Czym jest nazwa międzynarodowa leku?
Nazwa międzynarodowa leku, czy inaczej międzynarodowa nazwa niezastrzeżona (ang. International Nonproprietary Names – INN) to rekomendowana przez WHO, uniwersalna i stosowana na całym świecie nazwa substancji leczniczej. Jest unikalna oraz stanowi własność publiczną. Przeznaczona jest do stosowania na etykietach, ulotkach, czy w literaturze naukowej. Każdy kraj posiada wersję w swojej wersji językowej, jednakże na opakowaniach leków obecna jest nazwa łacińska substancji wykazującej działanie lecznicze.
Kwas acetylosalicylowy, pantotenian wapnia… brzmi groźnie!
Każda substancja lecznicza jest cząsteczką, związkiem chemicznym i posiada nazwę opisującą jej strukturę. Mimo iż większość z nas ostatni raz kontakt z chemią miała w liceum, to nie warto się przerażać! Kwas acetylosalicylowy to inaczej stara, dobra Aspiryna, a pantotenian wapnia to witamina B5, tak często szukana przez pacjentów. Na szczęście nazwy te stosowane są najczęściej jedynie w specjalistycznej literaturze i opracowaniach naukowych.
Apap, Paracetamol, a może Efferalgan? Co wybrać?
Nazwę międzynarodową leków umieszcza się na ich opakowaniach małym, nie zawsze widocznym drukiem. Znacznie bardziej eksponuje się najczęściej nazwy handlowe. Nazwa handlowa to nazwa preparatu nadana i zastrzeżona przez jego producenta. Czasami zawiera w sobie nazwę międzynarodową, lecz najczęściej nie jest z nią w żaden sposób powiązana — producent ma dowolność w ich nadawaniu. Są preparaty, które istnieją na rynku tak długo, a ich popularność jest na tyle duża, że nazwy handlowe (np. Apap, Ibuprom, czy Aspiryna) wyparły w języku potocznym nazwy międzynarodowe. W sytuacji, gdy pacjent kojarzy konkretny lek jako produkt określonego producenta, a nie substancję leczniczą, podczas wizyty w aptece może dojść do nieporozumienia. Warto wówczas zaufać farmaceucie, który znając asortyment apteki, jest w stanie wskazać preparat zawierający tę substancję leczniczą, którą pacjent ma na myśli.
Czy każdy lek zawierający tą samą substancję jest identyczny?
Skoro poszczególne preparaty zawierają ten sam związek, to czy w zasadzie różnią się czymś poza opakowaniem i ceną? Tu również warto zasięgnąć porady farmaceuty. Preparaty zawierające tę samą substancję leczniczą mogą wciąż różnić się, np.: jej dawką i substancjami pomocniczymi. Substancje pomocnicze wchodzą w skład leku i, mimo że nie wpływają na jego działanie lecznicze, to niektóre (np. laktoza) mogą uczulać. Mają również wpływ na postać preparatu. Tabletki, kapsułki, czy może tabletki musujące? Postać leku może mieć spore znaczenie, gdyż od niej zależy m.in. szybkość uwalniania i wchłaniania substancji w organizmie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w aptece oraz w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Zamienniki leków — czy warto się ich obawiać?
Kolejną, częstą sytuacją podczas wizyty w aptece jest proponowanie przez farmaceutę zamiennika leku na receptę. Zamiennik leku oryginalnego (inaczej odpowiednik, czy lek generyczny) oprócz tej samej substancji czynnej w identycznej dawce posiada tą samą postać oraz dostępność biologiczną (ilość leku, która wchłonie do krążenia). Podczas przyjmowania zamiennika możesz więc mieć pewność, że jego działanie będzie takie samo, jak leku oryginalnego.