zwiększa nawilżenie warstwy rogowej naskórka [1].

    Wazelina kosmetyczna idealnie sprawdzi się jako preparat do nawilżenia suchej i spękanej skóry. Jedynym minusem jest fakt, że wazelina niezbyt dobrze się wchłania, dlatego pozostawia uczucie tłustości na skórze i może brudzić, np. ubrania.

    Nawilżające właściwości wazeliny idealnie sprawdzą się w pielęgnacji spierzchniętych warg lub pękających pięt. Bardzo dobrze sprawdzi się także podczas pielęgnacji tatuaży.

    Zadrapania i skaleczenia

    Wazelinę można wykorzystywać również w opatrywaniu ran, zadrapań i skaleczeń. Oczywiście mówimy tu jedynie o lekkich i drobnych urazach, bez oznak zakażenia. Do dobrego i szybkiego leczenia rany niezbędne jest utrzymywanie wilgotnego środowiska, z czym wazelina radzi sobie idealnie. Niestety minusem może być fakt, że po wyschnięciu pozostają trudne do usunięcia resztki maści.

    Wazelina na otarcia

    Otarcia powstają na skutek mechanicznego kontaktu dwóch suchych powierzchni. Otarcia mogą być wywołane poprzez częste ocieranie się warstw skóry, np. u osób otyłych lub poprzez ocieranie skóry o inne materiały, np. ubrania, pieluszki, łóżko – szczególnie i małych dzieci i osób leżących. W tym przypadku dobrze sprawdzi się nawet zwykła wazelina kosmetyczna. Można ją stosować prewencyjnie, jak i na obecne otarcia. Tłusta powierzchni zmniejszy niepożądane tarcie.

    Jakie zastosowanie ma wazelina?

    Pieluszkowe zapalenie skóry

    Przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry może być nadmierna wilgoć i częste pocieranie pieluszki o skórę malucha. W tym przypadku, jeśli zapalenie nie ma oznak infekcji, można stosować wazelinę. Aplikuje się ją podobnie jak powyżej – w celu prewencji oraz pielęgnacji już istniejącej wysypki. Pieluszkowe zapalenie skóry nie dotyczy jedynie dzieci, ale może występować również u starszych osób z problemem nietrzymania moczu.

    Wazelina na zdrowe paznokcie

    Częstą przyczyną łamliwych i kruchych paznokci jest ich nadmierne wysuszenie. W tym przypadku można spróbować smarować paznokcie zwykłą wazeliną kosmetyczną, która ma działanie nawilżające.

    Czy wazelina kosmetyczna jest szkodliwa?

    Czy wazelinę kosmetyczną może stosować każdy? Czy wazelina jest bezpieczna? Pojawia się wiele mitów na temat bezpieczeństwa wazeliny. Istnieją dwie główne obawy w kwestii stosowania produktów z wazeliną, które mówią, że:

    • Wazelina jest przeciwwskazana u alergików.
    • Wazelina zatyka pory – jest komodogenna.

    Rozwiejemy je poniżej.

    Czy wazelina wywołuje alergie?

    Wazelina jest bezpiecznym środkiem, który zwykle nie wywołuje alergii skórnych. Mogą ją stosować nawet osoby chorujące na Atopowe Zapalenie Skóry. Ten mit pojawił się pewnie z racji drogi pozyskiwania wazeliny, która została omówiona wcześniej. Aktualnie w sprzedaży dostępna jest wazelina biała, która jest wysoce oczyszczona. Nawet wazelina żółta, którą stosuje się, np. w recepturze aptecznej jest bardzo oczyszczona i bezpieczna. Oczywiście nie znaczy to, że wazelina nigdy nie wywoła alergii kontaktowej, jednak jest to rzadkie.

    Czy wazelina zatyka pory?

    Niektórzy uważają, że wazelina jest komodegenna, czyli zatyka pory. Z tego względu nie powinno się jej stosować podczas trądziku, a co więcej może ona go wywołać. Jest to mit, gdyż żadne badanie do tej pory nie wykazało komodogenności wazeliny. Trądzik najczęściej wywoływany jest przez  bakterie, dlatego wazelina również go nie wywołuje. Natomiast ważne jest, aby dokładnie oczyścić skórę, np. przy użyciu specjalistycznych kosmetyków przed aplikacją wazeliny. Jeśli niedokładnie oczyścimy skórę i zaczniemy używać wazeliny, to faktycznie może zwiększyć się ryzyko rozwoju bakterii.

    Bibliografia

    1. Sznitowska M. (red), Farmacja stosowana. Technologia postaci leku. Warszawa: PZWL, 2017. ISBN 978-83-200-5371-5.

    Omawiane substancje

    • Wazelina

      Wazelina jest substancją o konsystencji pasty, stosowaną do nawilżania i ochrony skóry. Może być również wykorzystywana jako składnik kosmetyków i maści leczniczych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Pieluszkowe (serwetkowe) zapalenie skóry

      Pieluszkowe zapalenie skóry to choroba skóry, która występuje u niemowląt i małych dzieci, zwykle w okolicach, gdzie skóra jest w kontakcie z pieluszką. Objawia się zaczerwienieniem, podrażnieniem i bólem skóry. Schorzenie to może być spowodowane przez wilgoć, tarcie, alergie, infekcje lub niewłaściwą pielęgnację skóry. Leczenie polega na zmianie pieluch, stosowaniu kremów ochronnych i un

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .